Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku

13.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
Trh s fotoaparáty padá a problémy mají v podstatě všichni výrobci, nějak zvlášť se nedaří ani tradiční jedničce, Canonu. Ani Nikon na tom není zrovna dobře. Společnost zveřejnila finanční výsledky a za první polovinu fiskálního roku 2020 (duben 2019 až září 2019) zaznamenala příjmy ve výši 291 miliard japonských jenů, což je dramatický pokles z loňských 335,7 mld. (-13,4 %). Společnost je naštěstí nadále zisková, nicméně ani zde není moc místa pro nadšení, provozní zisk totiž klesl z 30,6 na 17,5 mld. jenů. Nepříjemné je tak i to, že zisky nyní tvoří už jen 6,0 % z příjmů, zatímco loni to bylo 9,1 %.
 
Logo Nikon
 
Nás pochopitelně nejvíce zajímá fotografická divize a asi nikoho nepřekvapí, že její propad byl jeden z největších. Příjmy šly dolů ze 150,9 na 119,0 mld. jenů, což je o 21 % méně a zároveň to ale ukazuje i na ten fakt, že zatímco např. u Olympusu je fotografická divize jen maličkou částí obrovské společnosti, v případě Nikonu je to téměř 41 % firmy, takže jakýkoli neúspěch tvrdě dopadá na celou společnost. Na rozdíl od Olympusu je však fotografická divize Nikonu nadále v provozním zisku, nicméně zatímco loni to bylo 13,2 mld. jenů, letos to jsou už jen 2,0 mld. Hodně klesaly i další divize, pouze ta zdravotnická šla o 2 % nahoru.
 
Nikonu se podařilo navýšit prodeje fotoaparátů v Evropě a USA zejména díky novým CSC fotoaparátům, nicméně problémem je naopak dramatický pokles prodejů DSLR, což platí především v Asii a prim hraje propad na čínském trhu. V souvislosti s tím se výrazně mění i předpoklady pro hospodaření divize fotoaparátů za celý fiskální rok. Původně to Nikon viděl na příjmy 260 mld., nyní už hovoří jen o 235 mld. jenů. Zatímco ještě počátkem roku předpokládal zisk v výši 12 mld., nově mění předpoklady a očekává dokonce ztrátu ve výši 10 mld. jenů.
 
Dále hovořil i o velikosti trhu. Předpokládá, že trh s fotoaparáty s výměnnými objektivy klesne z loňských 10,04 milionu kusů na pouhých 7,8 milionu a v případě Nikonu to bude pokles z 2,06 na 1,5 milionu fotoaparátů. V případě objektivů pro ně se celý trh smrskne z 16,96 mil. na předpokládaných 13,5 mil. a Nikony v tomto počtu mají klesat z 3,17 na 2,5 mil. kusů. Pokud jde o kompakty, tak tam se předpokládá pokles z 8,22 na 6,0 mil. kusů a Nikony podle předpokladů společnosti spadnou z 1,6 na pouhých 0,9 mil. kusů.
 
Společnost také přiznává, že byla příliš optimistická v přechodu na nové CSC systémy i velikosti trhu jako takového. Hovoří se tak o dalších výrazných optimalizacích v divizi, která je nyní dokonce v takové pozici, že si musí ospravedlnit svou existenci v rámci Nikonu. Tohle opravdu nezní vůbec dobře. Firma tak bude ještě více selektivní v tom, co pustí na trh, přiznává velký problém ve vývoji objektivů pro Z-Mount, které stojí společnost obrovské množství peněz.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.