Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix S 85mm F1.8

13.4.2021, Milan Šurkala, recenze
V redakci se nám ukázal pevný full frame objektiv Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85), který podrobíme tradičnímu redakčnímu testu. Jak si tento světelný a relativně kompaktní kousek povede?
Do dalšího testu se nám dostal pevný full frame objektiv Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85). Jde o jeden z objektivů nabízených pro nový full frame systém Panasonicu, který jsme otestovali s modelem Lumix S5. Jde o relativně kompaktní objektiv, který má být vhodný i pro natáčení videa pomocí gimbalů, má mít minimalizovaný focus breathing a nechybí ani zvýšená odolnost vůči nepříznivému počasí. Tak se na něj pojďme podívat.
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
 
Testovaný objektiv je poměrně malý, má 73,6 mm v průměru a 82 mm na délku, přičemž dle výrobce váží 355 gramů. Zpracování hodnotím jako velmi dobré, objektiv jen svým jednodušším designem a malými rozměry nepůsobí tak luxusně jako např. 50mm F1.4.
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
 
Na těle je jen jeden velký zaostřovací kroužek s krásně plynulým chodem. Jak se bude chovat, to můžete nastavit v menu fotoaparátu. Lumix S5, na kterém byl objektiv testován, umožňuje nastavit lineární chod a z minima na maximum to může být od 90° do 360° dle vlastního nastavení. Můžete mít i nelineární chod, ale to se připravte na příliš velké skoky mezi rychlým a pomalým otáčením kroužku (pomalé je ještě více zpomalené, rychlé ještě více zrychlené).
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
 
Na těle objektivu je pak jen jeden přepínač, a to na manuální a automatické zaostřování. Jak se sluší a patří, objektiv má kovový bajonet.
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
 
Objektiv jsme vyzkoušeli na fotoaparátu Panasonic Lumix S5 s 24MPx full frame senzorem. Spolu tvoří 1,07 kg vážící kombinaci.
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.4 se sluneční clonou
 
V balení dostanete také velkou sluneční clonu, která celý fotoaparát s objektivem výrazně prodlouží. Tím jsme si představili dnes testovaný objektiv a v dalších kapitolách ho vyzkoušíme v praxi při focení.
 
Technické specifikace objektivu
 
Název objektivu Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 85 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 85 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) - / - / 29°
Světelnost objektivu F1,8
Rozsah clony F1,8 - 22
Konstrukce 9 optických členů v 8 skupinách (2 ED členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 80 cm
Maximální zvětšení 0,13×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ne
Rozměry 73,6×82 mm
Hmotnost 355 gramů
Závit pro filtry 67 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.