Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

TIPA 2021 pro Pentax, Laowu, Panasonic a poprvé i Zoner

22.5.2021, Milan Šurkala, aktualita
Mnoho firem dostalo v letošních cenách TIPA Awards 2021 po jednom ocenění. My se podíváme na některé z nich, např. Pentax, Venus Lens (Laowa), Panasonic a poprvé se dostalo i na český Zoner.
Seznam výherců letošní ankety TIPA Awards 2021 je hodně dlouhý a my se nyní podíváme na několik posledních (nebudeme se však věnovat všem). Začněme třeba společností Pentax (Ricoh). Ta má nejlepší APS-C fotoaparát pro experty, kterým se stala zrcadlovka Pentax K-3 Mark III. Nabídne 26MPx senzor, hledáček se 100% pokrytím, 12fps sekvenční snímání a 101 zaostřovacích bodů. Využít lze 5EV mechanickou stabilizaci, možnost natáčení 4K videa, přenosy přes Bluetooth i LAN.
 
Pentax K-3 Mark III
 
Venus Optics získává titul za nejlepší širokoúhlý pevný objektiv. Tím je Laowa 15mm f/4.5 Zero-D Shift. Má extrémní 65mm zobrazovací kruh, takže zvládne i středoformáty a navíc ještě posun o +/-11 mm (+/-8 mm na středoformátu). K tomu zde máme 110° úhel záběru a mechanismus otočný o 360°. Dostupný je pro celkem 7 bajonetů (jak DSLR, tak i CSC).
 
Laowa 15mm F4.5 Zero-D Shift
 
Nejlepší profesionální kamerou je letos Panasonic Lumix DC-BGH1. Váží 1,2 kg a je uzpůsoben i pro použití na dronech i gimbalech. Má 10,2MPx 4/3" snímač a kamery lze snadno bezdrátově spojovat do skupin, k dispozici je Wi-Fi i Bluetooth. Řídit je lze přes smartphone nebo tablet.
 
Panasonic Lumix DC-BGH1
 
Letos se poprvé zadařilo i české firmě, nejlepším fotografickým softwarem pro experty je totiž Zoner Photo Studio X. To umí zpracovávat RAWy, pracovat s vrstvami, přitom jde o dostupnou možnost jednoduchou na ovládání. Dovoluje vkládat klíčová slova, aplikovat korekční profily, předplatné zahrnuje i cloudové úložiště. Porotě se líbilo i filtrování, hodnocení fotek nebo práce s GPS souřadnicemi.
 
Zoner Photo Studio X
 
Další výherce a jejich vítězné produkty si pak můžete prohlédnout na stránkách tipa.com.
 
Zdroj: TIPA Awards 2021


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.