Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix S 50mm F1.8

26.4.2022, Milan Šurkala, recenze
Panasonic Lumix S 50mm F1.8
Dalším objektivem Panasonicu pro jeho full frame CSC systém, na který se dnes podíváme, je pevná padesátka se světelností F1,8. Ta je mnohem levnější než mnohem větší verze Pro F1.4, přináší také kompaktnější rozměry.
Panasonic v poslední době představil několik nových pevných objektivů se světelností F1,8. Už jsme si představili modely 85mm F1.8 a 35mm F1.8. Dnes se podíváme na další z nich, Lumix S 50mm F1.8 (S-S50), který je mnohem levnější variantou k vynikajícímu Lumix S Pro 50mm F1.4. Oproti němu má sice horší světelnost, ale jeho cena je méně než pětinová (spíše šestinová), je také výrazně menší a jeho rozměry i design jsou v podstatě totožné s ostatními objektivy Panasonicu s F1,8. Asi největší rozdíl, který si všimnete, je jiná velikost předního členu. Tento objektiv vám nabídne 47° úhel záběru.
 
Panasonic Lumix S 50mm F1.8
 
Jak už bylo řečeno, objektiv je poměrně kompaktní s délkou 82 mm, průměrem 73,6 mm a hmotností 300 gramů. Zpracování je solidní, zde nelze mít námitky. Potěší dnes už víceméně standardní zvýšená odolnost vůči prachu, mrazu a stříkající vodě. S objektivem tak můžete do deště, ale nepotápějte se s ním.
 
Panasonic Lumix S 50mm F1.8
 
Na těle objektivu toho moc nenajdete. V podstatě tu máme možnost přepínat manuální a automatické ostření (totéž lze provést z těla fotoaparátu) a široký zaostřovací kroužek. Ten má krásně hladký, současně však dostatečně tuhý chod, takže nehrozí nechtěné pootočení při jemném nechtěném dotyku. Rychlost přeostřování je konfigurovatelná v menu fotoaparátu.
 
Panasonic Lumix S 50mm F1.8
 
Samozřejmostí je kovový bajonet, což dnes nepřekvapí. Jak už bylo řečeno, objektiv nabídne také základní utěsnění.
 
Panasonic Lumix S 50mm F1.8
 
Do testu jsme objektiv dostali s tělem Panasonic Lumix S5, který disponuje 24MPx full frame senzorem. O stabilizaci se zde stará tělo, tu objektiv nemá.
 
Panasonic Lumix S 50mm F1.8
 
Panasonic spolu s objektivem dodává i sluneční clonu. Ta nemá výřezy, což vzhledem k delší ohniskové vzdálenosti nepřekvapí.
 
Panasonic Lumix S 50mm F1.8 příslušenství
 
V krabici dostanete nejen samotný objektiv, ale již zmíněnou sluneční clonu, dvě krytky a základní manuál. Jaké jsou výkony objektivu při focení, na to se podíváme v dalších kapitolách.
 
Technické specifikace objektivu
 
Název objektivu Panasonic Lumix S 50mm F1.8 (S-S50)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 50 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 50 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) - / - / 47°
Světelnost objektivu F1,8
Rozsah clony F1,8 - 22
Konstrukce 9 optických členů v 8 skupinách (3 asférické, 1 ED člen, 1 UHR)
Nejkratší zaostřovací vzdálenost 45 cm
Maximální zvětšení 0,14×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ne
Rozměry 73,6×82 mm
Hmotnost 300 gramů
Závit pro filtry 67 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.