www.digimanie.cz
>
>
>

Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku

Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku
, , aktualita
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
K oblíbeným
reklama
Trh s fotoaparáty padá a problémy mají v podstatě všichni výrobci, nějak zvlášť se nedaří ani tradiční jedničce, Canonu. Ani Nikon na tom není zrovna dobře. Společnost zveřejnila finanční výsledky a za první polovinu fiskálního roku 2020 (duben 2019 až září 2019) zaznamenala příjmy ve výši 291 miliard japonských jenů, což je dramatický pokles z loňských 335,7 mld. (-13,4 %). Společnost je naštěstí nadále zisková, nicméně ani zde není moc místa pro nadšení, provozní zisk totiž klesl z 30,6 na 17,5 mld. jenů. Nepříjemné je tak i to, že zisky nyní tvoří už jen 6,0 % z příjmů, zatímco loni to bylo 9,1 %.
 
Logo Nikon
 
Nás pochopitelně nejvíce zajímá fotografická divize a asi nikoho nepřekvapí, že její propad byl jeden z největších. Příjmy šly dolů ze 150,9 na 119,0 mld. jenů, což je o 21 % méně a zároveň to ale ukazuje i na ten fakt, že zatímco např. u Olympusu je fotografická divize jen maličkou částí obrovské společnosti, v případě Nikonu je to téměř 41 % firmy, takže jakýkoli neúspěch tvrdě dopadá na celou společnost. Na rozdíl od Olympusu je však fotografická divize Nikonu nadále v provozním zisku, nicméně zatímco loni to bylo 13,2 mld. jenů, letos to jsou už jen 2,0 mld. Hodně klesaly i další divize, pouze ta zdravotnická šla o 2 % nahoru.
 
Nikonu se podařilo navýšit prodeje fotoaparátů v Evropě a USA zejména díky novým CSC fotoaparátům, nicméně problémem je naopak dramatický pokles prodejů DSLR, což platí především v Asii a prim hraje propad na čínském trhu. V souvislosti s tím se výrazně mění i předpoklady pro hospodaření divize fotoaparátů za celý fiskální rok. Původně to Nikon viděl na příjmy 260 mld., nyní už hovoří jen o 235 mld. jenů. Zatímco ještě počátkem roku předpokládal zisk v výši 12 mld., nově mění předpoklady a očekává dokonce ztrátu ve výši 10 mld. jenů.
 
Dále hovořil i o velikosti trhu. Předpokládá, že trh s fotoaparáty s výměnnými objektivy klesne z loňských 10,04 milionu kusů na pouhých 7,8 milionu a v případě Nikonu to bude pokles z 2,06 na 1,5 milionu fotoaparátů. V případě objektivů pro ně se celý trh smrskne z 16,96 mil. na předpokládaných 13,5 mil. a Nikony v tomto počtu mají klesat z 3,17 na 2,5 mil. kusů. Pokud jde o kompakty, tak tam se předpokládá pokles z 8,22 na 6,0 mil. kusů a Nikony podle předpokladů společnosti spadnou z 1,6 na pouhých 0,9 mil. kusů.
 
Společnost také přiznává, že byla příliš optimistická v přechodu na nové CSC systémy i velikosti trhu jako takového. Hovoří se tak o dalších výrazných optimalizacích v divizi, která je nyní dokonce v takové pozici, že si musí ospravedlnit svou existenci v rámci Nikonu. Tohle opravdu nezní vůbec dobře. Firma tak bude ještě více selektivní v tom, co pustí na trh, přiznává velký problém ve vývoji objektivů pro Z-Mount, které stojí společnost obrovské množství peněz.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala29 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala