reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka za babku aneb E-500 v testu

12.12.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Olympus se rozhodl nabídnout náročnějším fotografům funkčně nadupanou jednookou digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy, navíc za velice atraktivní cenu. Jde o model E-500 a především Double Zoom Kit obsahující hned dvojici objektivů, který dnes seženete i za necelých 24 tisíc korun, bude podle mého názoru ideálním dárkem pod stromeček pro uživatele, který chce proniknout v digitální fotografi do patřičné hloubky.
Kapitoly článku:
  1. Zrcadlovka za babku aneb E-500 v testu
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Digitální zrcadlovky jsou již skutečně dostupné téměř komukoliv, protože i amatérský fotograf, jenž se chce pokusit o náročnější fotografování, si jistě necelých 20 tisíc korun našetří, aby si pořídil například novou zrcadlovku E-500 od Olympusu. V této ceně nezíská pouze tělo, ale také setový objektiv. Navíc již za necelých 24 tisíc si můžete koupit tzv. "Double Zoom Kit", ve kterém najdete dokonce hned dvojici objektivů. Vaše fotografování tak přejde plynule do nové "dimenze", což potvrzovaly i fotografie pořízené v našem testu, které téměř neměly chybu. Především šum při citlivosti do 400 ISO se vyskytoval pouze minimálně, do 800 ISO potom v relativně snesitelné míře (nepoužívali jsme redukci šumu, protože její použití zase zhoršuje kresbu snímku) a také další obrazové vady (aberace, vinětace...) jsme museli hledat s lupou v ruce.

Jinak je novinka na první pohled robustnější než předcházející E-300-ka, přesto je prakticky o 150 gramů lehčí (se 435 gramy bez akumulátoru a karty patří mezi zrcadlovkami novinka k nejlehčím) a nepatrně menší i rozměrově. Při fotografování se pohodlně drží a navíc se snadno ovládá. Novinka má sice relativně pomalý náběh po startu (exponovat lze téměř až za dvě sekundy), což souvisí ovšem s automatickou aktivací antiprachového filtru (který můžete "spustit", kdykoliv budete potřebovat - například po výměně objektivů - i manuálně). Zpoždění spouště přitom neexistovalo, protože takto krátký časový úsek jsme nebyli schopni ani zaznamenat. Ukládání na kartu bylo také svižné, i v případě 5 MB snímků.



Zabudovaný snímač není opět zmenšená verze kinofilmového políčka, ale má poměr stran 4:3. Tento formát vyvinul již před třemi roky Olympus společně se společností Kodak (prvním průkopníkem s čipem FourThirds byl model Olympus E-1). Abyste získali ohniskovou vzdálenost kinofilmu, musíte ohniskovou vzdálenost u E-500 násobit ořezovým faktorem 2x, což je více než má Canon (1,6 x) nebo Nikon (1,5 x). Uvedený senzor má tedy rozměry 18 x 13,5 milimetrů a obsahuje efektivně využitelných osm milionů obrazových buněk (celkem byste v čipu našli přibližně 8,89 milionů buněk). Navíc tento snímač disponuje plnoformátovým přenosem (FFT CCD). Čip má velkou plochu obrazového bodu, protože není přítomen samostatný přenosový kanál a za tímto účelem je použita vlastní snímací fotodioda. Výsledkem je, že senzor FFT CCD zachytí více elektronů a vytvoří tak signál s vyšší úrovní (vyšším poměrem odstupu signálu od šumu) a poskytuje tak širší dynamický rozsah. Rozsah citlivosti je více než dostatečný od 100 až do 1600 ISO, v automatickém režimu je maximem 400 ISO. O zpracování dat se stará obrazový procesor TruePic TURBO. Jak je u Olympusu dobrým zvykem, tak vybranou scénu můžete vyfotografovat hned v celé řadě velikostí (a také kompresních poměrů): 3264 x 2448, 3200 x 2400, 2560 x 1920, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů.




Jak se na dobře vybavenou zrcadlovku sluší a patří, tak model E-500 disponuje plným manuálem (režimy P/A/S/M) a využít můžete i 21 předdefinovaných scénických režimů (například portrét, krajina, krajina s portrétem, noční scéna, noční portrét, ohňostroj, západ slunce, makro, sport, nebo dokument, pláž či svíčka). K dispozici je také černobílá fotografie s možnost použití barevných filtrů, tak jak je známe z klasické černobílé fotografie. AE senzor měří expozici ve 49 zónách a to integrálně, bodově a integrálně se zdůrazněným středem. Olympus E-500 také nabízí profesionální funkci aretace expozice AE. V případě, že se snímaná scéna nevyznačuje dostatkem přirozeného světla, vypomůže si AF přisvícením, musí být ovšem blesk v horní aktivované poloze, protože ten vyšle sérii záblesků. Pojďme se ještě podívat alespoň v krátkosti na některé další funkce modelu: korekce expozice lze nastavit v rozsahu +/- 5 EV, a to po 1/3, 1/2 nebo 1 EV. Expoziční časy se pohybují od 1/4000 až do 60 sekund. Pokud potřebujete ještě delší expozici, tak nepřehlédněte režim Bulb, kdy závěrka zůstane otevřená celých osm minut. Pětistovka nabízí bohaté možnosti kalibrace teploty bílé: sedm přednastavených hodnot doplňuje automatika, ovšem využít můžete i manuální nastavení nebo jemné doladění v Kelvinech.




Model umí také snímat v dávkách, ovšem nepatří v této oblasti ke špičce. Sekvenční snímání totiž dosahuje rychlosti "pouze" 2,5 snímku za sekundu, na druhu stranu je této palby (čtyř snímků za sebou) dosaženo ve všech formátech. Fotopřístroj totiž zvládá zapisovat na oba druhy paměťových karet snímky nejenom v JPEGu, ale také v TIFFu a RAWu. V rozlišeních 3264 x 2448 a 3200 x 2400 bodů se fotografie zapisují tak dlouho, dokud nezaplníte zcela kapacitu paměti (musíte ovšem použít vysokorychlostní karty). Praktický je dvojitý paměťový slot: do něho můžete zasunout nejenom klasiku - tedy CompactFlashky, ale také malé xD-Picture Card.




Při fotografování s Olympusem E-500 můžete pochopitelně využít celou řadu příslušenství profesionálního zrcadlového systému Olympus E-Systém, která se utěšeně rozrůstá. Nabízené objektivy pokrývají rozsah ohniskové vzdálenosti od 7 do 300 mm (tedy 14 až 600 mm po přepočtu na 35 mm kinofilm). K dispozici je také několik externích zábleskových jednotek, standardní blesky i kruhové a dvojité makro blesky poskytované pro speciální aplikace. My jsme při testování používali objektiv Zuiko Digital 14-45 mm F3,5 - 5,6. Co se týká zaostřování, tak je možné použít "klasický" AF, kontinuální AF, manuální ostření, kombinovaný AF + MF a kontinuální AF + MF. K dispozici jsou pouze tři zaostřovací body.



Zadní straně modelu vévodí HyperCrystal LCD displej s úhlopříčkou 6,4 cm a rozlišením 215 250 pixelů, díky kterému si můžete nejenom prohlédnout nafotografované snímky i na přímém slunečním světle, ale také prohlédnout histogram a na displeji se vám může objevit informace o možné podexpozici nebo přeexpozici. Model je bohužel vybaven jen pomalejším rozhraním USB 1.1.
reklama