Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf srovnal A7 IV a Galaxy S22 Ultra, telefonem byl hodně překvapen

17.3.2022, Milan Šurkala, aktualita
Fotograf srovnal A7 IV a Galaxy S22 Ultra, telefonem byl hodně překvapen
Profesionální kanadský fotograf Lee Zavitz je i youtuberem a před několika dny zveřejnil video, kde srovnal výsledky full frame fotoaparátu Sony A7 IV a nového smartphonu Samsung Galaxy S22 Ultra. Telefon byl příjemným překvapením.
Mnozí mají telefony stále za neschopně fotící přístroje, nicméně jejich schopnosti se spolu s výpočetní fotografií, většími senzory a pokroky v technologiích výrazně zlepšují. Vyzkoušel si to kanadský profesionální fotograf Lee Zavitz ve svém posledním videu na YouTube. Postavil proti sobě full frame CSC fotoaparát Sony A7 IV a nový telefon Samsung Galaxy S22 Ultra. Ve videu přiznává, že byl výrazně překvapen tím, co nový smartphone od Samsungu vlastně umí. Ocenil např. dynamický rozsah v HDR režimu, kdy full frame přístroj tíhl k přepalům tam, kde telefon dokázal zobrazit solidní kresbu.
 
 
Přiznal se k tomu, že ačkoli je fanouškem Applu a jeho iPhonu, v otázce fotografií se nový iPhone 13 Pro Max nechytá. Na ukázkových snímcích si můžeme všimnout, že Apple znatelně více šumí přesto, že má výrazně větší pixely (Galaxy S22 Ultra má větší 108MPx snímač se skládáním miniaturních pixelů).
 
Pokud se vrátíme zpět k duelu mezi Galaxy S22 Ultra a A7 IV, na snímcích z telefonu lze vidět místy větší hrudky v obraze a např. třepení linií, což je viditelné zejména ve vlasech. Jinak by ale na první pohled bez podrobnějšího zkoumání člověk asi na první zběžný pohled nerozeznal, která fotografie je z kterého přístroje. Otázkou by také bylo, co by se stalo, kdyby Lee zpracovával RAWy a ne JPEGy z portrétního režimu telefonu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.