Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DiMAGE Z5: pět milionů v klidu

2.2.2005, Marek Kuřina, aktualita
O upgradu modelu DiMAGE Z10 v podobě fotopřístroje Z20 jsme již psali, tentokrát si přiblížíme novinku DiMAGE Z5, která zase navazuje na model Z3. Snímač novinky již obsahuje pět milionů obrazových buněk, zvětšil se LCD displej na zadní straně a došlo i k několika dalším drobným změnám.
Při pohledu zepředu na Z5-ce prakticky nic nového neobjevíte, ovšem na zadní straně došlo k určitým změnám (posunutí tlačítek, samostatného umístění se dočkalo tlačítko zapnutí/vypnutí modelu), což souvisí především s tím, že novinka dostala do vínku větší LCD zobrazovač. Ten už je totiž dvoupalcový a jeho rozlišení je ovšem pouhých 114 tisíc pixelů. Takže u dalšího upgradu (...Z7 ???) se snad dočkáme i vyššího rozlišení displeje. Rozměry nové Z5-ky zůstaly stejné jako u Z3-ky (109 x 80 x 84 milimetrů), pouze se mírně zvýšila hmotnost na 340 gramů (bez baterií a paměťové karty). Elektronický hledáček má 0,3" displej (114 000 pixelů). Novinka je vybavena 1/2,5" snímačem, který obsahuje pět milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Maximální rozlišení snímků je tedy 2560 x 1920 bodů, v Menu ovšem objevíte i další tři nižší rozlišení. Citlivost lze manuálně nastavit na těchto hodnotách: 50, 100, 200 a 320 ISO (Z3-ka uměla i čtyřstovku). O zpracování obrazu se stará nově technologie CxProcess III. Snímky se ukládají opět pouze v JPEGu, a to na paměťové karty Secure Digital (případně MultiMediaCard).




Optickou soustavu Z3-ky považoval výrobce asi za natolik dokonalou, že ji nová Z5-ka převzala téměř beze změn. A tak má objektiv GT APO (složený z třinácti elementů včetně dvou asférických v deseti skupinách) rozsah ohniskových vzdáleností od 5,83 do 69,9 milimetrů, což odpovídá 35 – 420 mm pro 35mm kinofilm při světelnosti od F2,8 do F4,5. Tento dvanáctinásobný optický zoom můžete ještě doplnit o maximálně čtyřnásobné digitální přiblížení. V režimu Super Makro můžete snímat objekty opět ze vzdálenosti jednoho centimetru od objektivu, ve standardním Makru pak z deseti centimetrů, jinak optika ostří od šedesáti centimetrů. Tuto již tak kvalitní optickou soustavu můžete doplnit ještě širokoúhlým konvertorem ZCW-300, kdy nejkratší ohnisko potom bude 26 milimetrů (v přepočtu na kinofilm). Novinka je opět vybavena velice rychlým systémem automatického zaostřování Rapid AF, který disponuje prediktivním řízením. Podle údajů výrobce by měla optika modelu zaostřit za pouhé 0,2 sekundy při nastavení na širokoúhlý objektiv a za pouhé 0,3 sekundy při nastavení na teleobjektiv. Obraz je opět stabilizován technologií Anti-Shake s mechanizmem posuvu snímače podobně jako u předcházejícího modelu Z3 nebo u fotopřístrojů DiMAGE A200 či Dynax D7.

Při fotografování máte potom k dispozici tyto režimy: programově řízená automatická expozice, clonová priorita, priorita času a manuální nastavení clony a času. Expozici tedy budete mít plně pod kontrolou. DiMAGE Z5 využívá tři režimy měření expozice: vícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu a bodové. Při vícesegmentovém měření se pro určení expozice použije 256 segmentů. Rychlost závěrky se pohybuje opět v rozsahu od 1/1000 až do 15 sekund (Bulb - 30 sekund). Korekce expozice má rozsah +- 2EV (po třetinových krocích). Malou nápovědu při hledání správné expozice tvoří už pět přednastavených scén - přibyl noční portrét.



Změnou prošly také sekvenční režimy: v režimu UHS nasnímáte 20 snímků o velikosti 1024 × 768 rychlostí přibližně deseti snímků za sekundu. V režimu progresivního snímání uloží fotopřístroj po uvolnění tlačítka spouště závěrky několik posledních pořízených snímků ze série. V nejvyšším rozlišení pak nafotíte šest fotografií za sebou rychlostí přibližně 2,2 snímků za sekundu.

Novinka umí natočit ozvučené videosekvence v maximálním rozlišení 640 × 480 bodů, a to rychlostí 30-ti snímků za sekundu. Praktické je, že i při záznamu videa lze využít funkci Anti-Shake. Délka záznamu je nově omezena už jenom kapacitou paměťové karty. Režim Noční videosekvence potom využijete při nedostatečném osvětlení. Můžete i vybrat z videosekvence nejlepší záběry a uložit je jako statické snímky. Videosekvence je možné editovat přímo ve fotopřístroji. DiMAGE Z5 je sice vybavena vyklápěcím bleskem, ovšem díky patici na horní straně modelu můžete při fotografování využít také externí bleskové jednotky. O napájení se stará opět čtveřice tužkových baterií. Novinka by se měla objevit na trhu již příští měsíc, a to v černé verzi za 14 990 Kč, ve stříbrné variantě potom pouze za 14 490 Kč.

Specifikace:

Konica Minolta DiMAGE Z5
  • Snímač: 5,2 milionů obrazových buněk
  • Maximální fyzické rozlišení snímku: 2560 x 1920 bodů
  • Objektiv: 12x optický a 4x digitální
  • LCD displej: dvoupalcový, rozlišení: 114 000 pixelů
  • Paměťové médium: Secure Digital (MMC)
  • Rozměry: 109 x 80 x 84 milimetrů
  • Hmotnost: 340 gramů