www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Lumix S 85mm F1.8

Panasonic Lumix S 85mm F1.8
, , recenze
V redakci se nám ukázal pevný full frame objektiv Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85), který podrobíme tradičnímu redakčnímu testu. Jak si tento světelný a relativně kompaktní kousek povede?
K oblíbeným
reklama
Do dalšího testu se nám dostal pevný full frame objektiv Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85). Jde o jeden z objektivů nabízených pro nový full frame systém Panasonicu, který jsme otestovali s modelem Lumix S5. Jde o relativně kompaktní objektiv, který má být vhodný i pro natáčení videa pomocí gimbalů, má mít minimalizovaný focus breathing a nechybí ani zvýšená odolnost vůči nepříznivému počasí. Tak se na něj pojďme podívat.
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
 
Testovaný objektiv je poměrně malý, má 73,6 mm v průměru a 82 mm na délku, přičemž dle výrobce váží 355 gramů. Zpracování hodnotím jako velmi dobré, objektiv jen svým jednodušším designem a malými rozměry nepůsobí tak luxusně jako např. 50mm F1.4.
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
 
Na těle je jen jeden velký zaostřovací kroužek s krásně plynulým chodem. Jak se bude chovat, to můžete nastavit v menu fotoaparátu. Lumix S5, na kterém byl objektiv testován, umožňuje nastavit lineární chod a z minima na maximum to může být od 90° do 360° dle vlastního nastavení. Můžete mít i nelineární chod, ale to se připravte na příliš velké skoky mezi rychlým a pomalým otáčením kroužku (pomalé je ještě více zpomalené, rychlé ještě více zrychlené).
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
 
Na těle objektivu je pak jen jeden přepínač, a to na manuální a automatické zaostřování. Jak se sluší a patří, objektiv má kovový bajonet.
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.8 (S-S85)
 
Objektiv jsme vyzkoušeli na fotoaparátu Panasonic Lumix S5 s 24MPx full frame senzorem. Spolu tvoří 1,07 kg vážící kombinaci.
 
Panasonic Lumix S 85mm F1.4 se sluneční clonou
 
V balení dostanete také velkou sluneční clonu, která celý fotoaparát s objektivem výrazně prodlouží. Tím jsme si představili dnes testovaný objektiv a v dalších kapitolách ho vyzkoušíme v praxi při focení.
 
Technické specifikace objektivu
 
Název objektivu Panasonic Lumix S 85 F1.8 (S-S85)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 85 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 85 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) - / - / 29°
Světelnost objektivu F1,8
Rozsah clony F1,8 - 22
Konstrukce 9 optických členů v 8 skupinách (2 ED členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 80 cm
Maximální zvětšení 0,13×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ne
Rozměry 73,6×82 mm
Hmotnost 355 gramů
Závit pro filtry 67 mm
reklama
Nejnovější články
Krásnou motorkářkou byl ve skutečnosti 50letý muž, stačila mu aplikace FaceApp Krásnou motorkářkou byl ve skutečnosti 50letý muž, stačila mu aplikace FaceApp
50letý motorkář nebyl úspěšný na sociálních sítích, a tak se rozhodl ze sebe pomocí softwaru vytvořit mladou motorkářku. Postupně nasbíral téměř 30 tisíc sledujících, nicméně lež má krátké nohy a všechno prasklo.
14.5.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
28letá žena zatčena za "vloupání" se do školy, kde propagovala svůj Instagram 28letá žena zatčena za "vloupání" se do školy, kde propagovala svůj Instagram
Ve Spojených státech se 28letá žena vydávala ze středoškolačku a vnikla do školy, kde chtěla mezi mládeží nasbírat fanoušky pro svůj účet na sociální síti Instagram. Nedopadlo to pro ní zrovna dobře.
13.5.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nabírá to spád, Nikon ukončuje další objektivy pro DSLR Nabírá to spád, Nikon ukončuje další objektivy pro DSLR
Před pár dny jsme vás informovali, že Nikon ukončil výrobu dvou objektivů pro DSLR a naznačil tak blížící se konec této koncepce ve svém výrobním programu. Nyní se ukazuje, že seznam se dále prodlužuje.
13.5.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
TTartisan uvádí 90mm objektiv se světelností F1,25 TTartisan uvádí 90mm objektiv se světelností F1,25
Máme tu další nový objektiv společnosti TTartisan. Tentokrát jde o 90mm model s velmi dobrou světelností F1,25. Kvůli vyšší hmotnosti dostal i závit pro stativ. S adaptéry je možné použít ho na mnoha různých systémech.
12.5.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nikon už také omezuje nabídku objektivů pro DSLR Nikon už také omezuje nabídku objektivů pro DSLR
Vypadá to, že nejen společnost Canon optimalizuje nabídku svých objektivů, což znamená postupné rušení modelů pro zrcadlovky. Nyní to vypadá, že s omezováním nabídky pro DSLR začíná také společnost Nikon.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala