Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix GX9: postřehy z praxe

2.7.2018, Milan Šurkala, recenze
Dnes se podíváme na nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix GX9 s výklopným elektronickým hledáčkem. Slibuje rychlé ostření, 4K videosekvence a také velmi účinnou stabilizaci. Jak si povede v našem testu?
V únoru letošního roku představila společnost Panasonic nový CSC fotoaparát Lumix GX9. Ten je jakýmsi vrcholem kompaktní řady GX. Svými schopnostmi je ale mířen trochu níže než klasická plnohodnotná řada G. Přesto tu najdete 20MPx 4/3" snímač, podporu DFD ostření s vysokou citlivostí za špatného světla, fotoaparát také umí natáčet 4K/30p video. Výrobce přepracoval závěrku a přidal několik funkcí jako je multiexpozice s opakujícím se objektem při sekvenčním snímání a další. Mnozí se také ptají, zda jej koupit raději než původní GX8 nebo mnohem levnější GX80. Opět využijeme koncept kratší recenze, která se podívá na stěžejní vlastnosti fotoaparátu. Tak jaký bude?
 
 

Recenze Panasonic Lumix GX9



Videorecenze fotoaparátu Panasonic Lumix GX9 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 
 
 

Ergonomie ovládání

 
Lumix GX9 je klasickým zástupcem řady GX, která se vyznačuje poměrně malými rozměry, rozhodně si ale nehraje na takového prcka, jakým byla řada GM. S tím souvisí i malý grip, takže fotoaparát sice padne překvapivě dobře do ruky, ale přesto bych nedoporučoval s ním používat objektivy s hmotností přes nějakých 300-400 gramů. Tohle má být kompaktní kombinace a pokud fotoaparát budete používat s pancaky nebo menšími objektivy, rozhodně potěší. Zpracování hodnotím jako nadprůměrné, fotoaparát působí dosti bytelně.  
 
Panasonic Lumix GX9
 
Do testu jsme dostali fotoaparát s objektivem Lumix 12-60mm F3.5-5.6, který potěší nadprůměrným 5× optickým zoomem v rozsahu od přepočtených 24 do 120 mm. Obě hodnoty jsou lepší než to, co je u setových objektivů zvykem. To se sice netýká standardní světelnosti F3,5-5,6, nicméně nejedna recenze ukázala, že toto sklíčko umí také nebývale krásně kreslit. Zajímavostí je, že použitý kus neměl tak hladký chod zoomovacího kroužku jako doposud jiné testované kusy. Při pomalém otáčení se tak zoomování občas i škubalo. Zaostřovací kroužek jde poměrně ztuha, ale přesto bez škubání a hladce. I tak se samovolně neotáčí, což je fajn.
 
Panasonic Lumix GX9 objektiv
 
Fotoaparát je vybaven 20MPx 4/3" snímačem (v tomto se shoduje s GX8, ale překonává GX80, která má jen 16MPx senzor). Přístroj nadále podporuje pouze kontrastní ostření pomocí čipu, disponuje však tradiční DFD technologii, která simuluje fázové ostření.
 
Panasonic Lumix GX9 senzor
 
Na horní straně najdete spoustu ovladačů. Je zde klasické kolečko fotografických režimů i kolečko pro korekci expozice. Zejména to horní jde opravdu hodně ztuha (v létě s potícími se prsty to asi nebude žádná radost). Kolem spouště, která má přiměřený chod (rozhodně ne tak citlivý jako G9), je otočný roller pro nastavení expozičních vlastností. Tuhost je fajn a líbilo se mi, že Panasonic dovoluje použití všech rollerů ve všech režimech (není tedy vyhrazen např. jen expozičnímu času). Co se mi líbilo méně, je páčka na zapínání přístroje, pro jejíž sepnutí je potřeba vyvinout docela dost síly. Červené tlačítko pro natáčení videa má zhruba půlsekundovou prodlevu při zahájení i vypnutí natáčení.
 
Panasonic Lumix GX9 horní ovladače
 
Na horní straně je vedle vyskakujícího blesku a sáněk na blesk také výklopný elektronický hledáček (EVF). Jeho rozlišení činí 2,76 milionů bodů a má velmi dobré 0,7× zvětšení. Faktem nicméně je, že má poměr stran 16:9, takže při focení standardních 4:3 se využívá jenom část hledáčku a pak už není ani zdaleka tak velkým.
 
Panasonic Lumix GX9 výklopný EVF
 
Panasonic použil 3,0" displej, který je dotykový a také výklopný (nahoru o necelých 90°, dolů pak o zhruba 45°). Někomu může chybět plně výklopný displej, ale to je individuální (osobně mám mnohem raději takto výklopné displeje než plně polohovatelné). Displeji není co vytknout, dává pěkný ostrý obraz (rozlišení 1,24 milionů bodů), ze stran jen klesá kontrast. Dobré je, že se dá ovládat i při focení přes hledáček (např. s okem u hledáčku můžete stále prstem šmatlat po displeji a upravovat pozici AF bodu). Nad displejem máte tlačítka na přepínání displeje, zaostřovacích režimů, spuštění blesku i zámek ostření a expozice.
 
Panasonic Lumix GX9 dotykový displej
 
Zadní roller nastavuje expoziční hodnoty a pokud máte vypnuté horní kolečko korekce expozice (s rozsahem -3 EV až +3 EV), můžete expozici korigovat zatlačením tohoto kolečka (v rozsahu -5 EV až +5 EV). Je to jen na vás. V menu si můžete upravovat chování ovladačů dle libosti. Dále už není moc co popisovat, funkce tlačítek jsou jasné. Co je ale překvapením, je krytka portů USB a HDMI. Ta se totiž schovává do těla fotoaparátu. Je nutno ji nejprve povytáhnout a ona pak sama uskočí dovnitř. Když jsem dostal fotoaparát s takto otevřenou krytkou, hned jsem myslel, že mi fotoaparát přišel rozbitý. Není tomu tak, jen se to tu dělá jinak.
 
Panasonic Lumix GX9 zadní strana
 
V příslušenství najdete objektiv, krytky objektivu i těla, adaptér a USB kabel, akumulátor a krátký manuál.
 
Panasonic Lumix GX9 příslušenství
 
Máme tedy za sebou první zkušenosti s fotoaparátem Panasonic Lumix GX9. Další kapitoly se budou věnovat praktickému chování a výsledkům při focení.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.