Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5300: bezdrátový DSLR turista

13.6.2014, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na zoubek malé digitální zrcadlovce Nikon D5300. Proti předchůdci dostanete nový procesor, snímač bez low-pass filtru, nechybí ani Wi-Fi, GPS a videosekvence lze natáčet i v 50p progresivním režimu. Jak si povede?
Společnost Nikon koncem roku 2013 představila novou digitální zrcadlovku Nikon D5300, která míří do vyššího low-endu. Nový model disponuje 24MPx APS-C CMOS senzorem, který nově nemá low-pass filtr, díky čemuž by s kvalitnějšími objektivy měl nabídnout ostřejší obraz, byť za cenu vyššího rizika moaré efektu. Fotoaparát také přinesl nový procesor EXPEED 4 a výbavu rozšířil i o moderní bezdrátové připojení Wi-Fi a dokonce tu najdete i GPS modul, který tak konečně není nutno kupovat zvlášť. Dalším vylepšením proti předchozímu modelu Nikon D5200 jsou Full HD videosekvence s progresivním záznamem při 50 snímcích za sekundu. Dále byl i zvětšen LCD displej, jehož úhlopříčka činí 3,2". Fotoaparát jsme vyzkoušeli se setovým 18-55mm VR objektivem i dalšími dvěma objektivy, jejichž recenzi přineseme v nejbližších dnech.
 
 

Testovaný objektiv:



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Nový Nikon D5300 je typickým zástupcem low-endu, tělo je tedy poměrně malé s nepříliš výrazným gripem, kterému by určitě neuškodilo prodloužení alespoň o půl centimetru, což platí i pro výšku přístroje. Držení by to prospělo. Se setovým objektivem nejsou výraznější problémy, ale s těžšími objektivy je cítit, že nemáte dostatečnou jistotu úchopu a dlouhodobé volné držení v ruce jen za grip není vůbec jisté. Potěšilo mě zpracování přístroje. I když je všude jen samý plast, tělo je opravdu tuhé a v rámci možností bytelné. Nic nevrže, ovládací prvky působí kvalitním dojmem, možná až moc tuhým.


Nikon D5300


Za sklopným zrcátkem se skrývá 24MPx APS-C CMOS senzor, který není vybaven low-pass filtrem. Z tohoto pohledu napravo je tlačítko pro odjištění objektivu. Pokud na Nikon přecházíte z jiné značky, budete si muset chvíli zvykat na opačné otáčení objektivu při zajišťování. Trošku je vidět i malé tlačítko vedle bajonetu vpravo dole, které slouží ke spuštění sekvenčního snímání nebo samospouště (nutno aktivovat po každém snímku). Nad bajonetem směrem doleva je vidět dioda pro usnadnění ostření za špatného světla, funguje také jako kontrolka samospouště a svým svitem má snižovat efekt červených očí. Na gripu je vidět infračervený přijímač pro dálkové ovládání.


Nikon D5300 senzor


Do testu jsme dostali starý známý setový objektiv AF-S Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G VR, který jsme už otestovali s mnoho jinými fotoaparáty. Ten už zpracováním působí o něco hůř než tělo. Po přepočtu nabídne ohniskové vzdálenosti 27 až 82,5 mm při standardní světelnosti F3,5 až F5,6. Zoomovací kroužek se při pomalém zoomování hodně kouše, což platí zejména u ohniskových vzdáleností nad 35 mm. Chce to zoomovat trochu svižněji, pak nečiní problémy. Holt u videa budete muset měnit zoom trochu rychleji. Přední člen se při ostření vysouvá a otáčí, s objektivem lze využívat filtry o průměru 52 mm. Na objektivu jsou dva přepínače, jeden pro manuální a automatické ostření a přepínač optické stabilizace.


Nikon D5300 18-55mm objektiv


Horní strana fotoaparátu ukazuje rameno interního blesku, mikrofony pro stereo zvuk a sáňky na blesk. Směrem doleva je reproduktor a ouško na provlečení popruhu. Směrem doprava uvidíte kolečko fotografických režimů s dosti tuhým chodem a výraznou aretací, není to ale až tak přehnané, že by jím skoro nešlo otočit. Vedle kolečka je páčka na zapnutí live view režimu. Úplně napravo je pak druhé ouško na provlečení popruhu. Směrem nahoru (dopředu) je vidět tlačítko info, které vypíná a zapíná LCD displej (v live view režimu upravuje zobrazení ikonek na displeji). Červené tlačítko spouští nahrávání videosekvencí (musí být zapnutý live view), prodleva je zhruba 0,75 sekundy. Napravo je pak tlačítko pro úpravu korekce expozice, v manuálním režimu s jeho pomocí (a otočného rolleru) můžete nastavit clonu. Jako poslední je tu tlačítko spouště, ke kterému nemám žádné výhrady a páčka, která zapíná a vypíná fotoaparát.


Nikon D5300 seshora


Nikon D5300 je vybaven velkým 3,2" LCD displejem s rozlišením 1,037 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Ten je plně polohovací, díky čemuž usnadňuje focení makra nebo nad hlavou v live view režimu. Obraz je krásně ostrý a detailní, pozorovací úhly potěší. Ze stran jen mírně klesá kontrast. Nad displejem je hledáček, jehož zvětšení vzrostlo z 0,78× na 0,82× s 95% pokrytím. Fotoaparátu to pochopitelně prospělo. I přesto je stále dost malý a pro manuální ostření to není zrovna nejvhodnější. Škoda, že tu není automatické vypínání displeje, který vám svítí do očí a zmizí až po stisknutí tlačítka Info nebo po namáčknutí spouště. Nalevo od hledáčku je druhý infračervený senzor pro dálkové ovládání a tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu. Kvůli malému počtu ovládacích prvků musíte počítat s tím, že tu budete docela často.


Nikon D5300 výklopný LCD displej


Tlačítko "i" spouští quick menu, které znatelně usnadňuje nastavování většiny běžných položek. Je velká škoda, že zde nijak nefunguje otočný roller, a tak úplně všechno musíte vyklikávat pomocí čtyřsměrného voliče a tlačítkem OK, které potvrzuje navolené volby. Dokonce ani zmáčknutí spouště navolenou hodnotu nenavolí, prostě bez tlačítka OK (nebo šipky doprava) to nejde. Zbytečně klik navíc. Stejně to funguje i v hlavním menu. Roller nemá žádnou funkci, potvrzování volby pouze tlačítkem OK, namáčknutí spouště ponechává původní hodnotu. Tlačítko AE-L/AF-L zamyká expozici, ostření nebo oboje při držení tlačítka. Je tu možnost trvalého zamknutí expozice, tlačítko tedy stačí jednou zmáčknout a je zamčeno. V neposlední řadě je možné tímto tlačítkem spustit automatické ostření a tlačítko spouště pak jen zaměří expozici a vyfotí snímek.

Roller umožňuje nastavit expoziční čas nebo clonu, spolu s tlačítkem korekce expozice ještě zvládne nastavit tuto korekci a tím jeho funkce v podstatě končí. Bohužel v menu se roller nedá používat. Potěší však možnost programového posunu (úprava clony v režimu P). Směrem níže je tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. Čtyřsměrný volič rychle upravuje polohu AF bodu, tlačítko OK resetuje AF bod na prostřední, v menu nabídkách pak slouží k potvrzování vybraného nastavení. Dále vidíte dvě tlačítka pro zvětšení a zmenšení zobrazeného snímku, v live view režimu pak zvětšuje náhled, díky čemuž usnadňuje ostření. Při velkých zvětšeních se ale live view náhled hodně seká (velmi nízká obnovovací frekvence). Tlačítko s ikonkou koše maže vyfocené snímky. Vidíte i slot pro paměťovou kartu.


Nikon D5300 slot pro paměťovou kartu


Pravá strana ukazuje krytku prostoru pro SDHC/SDXC kartu. Pod ním je ještě krytka pro vstup externího napájení.


Nikon D5300 zprava


Levá strana je mnohem zajímavější. Na objektivu je vidět přepínač manuálního a automatického ostření, dole je i přepínač optické stabilizace. Na těle fotoaparátu je elektronické tlačítko pro vyklopení blesku (ve vypnutém stavu jej nevyklopíte). Tlačítku Fn můžete přiřadit jednu z deseti nabízených funkcí. Dole pod tlačítkem pro odjištění objektivu je tlačítko pro nastavení samospouště nebo sekvenčního snímání.


Nikon D5300 zleva


Pod gumovou krytkou je překvapivě velké množství konektorů. Najdete tu vstup pro externí mikrofon, USB port, vstup pro dálkové ovládání a HDMI port.


Nikon D5300 porty


Vespod je kovový závit pro stativ v ose objektivu. Pod gripem je krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor.


Nikon D5300 zezdola


Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor EN-EL14a s napětím 7,2 V a kapacitou 1230 mAh.


Nikon D5300 Li-Ion akumulátor


První osahání fotoaparátu máme za sebou, v dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Nikon D5300
Typ senzoru23,5x15,6 mm CMOS
Rozlišení celkové/efektivní24,71 MPix / 24,1 MPix
Video a audiozáznam1920x1080 px @ 60p/50p/30p/25p/24p , 1280x720 px @ 60p / 50p, 640x424 @ 30p / 25p, Stereo
Výstupní formátyRAW, JPEG, RAW+JPEG, MOV (H.264/MPEG-4 AVC, Linear PCM)
Automatické ostřeníAutomatické zaostřování (AF): Jednorázové zaostření (AF-S), kontinuální zaostřování (AF-C), automatická volba režimu AF-S/AF-C (AF-A), automatická aktivace prediktivního sledování objektu v závislosti na stavu fotografovaného objektu
Rychlost závěrky30 - 1/4000s (v závislosti na režimu snímání), Režim Bulb
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 100 až 12800 v krocích po 1/3 EV, lze nastavit rovněž na cca 1/3, 2/3, 1 EV nad ISO 6400 (ekvivalent ISO 25600), možnost automatické regulace citlivosti
Sériové snímkyMax. 3 nebo 5 snímků/s
Typ hledáčkuPevně vestavěný hledáček typu pentamirror (cca 95 % obrazového pole, zvětšení 0,82x)
LCD3,2" TFT, 1.037.000 px, s regulací jasu, cca 100% pokrytí, Výklopný a otočný
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDXC
NapájeníLi-Ion akumulátor EN-EL14a, síťový zdroj EH-5b (vyžaduje samostatně prodávaný EP-5A napájecí konektor)
Rozměry125,0 x 96,0 x 76,0 mm
Hmotnost bez baterií480 g
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.