Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujinon XF 14mm F2.8 R

30.11.2020, Milan Šurkala, recenze
Dalším objektivem, kterému se v redakci podíváme na zoubek, je širokoúhlý model Fujinon XF 14mm F2.8 R. Je určený pro APS-C CSC fotoaparáty Fujifilmu, nabídne clonový kroužek a 90,8° úhel záběru.
Dnes se podíváme na objektiv Fujinon XF 14mm F2.8 R, který náleží do první série objektivů uvedené pro tento APS-C CSC systému od Fujifilmu, neboť byl v úvodní trojici objektivů představených pro tento systém. Po přepočtu nabízí 21mm ohniskovou vzdálenost, což znamená úhel záběru 90,8°. Bohužel nemá dnes už obvyklou zvýšenou odolnost vůči nepříznivému počasí. Dostanete zde klasickou světelnost F2.8 a nyní je otázkou, co vše si s objektivem budete moci dovolit. Tomu se bude věnovat naše recenze. 
 

Recenze Fujinon XF 14mm F2.8 RVideorecenze objektivu Fujinon XF 14mm F2.8 R s ukázkami ovládání a testovacími UHD 4K 60p videosekvencemi.
 
 
Fujinon XF 14mm F2.8 R
 
Jde spíše o menší objektiv, nicméně ve Fujifilm X systému jsou i menší kousky. V průměru má 65mm a na délku téměř 6 cm, přičemž využívá 58 filtry. Jeho zpracování je slušné, zde nemám co vytýkat.
 
Fujinon XF 14mm F2.8 R
 
Na těle najdete dva kroužky. Ten první slouží k ovládání clony a má trochu výraznější aretaci než objektiv 16-80mm F4. Otáčí se sice jemněji, ale jednotlivé polohy jsou jasněji definované. Poloha A slouží jako automatika (pro režim P nebo S). O něco zajímavější je zaostřovací kroužek. Ten se totiž může nejen otáčet, ale také posouvat vpřed a vzad. Obvykle se takto přepíná mezi AF a MF, zde je to ale trochu jinak. Posunutím vzad sice zobrazíte zaostřovací stupnici, ale objektiv bude fungovat manuálně jen tehdy, když i na těle nastavíte MF nebo překvapivě AF-C. Pokud totiž bude nastaveno tělo na AF-S, objektiv bude stále podporovat autofokus (přestože je přepnut do manuálního ostření).
 
Fujinon XF 14mm F2.8 R
 
Celé je to ale ještě komplikovanější. Pokud je vpřed (tedy poloha AF) a tělo je nastaveno na manuální ostření (MF), fotoaparát je zmaten. Kroužek nelze otáčet v poloze AF (na objektivu), ale tělo vypnulo autofokus, takže nemáte možnost změnit zaostření. Je-li tedy kroužek vpřed, je potřeba mít polohu AF-S nebo AF-C na těle fotoaparátu. Samotný kroužek jde ale plynule bez záškubů, zaostřuje se docela příjemně. Každopádně prozrazuje datum svého vzniku a zaostřovací motorek dělá viditelně větší skoky, než je dnes zvykem, navíc není úplně tichý (před pár lety bychom takovou hlučnost chválili, dnes je ale přeci jen jiná doba). Při průběžném ostření je tak slyšet jemný hluk a cítíte záškuby. Objektiv má kovový bajonet, což je i u tak lehkého objektivu rozhodně pozitivní. Jak už ale bylo řečeno, chybí mu dnes už obvyklá odolnost vůči vodě nebo prachu.
 
Fujinon XF 14mm F2.8 R
 
Pro test byl využit APS-C CSC fotoaparát Fujifilm X-T3, jehož APS-C CSC senzor nabídne rozlišení 26 megapixelů. Jak si tato dvojka povede, to ukážou další kapitoly naší recenze.
 
Technické specifikace objektivu
Název objektivu Fujinon XF 14mm f/2.8 R
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 14 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 21 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 90,8°
Světelnost objektivu F2,8
Rozsah clony F2,8 - F22
Konstrukce 10 optických členů v 7 skupinách (2 asférické a 3 ED členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 30 cm, 18 cm (makro)
Maximální zvětšení 0,12×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 65 × 58,4 mm
Hmotnost 235 gramů
Závit pro filtry 58 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.