Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix S 35mm F1.8

10.3.2022, Milan Šurkala, recenze
Panasonic Lumix S 35mm F1.8
Panasonic během posledního 1,5 roku představil čtveřici pevných objektivů se světelností F1,8. Dnes se v recenzi podíváme na další variantu, Lumix S 35mm F1.8. Má podobně tak kompaktní rozměry jako ty zbývající.
V září 2020 oznámila společnost Panasonic, že představí čtveřici pevných objektivů se světelností F1,8, které budou disponovat stejnými rozměry a podobnou nízkou hmotností. Díky tomu by mimo jiné měly být vhodné např. pro natáčení videa na gimbalech, kdy jejich podobnost také sníží nutnost vyvažování na gimbalech. Variantu 85mm F1.8 jsme už loni otestovali, na otestování tak zbývají modely 24mm, 35mm a 50mm, přičemž všechny verze už byly představeny. V dnešní recenzi se podíváme na tu prostřední, tedy Lumix S 35mm F1.8 (S-S35). Jde tedy o klasickou světelnou třicetpětku s úhlem záběru 63°.
 
Panasonic Lumix S 35mm F1.8
 
Rozměrově i tvarově je v podstatě totožný s již zmíněným modelem 85mm F1.8, s nímž sdílí i 67mm závit pro filtry. Nemá jen tak velký přední člen a s hmotností 295 gramů je o 60 gramů lehčí. Design je jednoduchý a přestože objektiv sám o sobě nepůsobí moc luxusně, zpracování je solidní.
 
Panasonic Lumix S 35mm F1.8
 
Tělu vévodí velký zaostřovací kroužek, který má docela hladký plynulý chod. Vazba je nastavitelná a může být nelineární (v takové případě se zesiluje rychlost otáčení, pomalé je ještě pomalejší, rychlé ještě rychlejší) nebo lineární (nastavitelné od 90° do 360° mezi minimem a maximem). Přepínání manuálního ostření má na starosti přepínač na těle, další možností je přepínač na těle fotoaparátu.
 
Panasonic Lumix S 35mm F1.8
 
Samozřejmostí je kovový bajonet. Jak už je dnes zvykem, objektiv má konstrukci odolnou vůči prachu, mrazu (do -10 °C) a stříkající vodě. Měl by vydržet déšť, ale ne koupání ve vodě.
 
Panasonic Lumix S 35mm F1.8 na Lumixu S5
 
Testovacím tělem byl 24MPx full frame fotoaparát Lumix S5. Ten je vybaven mechanickou stabilizací senzoru, takže soustava je stabilizovaná (objektiv sám o sobě nemá stabilizátor).
 
Panasonic Lumix S 35mm F1.8 se sluneční clonou
 
Panasonic dodává v balení také sluneční clonu, která udělá celý fotoaparát znatelně větším.
 
Panasonic Lumix S 35mm F1.8 příslušenství
 
V balení najdete samotný objektiv, již zmíněnou sluneční clonu, obě krytky a krátký manuál. Tímto máme základní představení objektivu za sebou a v dalších kapitolách se podíváme na to, jak se s ním fotí.
 
Technické specifikace objektivu
 
Název objektivu Panasonic Lumix S 35mm F1.8 (S-S35)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 35 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 35 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) - / - / 63°
Světelnost objektivu F1,8
Rozsah clony F1,8 - 22
Konstrukce 11 optických členů v 9 skupinách (3 asférické, 3 ED členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 24 cm
Maximální zvětšení 0,22×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ne
Rozměry 73,6×82 mm
Hmotnost 295 gramů
Závit pro filtry 67 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.