www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2016

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2016
, , návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.reklama
Velké ultrazoomy lákají zákazníky většími možnostmi focení a slibují lepší fotografie. To však nemusí být pravda, neboť v útrobách často skrývají totožné čipy jako nejlevnější kompakty za pár tisíc. Ultrazoomy s větším čipem jsou dnes reprezentovány více modely než v minulosti, objevil se např. Olympus Stylus 1, Panasonic Lumix FZ1000 a Sony Cyber-shot RX10.


Panasonic Lumix FZ200 - recenze

/

FZ300 - recenzePanasonic Lumix FZ200 je netradičním ultrazoomem díky svému objektivu. Ten nabízí konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Na širších ohniscích je tak světelnost podobná jako u konkurence, ale na nejdelších je až o 2 EV lepší. Tam, kde např. FZ150 musela použít ISO 800, si FZ200 při stejném expozičním řasu vystačí s ISO 200 až 250. I to se podepisuje na nižším šumu při focení za horšího světla na delších ohniscích. Bohužel, jak se ukázalo v našich testech, objektiv už nedosahuje takových kvalit jako u FZ150, kresba je trochu měkčí, aberace výraznější. Stále je to však ve své třídě opticky nadprůměrný objektiv.
Panasonic také nedělal nesmysly a použil osvědčený 12MPx MOS snímač s poměrně malým šumem. Ocenit je třeba i výklopný displej, hledáček s vysokým rozlišením (bohužel bez automatického zapínání), podporu RAW, vynikající rychlost přístroje a nadprůměrnou výdrž na baterie. Cena se v zavedených obchodech nyní pohybuje okolo 9 tisíc Kč, což je vzhledem ke schopnostem výborná cena.

Nástupce v podobě verze FZ300 přináší podporu 4K videosekvencí, je i odolný vůči nepříznivému počasí a nabídne rychlé DFD ostření. Fotoaparát dnes seženete za 14.500 Kč s DPH. To je v porovnání s FZ200 mnoho a pokud opravdu nepotřebujete 4K video, vyčkal bych na další snižování ceny v budoucnu. Každopádně fotoaparát je to vynikající a získal i naše ocenění TREFA.

Panasonic Lumix DMC-FZ200
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Panasonic Lumix DMC-FZ200 poskytuje server Heureka.cz


Panasonic Lumix DMC-FZ300
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Panasonic Lumix DMC-FZ300 poskytuje server Heureka.cz
Sony Cyber-shot RX10 - recenzeNový ultrazoom Sony Cyber-shot RX10 je doslova splněným snem. Je to ultrazoom s velkým 1" senzorem, jehož rozlišení činí 20 megapixelů, přesto potěší jak po stránce šumu, tak i solidního dynamického rozsahu. Objektiv má rozumný 8,3× optický zoom a konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Díky tomu zvládne i velmi pěkně mazat pozadí zhruba na úrovni APS-C zrcadlovek s menšími ultrazoomovými objektivy (jen o trochu méně než 18-135mm objektivy a podobné). To jsme ostatně ukázali i v našem srovnávacím testu.

Fotoaparát nabízí velmi kvalitní Full HD videosekvence (včetně podpory externího mikrofonu a nekomprimovaného HDMI výstupu), typické "fičurky" jako HDR nebo Sweep Panorama. Využít můžete i bezdrátové Wi-Fi připojení. Cena se dnes obvykle pohybuje okolo 27.000 Kč, což je proti minulosti značný nárůst. Fotoaparát svými vlastnostmi snese srovnání s obdobnými zrcadlovkami vybavenými ultrazoomovým objektivem, ale přeci jen je cena kapánek vyšší, než by měla být. Fotoaparát je odolný vůči nepřízni počasí, s novým firmwarem si troufne i na HD 100fps video, potěší stavovým displejem. Snad jen ten náběh a vypínání by mohlo být rychlejší. Také chování v protisvětle jsem vzhledem k objektivu Carl Zeiss T* čekal trošku lepší.

Na trhu jsou už dva nástupci. Tím prvním je Cyber-shot RX10 II. Jeho vrstvený snímač obsahuje přímo i DRAM čip, díky čemuž zvládá pořizovat relativně kvalitní zpomalené video i při rychlosti 1000 fps a 4K video! S elektronickou závěrkou pak zvládá časy až 1/32000 sekundy a nechybí ani sekvenční snímání se 14 fps. Bohužel cena je pořád velmi vysokých 44.000 až 47.000 Kč! Druhým je pak Cyber-shot RX10 III, který dostal 25× optický zoom, světelnost F2,4-4,0 a cena činí dokonce až 50 tisíc.

Sony Cyber-Shot DSC-RX10
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Sony Cyber-Shot DSC-RX10 poskytuje server Heureka.cz
Panasonic Lumix FZ1000 - recenzeNový ultrazoom Panasonic Lumix FZ1000 navazuje na někdejší velkočipové modely FZ, tentokrát ale dokonce s 1" senzorem s rozlišením 20 megapixelů. Je konkurencí modelu Sony Cyber-shot RX10, se kterým sdílí stejný senzor, má však dvakrát tak velký 16× optický zoom v rozsahu 25 až 400 milimetrů, ale zase o něco horší světelnost F2,8 až F4,0 (i to jsou ale vynikající hodnoty). Průběh ale není úplně ideální a F4,0 dosahuje už na 170mm ohniskové vzdálenosti. Objektiv hodně trpí na odlesky v protisvětle, makro také není úplně ideální, ale to lze snadno výrazně vylepšit koupí nějaké makropředsádky.


Panasonic Lumix FZ1000


Fotoaparát nabídne velmi dobrou kvalitu obrazu, jako první kompakt nabídne i 4K videosekvence. Autofokus je velmi rychlý, přesný a přirozený, velmi dobrou účinnost má i optická stabilizace, vynikající je i elektronický hledáček. Tochu zamrzí absence ND filtru, který by u takového profi ultrazoomu být mohl, samozřejmě nechybí závit pro filtry, takže lze použít normální ND filtry. Připravte se na cenu okolo 18 tisíc korun, která je vzhledem ke schopnostem fotoaparátu naprosto v pořádku. Na trh se brzy dostane nástupce v podobě modelu FZ2000.

PANASONIC Lumix DMC-FZ1000
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu PANASONIC Lumix DMC-FZ1000 poskytuje server Heureka.cz


Skrýt detail pro Do prosince 2016 jsme doporučovali Olympus Stylus 1sDo prosince 2016 jsme doporučovali Olympus Stylus 1s

Olympus Stylus 1sNový ultrazoom Olympus Stylus 1s ještě neprošel našim testem, ale obecně se na něj pěje jenom chvála. Disponuje totiž na svou kategorii velkým 1/1,7" CMOS BSI snímačem s rozumným rozlišením 12 megapixelů. Tento čip už známe i z již neprodávaného profi kompaktu XZ-2. Dále je ale hlavním kouzlem fotoaparátu jeho objektiv. Má rozumný 11× zoom v rozsahu 28 až 300 milimetrů a konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Díky tomu je až překvapivé jak pěkně někdy maže pozadí.


Olympus Stylus 1


K tomu je tu ještě velký elektronický hledáček a zajímavý design ve stylu OM-D fotoaparátů. Musíte však počítat se slabším úchopem a také trochu pomalejším ostřením u videosekvencí. Cena fotoaparátu je vzhledem k jeho schopnostem slušná a činí 13.000 Kč s DPH. Fotoaparát už mizí pomalu z trhu.

Olympus Stylus 1
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Olympus Stylus 1 poskytuje server Heureka.cz


Skrýt detail pro Do září 2016 jsme doporučovali Panasonic Lumix FZ72Do září 2016 jsme doporučovali Panasonic Lumix FZ72

Panasonic Lumix FZ72 - recenzeUltrazoom Panasonic Lumix FZ72 je spíše marketingovým výkřikem a při testu nás moc neohromil, postupným zlevněním se ale stal dosti zajímavou nabídkou. Má objektiv s 60× optickým zoomem, jenž by ale mohl dávat o něco ostřejší a kontrastnější obraz. Na druhou stranu nabídne dobré makro a ojedinělý superširokoúhlý obraz daný 20mm ohniskovou přepočtenou vzdáleností. Na toto konkurence nemá moc odpověď.


Panasonic Lumix FZ72


Fotoaparát se dobře ovládá, má kvalitní Full HD video. Potěší i sáňky na blesk, dobrá výdrž na baterii nebo podpora RAWu. To se může hodit, neboť snímač nepatří k těm nejméně šumícícm a pro kvalitnější výsledky je dobré si s fotografiemi trochu pohrát. Nicméně celkově je nutné říci, že dnes od 6500 Kč s DPH je to zajímavá volba, která stojí za úvahu. Je ale potřeba zvážit ony kompromisy, Fotoaparát je zajímavý spíše funkcemi a univerzalitou jako běžný rodinný fotoaparát než kvalitou snímků.

Panasonic Lumix DMC-FZ72
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu Panasonic Lumix DMC-FZ72 poskytuje server Heureka.cz

Nejnovější články
Leica aktualizuje podmínky náhrady korodujících snímačů v M9 Leica aktualizuje podmínky náhrady korodujících snímačů v M9
Koncem roku 2014 se objevil problém s korodujícími snímači ve fotoaparátech Leica M9. Později se rozběhl program bezplatných výměn. Ty ale v brzké době částečně skončí, neboť Leica aktualizovala podmínky této servisní akce.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
365 Days of Summer: soutěžte o roční fotovýlet od Canonu 365 Days of Summer: soutěžte o roční fotovýlet od Canonu
Pokud rádi fotíte, soutěžíte a můžete si udělat rok volna, pak nepropásněte soutěž společnosti Canon. Prezentuje svůj letní příběh na Instagramu. Výherce pak celý rok může cestovat po světě a fotit své cestovatelské příběhy.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Olympus spustil letní cashback, dostaňte zpět až 2700 Kč Olympus spustil letní cashback, dostaňte zpět až 2700 Kč
Také společnost Olympus spustila letní cashback akci. Při nákupu vybraných produktů můžete dostat zpět až 2700 Kč. Akce se týká dvou CSC fotoaparátů řady OM-D a pěti různých objektivů M.Zuiko Digital.
21.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  3 komentáře
Canon svolává objektivy EF 24-105mm F4 L IS II USM k bezplatné opravě Canon svolává objektivy EF 24-105mm F4 L IS II USM k bezplatné opravě
U některých sérií objektivu Canon EF 24-105mm f/4 L IS II USM se může vyskytovat špatně fungující autofokus. Dotčené kusy jsou nyní svolávány k bezplatnému servisnímu zásahu, který by měl tento problém odstranit.
21.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala
Hasselblad A6D-100c: 100 megapixelů pro leteckou fotografii Hasselblad A6D-100c: 100 megapixelů pro leteckou fotografii
Pro leteckou fotografii je určen nový středoformátový fotoaparát Hasselblad A6D-100c. Jeho senzor nabídne velmi vysoké 100MPx rozlišení a pochopitelně je k dispozici několik vylepšení, která zlepšují focení z letadla.
19.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  6 komentářů