Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Helios-44M 58mm F2.0 (M42)

5.9.2013, Milan Šurkala, recenze
Se vzrůstající oblibou CSC fotoaparátů roste i obliba různých redukcí a manuálních objektivů. Dnes se ze zajímavosti podíváme na pevný 58mm objektiv Helios-44M s výbornou světelností F2,0 určený pro patici M42.
Čím dál oblíbenější CSC fotoaparáty mají velkou výhodu v krátké vzdálenosti mezi snímacím čipem a bajonetem. To umožňuje vyrobit prakticky jakoukoli redukci na objektivy zrcadlovek, a to jak těch digitálních, tak i (zejména) těch kinofilmových. Dnes se tedy pro zajímavost koukneme na jeden z velmi oblíbených objektivů Helios-44M, který vychází z objektivu Carl Zeiss Jena Biotar 2/58. Jak už je u těchto starých objektivů zvykem, existují desítky variant a i modely jednoho označení se mezi sebou mohou dost lišit.


Recenze Helios-44M (58mm F2.0 M42)



Videorecenze objektivu Helios-44M (58mm F2.0 M42) s ukázkami ostření a chování protisvětle.

Helios-44M

My se dnes podíváme na "střední" verzi 44M. Jako první tu byla varianta Helios-44, která měla manuálně ovládanou clonu s 8 nebo 13 lamelami a většinou byla určena pro patici M39. Helios 44-2 měl manuálně ovládanou 8lamelovou clonu, Helios 44-3 pak dostal multicoating proti odleskům. Dnes testovaný Helios-44M měl už clonu automatickou (aktivovala se až v okamžiku zmáčknutí spouště, lze ji ale díky A/M přepínači ovládat i manuálně), má 8 lamel clony a ve většině případů je bez antireflexních vrstev.


Helios-44M zepředu


Helios 44M-4 má automatickou šestilamelovou clonu bez A/M přepínače a v některých případech dostal i antireflexní vrstvy. Helios 44M-5 dostal vždy antireflexní vrstvy a totéž se týkalo i šestkového a sedmičkového modelu. Verze s označením "K" místo "M" byly určeny pro patici Pentax K. Objektiv je poměrně malý, při zaostření na nekonečno má na délku jen lehce přes 4 cm. Překvapivá je ale jeho hmotnost. Naměřil jsem 290 gramů, pocitově bych mu ale tipoval tak o polovinu více, připadá mi hodně těžký.


Helios-44M clonový a ostřící kroužek


Na přídi je ostřící kroužek, při ostření na kratší vzdálenosti se vysouvá směrem vpřed, ale neotáčí se. Chod je naprosto plynulý bez záseků, jde ale ztuha a vyžaduje větší sílu k otočení. Převod je také pomalý, takže přetočit z 55 cm na nekonečno zabere docela dost času. Dále je tu zobrazen rozsah hloubky ostrosti a clonový kroužek. Ten šel u testovaného kusu velmi zvolna, nemá žádnou aretaci a lze jej velmi snadno nechtěně otočit. Na straně jde vidět hliníkový přepínač A/M, který dovoluje manuálně ovládat clonu. Při volbě A se clona spouští až při zmáčknutí spouště, nicméně na CSC fotoaparátech funguje v obou případech stejně a je manuálně ovládaná jak na volbě A, tak i na volbě M. Objektiv je určen pro patici M42, nejde tedy o klasický bajonet, ale o závit. Vyžaduje tedy objektiv složitě a zdlouhavě šroubovat.


Helios-44M bajonet


K testu byl využit CSC fotoaparát Samsung NX11 se 14,6MPx APS-C snímačem a crop faktorem 1,54. Jako redukce byla použita jednoduchá verze zakoupena na eBay za nějakých 20 dolarů. Pomocí malého imbusu jen potřebujete správně nastavit závit redukce tak, aby horní ryska objektivu byla přesně na horní straně v ose objektivu. Samotný objektiv Helios se dá v bazarech nebo eBay sehnat v pohodě za zhruba 300-600 korun. Nízká cena je dána jejich velkým počtem, šlo o setový objektiv k zrcadlovkám Zenit.


Helios-44M se Samsungem NX11


Tak a nyní se už podívejme, jak vlastně tento přes 30 let starý objektiv fotí. Protože v EXIFu nejsou informace o použité cloně, ty budou u snímků nebudou zapsány nebo hodnoty budou zmíněny jen zhruba.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Helios-44M
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 58 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 58 mm (FF), 90 mm (APS-C), 116 mm (M4/3)
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 40,28° (FF)
Světelnost objektivu F2,0
Rozsah clony F2,0 - F16
Konstrukce 6 optických členů ve 4 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 55 cm
Maximální zvětšení -
Počet lamel clony 8
Optická stabilizace ne
Rozměry cca 63 × 46 mm
Hmotnost 290 gramů
Závit pro filtry 52 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.