Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf si vygeneroval přítelkyni pomocí umělé inteligence DALL-E

19.10.2022, Milan Šurkala, aktualita
Fotograf si vygeneroval přítelkyni pomocí umělé inteligence DALL-E
Schopnosti umělé inteligence stále rostou a youtuber Unmesh Dinda z YouTube kanálu PiXimperfect předvedl, jak si s její pomocí může do fotografií vygenerovat neexistují přítelkyni. Třeba pro případ, že příbuzní se starají o vztahy více než dotyčná osoba.
Systémy umělé inteligence mají za sebou několik zajímavých přešlapů, zároveň ale někdy nepřestávají udivovat svými schopnostmi. Ostatně nejedna fotobanka už zakázala nahrávat fotografie vytvořené pomocí AI. Jedním z proslulých systémů je DALL-E, který nově umožňuje nahrávat fotografie s lidmi, a toho se chopil známý youtuber Unmesh Dinda z kanálu PiXimperfect. Našel zajímavý případ užití pro tyto systémy. Jste sami a vaši příbuzní se starají o váš milostný život více než vy. Tak jim můžete zaslat snímek s vaší novou přítelkyní nebo přítelem, jen tato osoba bude vygenerována pomocí AI.
 
 
K tomu využil již zmíněný systém DALL-E, který sice vygeneroval spoustu hodně divných snímků, nicméně některé mezi nimi byly překvapivě realistické a zajímavé je i to, že se většinou povedlo vygenerovat i adekvátní stíny, byť to není pravidlem (např. na titulním snímku má přítelkyně správné stíny na rukou, to se ale už netýká Unmeshova oblečení, nicméně u snímků The Rocka stín reflektovat jeho přidané vlasy).
 
Problémem je, že ani ty nejlepší snímky nejsou úplně bez chyb, takže využil další systém AI nazvaný GFP-GAN, kterým AI vlastně opravovala chyby jiné AI. Výsledky sice nejsou úplně bezchybné a většinou to na barevném podání lze trochu poznat, ale i tak je to slušný výsledek. Pro výše zmíněný případ užití má tento systém akorát jednu velmi závažnou chybu. Na každém snímku bude jiný partner nebo partnerka.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.