Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony překonává Nikon na 2. pozici, v Japonsku vede ve FF třídě

1.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Sony se na trhu s digitálními fotoaparáty docela daří. I když i Sony pomalu klesá, stačí to na to, aby celosvětově překonalo Nikon a dostalo na 2. pozici. V Japonsku ve full framech dokonce vede.
Trh s digitálními fotoaparáty je neúprosný, prodeje neustále padají takřka všem značkám. Sony z toho ale vychází docela vítězně. Ani jemu se sice nevyhnul pokles prodejů, nicméně padá mnohem méně než celý trh a jeho největší konkurenti. Canon a Nikon totiž padají mnohem výrazněji, což znamená vzestup pro Sony. Server Nikkei tak nyní uvádí, že se Sony celosvětově dostává na pozici dvojky poté, co se mu to povedlo na několika dílčích trzích a v některých kategoriích. Překonává tak Nikon, který byl odsunut na třetí pozici. Ačkoli je Nikon stále v zisku, očekává se, že jeho divize fotoaparátu brzy poprvé vykáže ztrátu. První místo si zatím stále docela neochvějně drží Canon.
 
Sony logo
 
Zajímavá je situace na japonském trhu, který je od těch dalších přeci jen o něco odlišný. Ve třídě full frame fotoaparátů se Sony podařilo získat první pozici a překonat Nikon a dokonce i Canon. Zatímco loni to vyhrával Canon s 37,8% tržním podílem, ten je nyní druhý a jeho podíl lehce klesl na 36,0 %. Výrazně si polepšilo právě Sony, jehož podíl šel z 31,6 % (druhé místo) na 38,0 %. Nyní je tak na prvním místě. Ukrojilo podíl především Nikonu, který je zde pořád na třetí pozici. Zatímco ale loni s 29,1 % na Sony docela dost dotíral, nyní je s 24,0 % ani ne na dvou třetinách toho, co má Sony. A to je velký rozdíl.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.