www.digimanie.cz
>
>
>

Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku

Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku
, , aktualita
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
K oblíbeným
reklama
Trh s fotoaparáty padá a problémy mají v podstatě všichni výrobci, nějak zvlášť se nedaří ani tradiční jedničce, Canonu. Ani Nikon na tom není zrovna dobře. Společnost zveřejnila finanční výsledky a za první polovinu fiskálního roku 2020 (duben 2019 až září 2019) zaznamenala příjmy ve výši 291 miliard japonských jenů, což je dramatický pokles z loňských 335,7 mld. (-13,4 %). Společnost je naštěstí nadále zisková, nicméně ani zde není moc místa pro nadšení, provozní zisk totiž klesl z 30,6 na 17,5 mld. jenů. Nepříjemné je tak i to, že zisky nyní tvoří už jen 6,0 % z příjmů, zatímco loni to bylo 9,1 %.
 
Logo Nikon
 
Nás pochopitelně nejvíce zajímá fotografická divize a asi nikoho nepřekvapí, že její propad byl jeden z největších. Příjmy šly dolů ze 150,9 na 119,0 mld. jenů, což je o 21 % méně a zároveň to ale ukazuje i na ten fakt, že zatímco např. u Olympusu je fotografická divize jen maličkou částí obrovské společnosti, v případě Nikonu je to téměř 41 % firmy, takže jakýkoli neúspěch tvrdě dopadá na celou společnost. Na rozdíl od Olympusu je však fotografická divize Nikonu nadále v provozním zisku, nicméně zatímco loni to bylo 13,2 mld. jenů, letos to jsou už jen 2,0 mld. Hodně klesaly i další divize, pouze ta zdravotnická šla o 2 % nahoru.
 
Nikonu se podařilo navýšit prodeje fotoaparátů v Evropě a USA zejména díky novým CSC fotoaparátům, nicméně problémem je naopak dramatický pokles prodejů DSLR, což platí především v Asii a prim hraje propad na čínském trhu. V souvislosti s tím se výrazně mění i předpoklady pro hospodaření divize fotoaparátů za celý fiskální rok. Původně to Nikon viděl na příjmy 260 mld., nyní už hovoří jen o 235 mld. jenů. Zatímco ještě počátkem roku předpokládal zisk v výši 12 mld., nově mění předpoklady a očekává dokonce ztrátu ve výši 10 mld. jenů.
 
Dále hovořil i o velikosti trhu. Předpokládá, že trh s fotoaparáty s výměnnými objektivy klesne z loňských 10,04 milionu kusů na pouhých 7,8 milionu a v případě Nikonu to bude pokles z 2,06 na 1,5 milionu fotoaparátů. V případě objektivů pro ně se celý trh smrskne z 16,96 mil. na předpokládaných 13,5 mil. a Nikony v tomto počtu mají klesat z 3,17 na 2,5 mil. kusů. Pokud jde o kompakty, tak tam se předpokládá pokles z 8,22 na 6,0 mil. kusů a Nikony podle předpokladů společnosti spadnou z 1,6 na pouhých 0,9 mil. kusů.
 
Společnost také přiznává, že byla příliš optimistická v přechodu na nové CSC systémy i velikosti trhu jako takového. Hovoří se tak o dalších výrazných optimalizacích v divizi, která je nyní dokonce v takové pozici, že si musí ospravedlnit svou existenci v rámci Nikonu. Tohle opravdu nezní vůbec dobře. Firma tak bude ještě více selektivní v tom, co pustí na trh, přiznává velký problém ve vývoji objektivů pro Z-Mount, které stojí společnost obrovské množství peněz.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple koupil Spectral Edge, možná nás čekají lepší snímky Apple koupil Spectral Edge, možná nás čekají lepší snímky
Společnost Apple opět nakupovala. Tentokrát se stala cílem firma Spectral Edge, která vznikla z projektu University of East Anglia. Ta se soustředila na vylepšení kvality obrazu slučováním klasického a infračerveného snímku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Laowa uvádí objektivy 12mm, 25mm a 100mm pro Nikon Z a Canon EOS R Laowa uvádí objektivy 12mm, 25mm a 100mm pro Nikon Z a Canon EOS R
Venus Optics vyrábí své objektivy pro mnoho různých bajonetů a nyní se zde rozhodli, že vylepší i nabídku pro nové systémy Nikon Z a Canon EOS R. Mají pro ně hned tři objektivy Laowa, širokoúhlý 12mm a makro objektivy 25mm a 100mm.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica M10-P Ghost Edition: limitovaná série se "zašlým" vzhledem Leica M10-P Ghost Edition: limitovaná série se "zašlým" vzhledem
Další omezenou sérií fotoaparátů Leica je dálkoměr M10-P Ghost Edition. Ten má evokovat vzhled zašlých hodinek z nerezové oceli, které po mnoha letech ztratí svůj lesklý vzhled. Byl totiž vytvořen se společnosti Hodinkee.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antilopí kaňon končí s fotografickými prohlídkami, lidem se nelíbily Antilopí kaňon končí s fotografickými prohlídkami, lidem se nelíbily
Fotografie Petera Lika zvýšila už tak vysoký zájem o fotografie Antilopího kaňonu. Průvodci tak začali nabízet i fotografické prohlídky, nicméně ty už za pár dní skončí. Lidem se totiž nijak zvlášť nelíbily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica představila objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH Leica představila objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH
Novým objektivem ve výrobním programu společnosti Leica je dlouho očekávaný světelný portrétní objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH pro M-Mount. Počítejte však s tím, že bude stát jak nové malé auto.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů