Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus OM G.Zuiko 50mm f/1.4 "silver-nose"

3.6.2015, Milan Šurkala, recenze
Našim testem tentokrát prošel další starý manuální objektiv, Olympus OM Zuiko 50mm f/1.4 v nejstarší verzi "silver-nose". Tento objektiv nabídne výbornou světelnost F1,4, dokáže ji i v praxi dobře využít?
Do našeho testu se tentokrát probojovala zatím nejsvětelnější manuální padesátka, Olympus OM Zuiko 50mm f/1.4 z prvních sérií známých jako "silver-nose", tedy se stříbrným kroužkem na přední části objektivu. Takové objektivy měly jen jednu antireflexní vrstvu a podle všeho by tato verze objektivu měla být lehce radioaktivní, což jsme nevyzkoušeli. Další verze, které už stříbrný kroužek nemají, by měly mít více antireflexních vrstev. Svou světelností F1,4 překonává v minulosti testované padesátky jako Helios-44M s F2,0 a Jupiter-8 taktéž s F2,0.


Olympus OM Zuiko 50mm F1.4


Je to typický Olympus OM objektiv s charakteristickým designem. Na 50mm F1,4 objektiv je překvapivě malý, v průměru nemá ani 6 cm a na délku má 36 až 43 milimetrů podle toho, na jakou vzdálenost ostříte. S hmotností lehce pod 230 gramů také moc nezatíží. Ostřící kroužek jde přiměřeně ztuha s dostatečný odporem, chod je hladký a bez škubání. V našem případě se už ale odlepila guma na prstenci, takže bylo nutné prsty trochu přitlačit, aby se kroužek neprotočil.


Olympus OM Zuiko 50mm F1.4 clonový otvor


Clona má 8 lamel a po přiclonění ne zrovna kruhový tvar, spíše takový zaoblený osmiúhleník. Clonový kroužek má dostatečné aretace jednotlivých poloh, jen musíte počítat s tím, že jsou po 1 EV. Jemnější kroky objektiv nenabídne. Proti 28mm F2,8 Olympusu se mi nestávalo, že bych některé volby projel díky slabší aretaci.


Olympus OM Zuiko 50mm F1.4 boční pohled


Jako jeden z mála starých systémů má Olympus už klasický bajonet, takže nasazení objektivu na fotoaparát nebo redukci je dílem chvilky. Závit pro filtry má průměr 49 milimetrů.


Olympus OM Zuiko 50mm F1.4 bajonet


Objektiv jsme testovali na CSC fotoaparátu Samsung NX30 s 20,3MPx APS-C CMOS snímačem, takže dával přepočtenou ohniskovou vzdálenost 77 milimetrů.


Olympus OM Zuiko 50mm F1.4 na Samsungu NX30


Některé snímky byly pořízeny ještě se starším modelem Samsung NX11, který má 14,6MPx APS-C CMOS senzor. Tyto snímky budou v recenzi označeny.


Olympus OM Zuiko 50mm F1.4 na Samsungu NX11


Základní představení objektivu máme za sebou, pojďme se podívat, jak ve skutečnosti fotí.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Olympus OM Zuiko 50mm f/1.4
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 50 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 75 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) -
Světelnost objektivu F1,4
Rozsah clony F1,4 - F16
Konstrukce 7 optických členů v 6 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 45 cm
Maximální zvětšení -
Počet lamel clony 8
Optická stabilizace ne
Rozměry 58 × 36 - 43 mm (naměřeno)
Hmotnost 230 gramů (naměřeno 227 gramů)
Závit pro filtry 49 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.