www.digimanie.cz
>
>
>

Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku

Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku
, , aktualita
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
K oblíbeným
reklama
Trh s fotoaparáty padá a problémy mají v podstatě všichni výrobci, nějak zvlášť se nedaří ani tradiční jedničce, Canonu. Ani Nikon na tom není zrovna dobře. Společnost zveřejnila finanční výsledky a za první polovinu fiskálního roku 2020 (duben 2019 až září 2019) zaznamenala příjmy ve výši 291 miliard japonských jenů, což je dramatický pokles z loňských 335,7 mld. (-13,4 %). Společnost je naštěstí nadále zisková, nicméně ani zde není moc místa pro nadšení, provozní zisk totiž klesl z 30,6 na 17,5 mld. jenů. Nepříjemné je tak i to, že zisky nyní tvoří už jen 6,0 % z příjmů, zatímco loni to bylo 9,1 %.
 
Logo Nikon
 
Nás pochopitelně nejvíce zajímá fotografická divize a asi nikoho nepřekvapí, že její propad byl jeden z největších. Příjmy šly dolů ze 150,9 na 119,0 mld. jenů, což je o 21 % méně a zároveň to ale ukazuje i na ten fakt, že zatímco např. u Olympusu je fotografická divize jen maličkou částí obrovské společnosti, v případě Nikonu je to téměř 41 % firmy, takže jakýkoli neúspěch tvrdě dopadá na celou společnost. Na rozdíl od Olympusu je však fotografická divize Nikonu nadále v provozním zisku, nicméně zatímco loni to bylo 13,2 mld. jenů, letos to jsou už jen 2,0 mld. Hodně klesaly i další divize, pouze ta zdravotnická šla o 2 % nahoru.
 
Nikonu se podařilo navýšit prodeje fotoaparátů v Evropě a USA zejména díky novým CSC fotoaparátům, nicméně problémem je naopak dramatický pokles prodejů DSLR, což platí především v Asii a prim hraje propad na čínském trhu. V souvislosti s tím se výrazně mění i předpoklady pro hospodaření divize fotoaparátů za celý fiskální rok. Původně to Nikon viděl na příjmy 260 mld., nyní už hovoří jen o 235 mld. jenů. Zatímco ještě počátkem roku předpokládal zisk v výši 12 mld., nově mění předpoklady a očekává dokonce ztrátu ve výši 10 mld. jenů.
 
Dále hovořil i o velikosti trhu. Předpokládá, že trh s fotoaparáty s výměnnými objektivy klesne z loňských 10,04 milionu kusů na pouhých 7,8 milionu a v případě Nikonu to bude pokles z 2,06 na 1,5 milionu fotoaparátů. V případě objektivů pro ně se celý trh smrskne z 16,96 mil. na předpokládaných 13,5 mil. a Nikony v tomto počtu mají klesat z 3,17 na 2,5 mil. kusů. Pokud jde o kompakty, tak tam se předpokládá pokles z 8,22 na 6,0 mil. kusů a Nikony podle předpokladů společnosti spadnou z 1,6 na pouhých 0,9 mil. kusů.
 
Společnost také přiznává, že byla příliš optimistická v přechodu na nové CSC systémy i velikosti trhu jako takového. Hovoří se tak o dalších výrazných optimalizacích v divizi, která je nyní dokonce v takové pozici, že si musí ospravedlnit svou existenci v rámci Nikonu. Tohle opravdu nezní vůbec dobře. Firma tak bude ještě více selektivní v tom, co pustí na trh, přiznává velký problém ve vývoji objektivů pro Z-Mount, které stojí společnost obrovské množství peněz.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty
Focení selfie sice vypadá jednoduše, v praxi jde ale o náramně nebezpečnou disciplínu. Zemřelo a zranilo se při ní už spousta lidí, často také dochází k poškození majetku. V Itálii takto jeden Rakušan poničil sochu v muzeu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi
Společnosti Nikon se v posledním čtvrtletí vůbec nedařilo. Koronavirová pandemie měla dle slov společnosti enormní dopad na hospodaření a zaznamenaná poklesy příjmů jsou opravdu velmi dramatické.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC
Společnost Sigma rozšířila nabídku svých objektivů pro CSC systémy novým modelem 85mm F1.4 DG DN Art. Vysoce světelný portrétní objektiv bude k mání nejen pro bajonet E-Mount, ale také pro L-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Finanční výsledky Olympusu: pandemie zvýšila ztrátu fotodivize Finanční výsledky Olympusu: pandemie zvýšila ztrátu fotodivize
Společnost Olympus zveřejnila výsledky svého hospodaření. Ačkoli je celá firma stále v zisku, fotografická divize i kvůli koronavirové pandemii sice výrazně snížila příjmy, ale ztráta se prohloubila jen mírně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Dodávky fotoaparátů 06/20: oživení po začátku pandemie, meziročně velký pád Dodávky fotoaparátů 06/20: oživení po začátku pandemie, meziročně velký pád
Máme tu nejnovější výsledky dodávek fotoaparátů zveřejňované asociací CIPA. Došlo sice k výraznému oživení po začátku koronavirové pandemie, ale meziročně jde i nadále o velmi výrazný pokles.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář