Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G

30.6.2014, Milan Šurkala, recenze
Otestovali jsme pro vás populární pevný objektiv Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G, který je určený pro APS-C zrcadlovky značky Nikon. Nabídne dobrou světelnost F1,8 a přepočtenou ohniskovou vzdálenost 52 milimetrů.

Autofokus, ostření


Objektiv nabídne fotografovi nejen manuální ostření, ale také automatické s možností manuálního přeostření (bez nutnosti cokoli přepínat). Ostření je tiché a pomocí ostřícího kroužku s přiměřeně tuhým lehce aretovaným chodem si můžete užít i manuálního ostření. U Nikonu D5300 s malým hledáčkem to ale není zrovna nejsnadnější.

Rychlost doostření je slušná, činí zhruba 0,25 sekundy. Pokud nemáte předostřeno, čekejte samozřejmě delší časy. Z nekonečna na zhruba 60 centimetrů to objektivu zabere přibližně 0,8 sekundy. Minimální ostřící vzdálenost činí 18 cm od přední čočky, což znamená 28 centimetrů od roviny čipu. Objektivu jsem v takovém případě naměřil přepočtené zvětšení 0,26× (reálné 0,175×), což na makro snímky není zrovna to pravé ořechové. Už tradičně jsem vyzkoušel i makro předsádku Raynox DCR-150 se 4,8 dioptriemi a dostal se na minimální ostřící vzdálenost 9 cm od přední čočky a 21 cm od čipu. Přepočtené zvětšení vzrostlo na 0,5×. Stále to není nějaký zázrak, ale pro méně náročnou práci je to přeci jen trochu zajímavější.


Focení makra


Základní zvětšení objektivu je malé, jak ostatně ukazuje snímek kleští. S nízkými clonami se na krátkých vzdálenostech připravte na nevýraznou kresbu a jemné duchy.
expoziční čas 1/100 s, clona F2,5, citlivost ISO 100, ohnisko 35 (52) mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
Světelnost a clona


Objektiv AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G se může pochlubit velmi dobrou světelností F1,8, díky čemuž dokáže hezky mazat pozadí a dobře fotit i za slabšího světla. Clona má 7 lamel a je možné ji přiclonit maximálně na F22.


Bokeh


Vyzkoušíme také kvalitu rozmazaného pozadí.
expoziční čas 1/8 s, clona F1,8, citlivost ISO 100, ohnisko 35 (52) mm, klikněte pro zvětšeníV zaostřené ploše není moc dobrá kresba, nicméně bokeh je opravdu velmi pěkný. Odlesky jsou kulaté, plné, bez nadbytečně zvýrazněných okrajů.
expoziční čas 1/1,3 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 35 (52) mm, klikněte pro zvětšeníPo přiclonění dostanou odlesky nepravidelný sedmiúhleníkový tvar, rovněž okraje se trochu zvýrazní. I přesto patří bokeh pořád k těm měkčím a příjemnějším.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.