www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 14mm F2.8 R

Fujinon XF 14mm F2.8 R
, , recenze
Dalším objektivem, kterému se v redakci podíváme na zoubek, je širokoúhlý model Fujinon XF 14mm F2.8 R. Je určený pro APS-C CSC fotoaparáty Fujifilmu, nabídne clonový kroužek a 90,8° úhel záběru.
K oblíbeným
reklama
Dnes se podíváme na objektiv Fujinon XF 14mm F2.8 R, který náleží do první série objektivů uvedené pro tento APS-C CSC systému od Fujifilmu, neboť byl v úvodní trojici objektivů představených pro tento systém. Po přepočtu nabízí 21mm ohniskovou vzdálenost, což znamená úhel záběru 90,8°. Bohužel nemá dnes už obvyklou zvýšenou odolnost vůči nepříznivému počasí. Dostanete zde klasickou světelnost F2.8 a nyní je otázkou, co vše si s objektivem budete moci dovolit. Tomu se bude věnovat naše recenze. 
 

Recenze Fujinon XF 14mm F2.8 RVideorecenze objektivu Fujinon XF 14mm F2.8 R s ukázkami ovládání a testovacími UHD 4K 60p videosekvencemi.
 
 
Fujinon XF 14mm F2.8 R
 
Jde spíše o menší objektiv, nicméně ve Fujifilm X systému jsou i menší kousky. V průměru má 65mm a na délku téměř 6 cm, přičemž využívá 58 filtry. Jeho zpracování je slušné, zde nemám co vytýkat.
 
Fujinon XF 14mm F2.8 R
 
Na těle najdete dva kroužky. Ten první slouží k ovládání clony a má trochu výraznější aretaci než objektiv 16-80mm F4. Otáčí se sice jemněji, ale jednotlivé polohy jsou jasněji definované. Poloha A slouží jako automatika (pro režim P nebo S). O něco zajímavější je zaostřovací kroužek. Ten se totiž může nejen otáčet, ale také posouvat vpřed a vzad. Obvykle se takto přepíná mezi AF a MF, zde je to ale trochu jinak. Posunutím vzad sice zobrazíte zaostřovací stupnici, ale objektiv bude fungovat manuálně jen tehdy, když i na těle nastavíte MF nebo překvapivě AF-C. Pokud totiž bude nastaveno tělo na AF-S, objektiv bude stále podporovat autofokus (přestože je přepnut do manuálního ostření).
 
Fujinon XF 14mm F2.8 R
 
Celé je to ale ještě komplikovanější. Pokud je vpřed (tedy poloha AF) a tělo je nastaveno na manuální ostření (MF), fotoaparát je zmaten. Kroužek nelze otáčet v poloze AF (na objektivu), ale tělo vypnulo autofokus, takže nemáte možnost změnit zaostření. Je-li tedy kroužek vpřed, je potřeba mít polohu AF-S nebo AF-C na těle fotoaparátu. Samotný kroužek jde ale plynule bez záškubů, zaostřuje se docela příjemně. Každopádně prozrazuje datum svého vzniku a zaostřovací motorek dělá viditelně větší skoky, než je dnes zvykem, navíc není úplně tichý (před pár lety bychom takovou hlučnost chválili, dnes je ale přeci jen jiná doba). Při průběžném ostření je tak slyšet jemný hluk a cítíte záškuby. Objektiv má kovový bajonet, což je i u tak lehkého objektivu rozhodně pozitivní. Jak už ale bylo řečeno, chybí mu dnes už obvyklá odolnost vůči vodě nebo prachu.
 
Fujinon XF 14mm F2.8 R
 
Pro test byl využit APS-C CSC fotoaparát Fujifilm X-T3, jehož APS-C CSC senzor nabídne rozlišení 26 megapixelů. Jak si tato dvojka povede, to ukážou další kapitoly naší recenze.
 
Technické specifikace objektivu
Název objektivu Fujinon XF 14mm f/2.8 R
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 14 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 21 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 90,8°
Světelnost objektivu F2,8
Rozsah clony F2,8 - F22
Konstrukce 10 optických členů v 7 skupinách (2 asférické a 3 ED členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 30 cm, 18 cm (makro)
Maximální zvětšení 0,12×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 65 × 58,4 mm
Hmotnost 235 gramů
Závit pro filtry 58 mm
reklama
Nejnovější články
Mitakon má tři nové cine objektivy se světelností T1,0 Mitakon má tři nové cine objektivy se světelností T1,0
Natáčení videa je stále významnější funkcí moderních fotoaparátů a pro profesionální nasazení jsou vyráběny optimalizované objektivy. Takové má v nabídce i Mitakon. Ten představil hned trojici MFT objektivů se světelností T1,0.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala