Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Shutterstock: snímky vytvoří AI, autoři trénovacích fotek dostanou provize

25.10.2022, Milan Šurkala, aktualita
Shutterstock: snímky vytvoří AI, autoři trénovacích fotek dostanou provize
Zatímco většina fotobank se staví k umělé inteligenci odmítavě, Shutterstock se snaží to uchopit za trochu jiný konec a zákazníkům nabídne možnost generování snímků pomocí umělé inteligence DALL-E, přičemž bude myslet i na autorská práva.
Umělá inteligence a fotobanky, to dosud nešlo moc k sobě. Většina z nich se k ní staví odmítavě, protože se zde balancuje na velmi tenké hraně ohledně copyrightu. Kontroverzních bodů je tu dokonce povícero, přičemž jedním z nich je to, zda je možné prodávat snímky natrénované na fotografiích a obsahu jiných lidí, kteří za to (obvykle) nedostanou zaplaceno. Fotobanka Shutterstock ale našla poměrně zajímavý koncept, jak tento problém vyřešit. Jak přesně z toho vyjdou nakonec fotografové a autoři obsahu, to je zatím těžké odhadovat, nicméně na jejich autorská práva se myslí a dostanou zde provize.
 
Shutterstock DALL-E
 
Jsou zde dva projekty, které mají něco společného s AI. Jako první tu máme Shutterstock Datasets. Toto míří především na výzkumníky na poli AI a společnosti, které potřebují trénovat umělou inteligenci. Fotobanka Shutterstock jim díky obrovské databázi snímků může poskytnout potřebné datasety, které jsou díky vloženým klíčovým slovům už i označeny. Potřebujete třeba natrénovat detektor koček nebo západů slunce? Stačí si zakoupit trénovací množinu s těmito snímky. Využití se má najít např. i pro trénování autonomních vozů, moderování obsahu, kategorizaci produktů a podobně.
 
Dalším projektem je AI-Generated Content. Toto naopak míří na tradiční zákazníky fotobanky. Pokud nenajdou potřebný snímek, ale nevadí jim vygenerovaný pomocí umělé inteligence (konkrétně pomocí systému DALL-E od OpenAI), mohou jen popsat, co chtějí vygenerovat, a systém se o to postará. Jak jsme si ukazovali nedávno, jeden fotograf si takto do snímků přičaroval neexistující přítelkyni.
 
Teď je především důležité to, jak tyto dva systémy potlačují zásadní problém, o kterém byla řeč na začátku. Pokud se fotografův snímek využije pro trénování AI nebo generování snímku, dostane za to zaplaceno. Shutterstock totiž vytvořil fond (Contributor Fund), ze kterého se bude platit za použití jejich snímků v obou těchto systémech umělé inteligence. Shutterstock však nadále autorům zakazuje prodávat na platformě takto vytvořené snímky. Systém provizí zatím nebyl zveřejněn, nicméně k výplatě bude docházet každých 6 měsíců. Komu se nelíbí, že by jeho snímky měly být takto použity, bude mít v budoucnu možnost se ze systému odhlásit.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.