Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 300D: Digitální bourák

5.9.2003, David Dvořák, článek
Firma Canon se chystá od příštího měsíce prodávat na českém trhu svou digitální zrcadlovku EOS 300D. Při této příležitosti je myslím velmi vhodné se na model podívat poněkud "blíž", protože toho nenabízí zrovna málo. A přesně to bude cílem dnešního článečku.
Co na EOS 300D překvapí ze všeho nejvíc je jeho koncepce. Jedná se totiž (možná konečně!) o průlom v cenách digitálních zrcadlovek a digitálních fotoaparátů celkově. Přístroj totiž zapadá do systému, který byl vyvíjen už řadu let, takže teď lze sklízet jeho plody. Všechno se totiž odvíjí od zrcadlovek klasické série EOS, protože vše, co bylo vyrobeno pro ně, je k dispozici i pro 300D. Což je, hlavně v případě celé rodiny objektivů, zcela jednoznačné plus.

Canon EOS 300D vychází z těla velmi populární (mezi amatérskými fotografy zcela určitě) klasické zrcadlovky EOS 300. Tělo je dostatečně robustní, i když ne na úkor hmotnosti, a velice dobře se nejen drží, ale také ovládá. EOS 300D přidává "pouze" typické prvky digitálního přístroje: rozměrný LCD displej s patřičným ovládáním a v útrobách místo filmu hned 6.3 Mpix CCD snímací čip.



Canon EOS 300D

Jelikož se jedná o pravou zrcadlovku, je nabíledni, že bude vybavena všemi expozičními režimy (tj. programovou expozicí, prioritou clony i času, manuálním režimem). U tohoto modelu je ale (stejně jako u klasických těl) k dispozici tzv. režim A-Dep, kterým lze nastavit předepsaná hloubka ostrosti - samozřejmě souhlasím s tím, že v režimu priority clony či manuálním jsem schopen provést totéž, ale začátečníkům se to může hodit.

Obrovským plusem aparátu je možnost výměny objektivů, která je pro solidnější fotografickou práci přímo k nezaplacení. Samozřejmě je potřeba kvůli tomu sáhnout opět do kapsy, ale výsledky budou zcela jistě odměnou. Canon navíc pro tento přístroj vyvinul zcela nový objektiv, který "počítá" s tím, že bude nasazen na digitální zrcadlovku. Nový EF-S 18-55 f/3.5-5.6 by měl být pro digitální přístroje tím, co pro klasické EF 28-90 mm. Fotografie z každé zrcadlovky prostě potěší.

Další pozitivní vlastností fotoaparátu je systém expozice a ukládání snímků (potažmo i samotné řízení přístroje). Všechno má pod palcem mikroprocesor DiGIC, díky kterému se podařilo dobu ukládání velmi výrazně "srazit". A o tom jsme se v nedávných recenzích fotoaparátu Canon mohli přesvědčit. Tato rychlost se hodí nejen při sekvenčním snímání. Rozhodně působí věrohodnějším dojmem, když je fotoaparát schopen zpracovat výsledek během dvou tří vteřin, než na jeho uložení čekat pět vteřin a více. Ano, je to možná detail, ale až si to někdo z vás vyzkouší, určitě mi dá za pravdu.



EOS 300D: Pohled zhora

Autofokusový systém je samozřejmě také na špičkové úrovni. Ani nemůže být jiný, protože je v podstatě převzat od svých klasických bratříčků. Výběr ze sedmi zaostřovacích bodů spolu se spoustou dalších fines dělají z tohoto fotoaparátu skutečně "nadupanou" hračku. V případě jakýchkoliv problémů lze navíc ostřit i manuálně.

Vestavěný blesk, který má smšrné číslo GN13 samozřejmě není kdovíjak výkonný, nicméně při fotografování s ním je při celkové koncepci zrcadlovek mnohem snazší udělat snímek bez červených očí - hlavně díky tomu, že osa blesku je nohem dál od optické osy. Synchronizace blesku se závěrkou je na velmi slušném čase 1/200 s. Pro solidnější práci lze potom použít některého z výkonnějších blesků Canon, zejména při použití blesku z třídy Speedlite si uživatel přijde na své. To je umožňeno díky hot shoe a měření probíhá pomocí systému E-TTL. Fotografování je pak snadné, tedy hlavně v režimu, kdy blesk s fotoaparátem komunikuje "automaticky". Pro ještě kvalitnější a dokonalejší práci se světlem (tedy bleskovým) lze využít možnosti hned několika bezdrátových jednotek. Vše je podporováno.

Správná expozice se určuje pomocí 35zónového TTL měření, které vhodným způsobem zaplňuje celý rámeček. K vyhodnocení se používají prakticky tři režimy - poměrové, částečné (něco jako bodové, ovšem ploška je přeci jenom mnohem větší než u skutečného bodového měření) a celoplošné se zdůrazněným středem. Ten poslední způsob se používá již hodně dlouho a nutno podotknout, že ve většině situací dává ty nejlepší výsledky. (Abych se přiznal, tak u svého Nikonu používám prakticky jen měření se zvýhodněným středem a měření bodové, Matrix měření mě nechává klidným.) U extrémních situací pak pomůžou další dva systémy, popřípadě nasbírané zkušenosti a manuální expoziční režim. Poslední volbou je potom použití specializovaných "měřících" přístrojů jako jsou ruční expozimetry a flashmetry.



EOS 300D: Pohled na zadní stěnu

Rozsah časů závěrky dává tušit, že to výrobce myslí skutečně vážně. Posuďte sami: 30 s - 1/4000 s. S takovou mašinkou už jsou dělat i snímky rychle se pohybujících závodních vozů (samozřejmě za příslušného osvětlení), ale i snímky různých lesních zátiší, kde se časy závěrky kolikrát vyšplhají na osm i šestnáct vteřin. Díky času bulb lze potom mít závěrku otevřenou teoreticky libovolně dlouho (prakticky bude asi ovlivněna výkonem baterií), takže snímky hvězdné oblohy lze s patřičným "nádobíčkem" dělat také.

Zápis snímků je možný jak ve formátu JPEG, tak i přímo v surových datech RAW, beze ztráty "jakékoliv" informace. Šest megapixelů už je hodně, takže RAW soubory v maximálním rozlišení a kvalitě nebudou žádní bumbrlíčci, ale nevadí! Právě kvůli nim fotoaparát podporuje vysokokapacitní (až 2GB a výše) karty Compact Flash, typu I i II. Výrobce si pohrál i s barevným podáním snímků, protože zvětšil tzv. barevný prostor foťáku (zjednodušeně řečeno zvětšil rozsah různých barev, které lze přístrojem zaznamenat). Nechybí ani několik režimů pro nastavení vyvážení bílé barvy, samozřejmě včetně manuálního změření. K dispozici je navíc i bracketing vyvážení bílé barvy.

Z fotoaparátu lze vybrané snímky (popřípadě všechny) tisknout přímo na tiskárně. A to nejen ledajaké. Díky tomu, že přístroj podporuje standard Pict Bridge, zle jej připojit prakticky k jakékoliv profesionální tiskárně s pomocí USB kabelu a vytisknout si tak fotografie ve velmi dobré kvalitě.



EOS 300D s battery packem

Kromě funkcí, kterými je přístroj vybaven interně jsou v jeho dodávce k dispozici také akumulátor s nabíječkou, kabel USB, videokabel a popruh k bezpečnému nošení fotoaparátu. K dispozici je také softwarový balík, umožňující manipulaci se snímky jako je jejich přenos do počítače, správa a tisk a samozřejmě také konverze surových dat RAW.

Na závěr si povíme asi to nejdůležitější, co každého z nás při pohledu na tento fotoaparát napadne: A co za to? Samotné tělo přístroje (bez objektivu) se bude od října v tuzemsku prodávat za koncovou maloobchodní cenu 39.990 Kč (včetně DPH). A v tomto bodě si prostě chtě nechtě musíme přiznat, že Canon tímto přístrojem nasadí cenovou laťku skutečně dost "nízko". Na to, co přístroj umí a jaké jsou jeho možnosti je to cena dříve těžko uvěřitelná. Osobně si myslím, že se tento nastoupený trend začne projevovat i u výrobků jiných firem a brzy tyto kvalitní digitální fotoaparáty budou cenově stejně tak dostupné (nebo jen o pověstných pár procent dražší) než jejich analogoví bratříčkové. Kdo doma nemá klasickou zrcadlovku Canon s objektivem, který by mohl využít i u tohoto digitálního přístroje (neboť bajonety jsou samozřejmě totožné), může využít ještě jednu zvýhodněnou nabídku na koupi. A to hned celý set fotoaparátu EOS 300D spolu s objektivem, který je ekvivalentní klasickému rozsahu 28-90mm. To vše za cenu 42.990 Kč vč. DPH.

Specifikace:


Snímací čip 22,7x15,1 mm CMOS
Počet efektivních pixelů Přibližně 6,3 M
Poměr stran obrazu3:2
Nízkopásmový filtr Vestavěný/fixní
Typ barevného filtru Primární barva
Obrazový procesorDiGIC
Objektiv Objímka pro objektiv EF/EF-S
Ohnisková vzdálenost1,6x s nasazeným objektivem EF/EF-S
Zaostřování TTL-CT-SIR s CMOS snímačem
Systém AF 7bodový AF
Pracovní rozsah AF EV 0.5-18 (pri 20 °C & ISO 100)
Režimy AF inteligentní AF
jednosnímkový AF
inteligentní AF-SERVO
ruční zaostřování
Volba bodu AF Automatický výběr, ruční výběr
Zobrazení vybraného bodu AF Superimponovaný v hledáčku a indikovaný na
zadním LCD panelu
Prediktivní AFAno
Blokování AF Ano
Pomocný paprsek AFAno
Ruční zaostřováníVolitelné na objektivu
Režimy měření expozice TTL měření s plně otevřenou clonou,
35bodové poměrové měření
částečné měření (přibl. 9% plochy hledáčku)
celoplošné měření se zdůrazněným středem
Rozsah měření EV 1-20 (při 20°C s objektivem 50 mm f1.4, ISO 100)
Kompenzace expozice +/-2 EV s přesností nastavení 1/3 EV
AEB +/-2 EV s přesností nastavení 1/3 EV
Ekvivalent citlivosti ISO AUTO (100,200, 400), 100, 200, 400, 800, 1600
Závěrka elektronicky řízená závěrka ve fokální rovině
Rychlost závěrky 30 - 1/4000 s, dlouhodobá expozice
Spoušť závěrky elektromagnetická spoušť s jemným stiskem
Vyvážení bílé automatické vyvážení bílé s obrazovým snímačem
Nastavení automatické vyvážení bílé, denní světlo, stín, zataženo, žárovka, zářivka, blesk, uživatelské
Posouvání vyvážení bílé +/-3 kroky s plným krokem nastavení
Barevná matice dva typy barevného prostoru: sRGB a Adobe RGB
Hledáček pentagonální hranol
Pokrytí (vertikální/horizontální) 95 %
Zvětšení 0,88x
Dioptrická korekce -3 až +1 D
Matnicefixní
Zrcadlo polopropustné zrcadlo s rychlým návratem (Poměr propustnost : odraznost 40 : 60)
Informace zobrazované v hledáčku body AF, blokování AE/FE, AEB, rychlost závěrky, clona, úroveň/kompenzace expozice, max. počet snímků ve sledu, potvrzení zaostření AF/MF, varování CF
Prohlížení hloubky ostrostiano
LCD monitor 1,8", TFT, (přibl. 118000 pixelů)
Pokrytí Přibl. 100% (pro JPEG snímky)
Jas nastavitelný v pěti úrovních
Bleskautomatický, zapnutí/vypnutí ručního blesku, redukce jevu červených očí
Patice pro příslušenství/zdířka PC Ano/-
X-sync 1/200 s
Kompenzace zábleskové expozice +/-2 EV s přesností nastavení 1/3 EV
Posouvání zábleskové expozice ano
Blokování zábleskové expoziceano
Synchronizace na druhou lamelu závěrkyano
Dosah vestavěného blesku pokrytí objektivu s ohniskovou vzdáleností až 18 mm (ekvivalent 28 mm)
Směrné číslo (ISO 100, m)GN13
Externí blesk E-TTL s blesky Speedlite řady EX, podpora více bezdrátových zábleskových jednotek
Režimy fotografování Auto, Portrét, Krajina, Detail, Sporty, Noční
portrét, Vypnutý blesk, P, Tv, Av, M, A-Dep
Sériové fotografování 2,5 sním./s (rychlost udržována až pro 4 snímky)
Formát souboru JPEG, RAW
Přímý tisk tiskárny fotografií Canon a tiskárny Bubble Jet s funkcí přímého tisku
PictBridge ano
Osvětlení LCD paneluano
Inteligentní senzor orientaceano
Histogramano
Zoom při přehrávání2x - 10x
Samospoušť10 s
Rozhraní USB (PTP)
Videovýstup (PAL/ NTSC)
Paměťová karta CompactFlash typ I/II (kompatibilní s Microdrive)
Podporovaný operační systém PC: Windows 98 (včetně SE)/2000/Me/XP
Macintosh: OS 9.0 9.2, OS X v10.1/v10.2
Napájenídobíjitelný akumulátor Li-Ion BP-511 nebo BP-512 (akumulátor BP-511 je dodán)
Kontrola stavu nabitíautomatická
Úspora energie ano, napájení se vypne po 1, 2, 4, 8, 15 nebo 30 minutách
Napájení ze sítěvolitelné pomocí AC-E2
Volitelné příslušenství Pouzdro: polotvrdé pouzdro EH-16L
Objektivy: všechny objektivy EF a EF-S
Blesk: Canon Speedlite (220EX, 380EX, 420EX, 550EX, kruhový makroblesk MR
14EX, dvojitý makroblesk Lite MT-24EX, vysílač Speedlite ST-E2)
Držadlo s akumulátorem: BG-E1
Dálkové ovládání/spoušť: RC-1/ RC-5/ RS-60E3
Napájení & Nabíječky baterií: sada AC adaptéru ACK-E2, kompaktní napájecí
adaptér CA-PS400, nabíječka baterií CB-5L, nabíječka baterií CG-570, sada kabelu napájení z autobaterie CR-560, BP-511, BP-512
Materiál tělaplast
Provozní prostředí0-40°C, vlhkost 85% nebo méně
Rozměry (š x v x h)142 x 99 x 72,4 mm
Hmotnost (pouze tělo)Přibližně 560 g