Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot SX130 IS, nebo...?

Bacon (11)|7.9.2010 21:42
Zdravím,

tak jsem dostal chuť si udělat radost levnou kamerou / foťákem. Úplně nejvíc jsem hleděl na kvalitu videa a provedení foťáku.

Chtěl jsem něco, co má "zrcadlovkový" design, žádný plochý kompakt, HD samozřejmostí. Cena kolem 4 - 5 tisíc. V téhle cenové relaci je jen pár možností:
  • FUJIFILM FinePix S1600 / S1800 / S2500HD
  • Canon PowerShot SX130 IS černý
Nic víc mi do oka nepadlo. No, a z nich se mi sice nejvíc líbily Fujifilmy. Bohužel, po zhlédnutí několika testovacích videí jsem zjistil, že Fujifilm nebude správná volba, protože celá tahle řada trpí tím, že při nahrávání a zoomování zvuk ve videu děsně škrčí.

Pak jsem viděl videa z SX130 a nevěřil jsem vlastním očím. Ta kvalita se mi na přístroj za 4.7k Kč zdá neuvěřitelná.

Je ještě něco za tu cenu, co bych měl brát v potaz, poprosím, opravdu ne dražší. Já jen, pokud bych něco přehlídl. Kamery v téhle cenové relaci snad vůbec nejsou, a když, tak bez opt. zoomy, příp. "pistole", což nechci.

Díky za připomínky.
Stocky (3)|30.9.2010 11:06
Zdravím,

taky mně padl do oka Canon SX130, ale nikde jsem se o něm pořádně nedočetl. Nebude ho nádou Milan Šurkala testovat a recenzovat? Četl jsem od něj recenzi na model SX120 a zajímal by mně jeho názor na výše uvedený model. Díky
Bacon (11)|30.9.2010 11:11
Zdravím tě :)

Asi nejvíc CZ názorů na tento foťák jsem našel v diskuzi na megapixel.cz, konkrétně tady. Ukázky fotografií z tohoto foťáku pak najdeš zde.

Hodně je mu vyčítána světelnost, nebo jak se tomu nadává.
Milan Šurkala (3381)|30.9.2010 13:15
Nebojte se, i Canon SX130 IS by mel projit testem. Nicmene pristroju je na trhu strasne moc a vsecko se to rychle stihnout neda.
Rawac (5)|1.10.2010 10:37
Ahoj všem,
koupil jsem domů toho Canona (SX130 IS) a dle mého názoru to moc výhra nebyla a včera jsem jej vrátil do obchodu. Měl být určený jako fotoaparát na běžné a nenáročné focení - občas interiér, exteriér, nějaká ta oslava, dovolená atd. Žádně větší akce... Testování jsem dělal s plně nabitýma baterkama Sanyo Eneloop 2000.

Zápory:
1/Ani mě, ani ženě nevyhovoval způsob držení fotoaparátu. Je to asi věc názoru, ale doporučuji si to vyzkoušet osobně, bylo to takové, no... Nedá se to popsat, ale optimální mi nepřipadalo. Má něco jako náznak gripu, ale je to spíš jen náznak.

2/ Velmi dlouhá prodleva mezi snímky, v průměru cca 5 vteřin s fotkama bez blesku (i když byl vypnutý náhled), cca 8-9 vteřin (někdy i déle) s fotkama s bleskem. Čas někdy hrozně letí, zejména u dětí a zvířat. (To je asi to, co mi vadilo nejvíc - možná jsem měl špatný kus foťáku, ale od dvou ks tužkovek se asi nedá čekat zázrak v podobě rychlonabití blesku...)

3/ Ostření u focení (zejména na autofocus) někdy dělalo neplechu a občas přeostřovalo na bližší nebo vzdálenější předměty a focený objekt byl trochu neostrý.

Klady:
1/ Manuální režim

2/ Nízká hmotnost

3/ Asi výdrž - Na shora uvedené baterky jsem udělal asi 250 fotografií, 2/3 s bleskem a častým zoomováním (používají se dvě tužkové)

4/ Krytka objektivu je automatická (ocení každý, kdo nechce sundávat krytku ručně)

Manuální otevírání blesku - zda je to zápor či klad, nechám na posouzení každého...

Nakonec jsem si místo něho domů přinesl Nikon CoolPix L110 (červené provedení) a prozatím jsem spokojen. A pokud porovnám účinky stabilizace mezi Canonem a Nikonem, tak Nikon těžce vyhrává....

Oba dva mají obdobné parametry, světelnost 3,5 na nejširším není žádný zázrak, ale z toho Nikona se mi to podání líbí víc... Rovněž dílenské zpracování je velmi solidní (mezi těma modelama je rozdíl od 1000 do cca 1500 - podle prodejce). A Nikon se velmi, velmi dobře drží v ruce...

A o té Fujině jsem také přemýšlel, ale pak jsem jí zavrhl, ale už ani proč, tuším že jsem četl recenzi, buď na dtestu nebo v časopise computer 11/2010 a nedopadla dobře.

Btw. Fotoaparát jsem vybíral ze 65 pct pro manželku, ze 35 pct pro mne, proto jsem oželel možnosti manuálního nastavení (Nikon má manuálně nastavitelné jen WB, korekci expozice popř. ISO, vše ostatní dělá automat), páč žena stejně jiná nastavení než automatiku nikdy nepoužívala a já to s tím nějak vydržím...

Naše cenové rozpětí bylo 4-6 tis.

Takže s Nikonem zatím spokojenost, ještě musím počkat, až bude venku trochu hezky a podívám se, jak to fotí i mimo interiér. Možná ho pak taky do 14ti dnů vrátím (výhoda nákupu přes e-shop a osobních odběrů ve městě :-)).

Ale zatím to tak nevypadá...
Milan Šurkala (3381)|1.10.2010 15:58
Ta prodleva se mi nezda. Je pravda, ze Canony nejak zaspaly a z nejrychlejsich kompaktu se postupem casu diky minimalnim inovacim v teto oblasti staly kompakty spise pomalejsi, ale 5 sekund je prilis. Predchudce mel 2,3 sekundy, coz je slusny cas. Ono je take u nekterych fotaku vycihnout ten spravny okamzik, kdy uz je mozno znovu fotit (nesmi se to zmacknout prilis brzy, jinak se na chvilu zasekne, ale tohle myslim Canony nedelaji). S tim autofokusem, tam bych vypnul AF Servo :-) Jinak Canony maji velmi dobrou stabilizaci, ale je pravda, ze Nikon dava do kompaktu stabilizaci naprosto genialni (nezkousel jsem u L110, ale u S8000 a tam snad neostra fotka nesla vyfotit ani v noci :-))
Bacon (11)|1.10.2010 21:00
Sakra, to mě dost odradilo.

Na tom foťáku se mi strašně líbila videa, zkoušel jsi je?

Jinak mě překvapil tvůj názor na výdrž, kterou právě v jednom video-review označili za jednu z nejhorších vůbec (cca 30 min).
Rawac (5)|4.10.2010 10:07
Videa jsem zkoušel, docela se mi i líbila. Kamera to sice není, ale dá se na ně koukat. Ta videa, co vidíte na youtube jako ukázky točení s tím Canonem, jsou asi opravdu nejspíš pravá...

K té výdrži: Vyšel jsem z toho, že na dvě tužkovky s bleskem je to dost. Jedná se o subjektivní hodnocení, protože jestli je nějaký standard, že takovýto model v dané kategorii má mít výdrž minimálně 350 snímků (uvádím to pouze jako příklad), tak to neplní.

K velkým prodlevám u focení: Je možné, že vydají nějaký nový FW, který to bude odstraňovat. Přece jen se jedná o novinku a možná má ještě nějaké mouchy. Nebo je vše v pořádku a já jsem měl kus vyrobený v pátek 13tého... :-)

Berte to jako stručný postřeh, ne nějakou recenzi. Každopádně opravdu doporučuji vyzkoušet si ho - jak v ruce, tak s tím focením a prodlevou...
Rawac (5)|7.10.2010 20:36
Tak jsem Nikona L110 vrátil, a zkusil (čistě pro manželku) Panasonic DMC-ZX3. Musím říct, že ač byl nejdražší, tak měl nejhorší vlastnosti - myslím čistě fotografické, neboť video dělal velmi hezké. Ale 14 MPix je fakt hodně na tak prťavý snímač, na akumulátor vydržel cca 190 fotek, a celkově byl takový nijaký. Kdybych měl z těhle tří volit, tak bych si asi nevybral... Canon SX130 měl hezké fotky (když správně zaostřil), ale také měl velkou prodlevu mezi samotným focením, Nikon L110 se výborně držel, relativně dobře fotil, super výdrž (cca 850 fotek, 2/3 s bleskem na Sanyo Eneloop 2000) akorát to nebylo to pravé pro manželku - líbil se, ale musela se manuálně sundavat krytka a obrazové podání fotek bylo trochu horší než u Canonu - vše hodnotím ze subjektivního hlediska, žádné odborné srovnávání jsem nedělal :-) A Panasonic DMX-ZX3, tam bylo podle mě všechno špatně a moc se neohřál. Ta inteligence foťáku byla nějaká divná...

Takže nakonec jsme náš zlobivý starší fotoaparát hodili do servisu a necháváme ho opravit (zlobí jen posuvná on/off dvířka, výměna v originál servisu za 1 600 Kč, už se na něm pracuje) a budeme dál fungovat s ním. Jedná se o Canon PowerShot S45 (tehdá v roce 2002 bratru za cca 26 000 Kč) - kdyby byl dnes na trhu foťák s jeho parametry v v cenové kategorii 4-6 tis., tak by asi konkurenci neměl. Param: CCD 1/1,8", cca 4 MPix, 3x opt. zoom, f: 2,8 - 4,9 taky jde, a ty fotky, které z něho lezou, ta je opravdu fantazie - jak podání barev, tak ostrost a přepalů s bleskem je minimum... Sice má dnes již nemarketingové parametry, ale na to, že to je důchodce a ročně udělá cca 7 - 8 tisíc fotek, je dost dobrý...

Tolik moje cca 14ti denní anabáze s výběry kompaktu v kategorii 4 - 6 tis. Možná to někomu při jeho rozhodování pomůže.

Moje hodnocení fotoaparátů za posledních 14 dní.
1/ Canon S45 (info https://www.digimanie.cz/canon-powershot-s45/produkt nebo http://www.dpreview.com/reviews/canons45/)
2/ Nikon L110
3/ Canon SX130
4/ Panasonic DMC-ZX3
Milan Šurkala (3381)|7.10.2010 21:03
Tak kupovat ZX3 je pitomost, to kdyz uz, tak TZ6-TZ7 nebo ZX1 (skoro totez co ZX1, ale o dva tisice levnejsi).
Rawac (5)|8.10.2010 07:57
Po vyzkoušení musím souhlasit :-) Ale když si člověk občas sám nevezme do "pracek" něco na vyzkoušení, tak to nezjistí. A vzhledem k tomu, že jsem všechny tři fotoaparáty vrátil bez poškození zpět do obchodu a netratil jsem na tom ani korunu, tak to beru jako zajímavou zkušenost...
pidan (72)|9.10.2010 11:41
Ahoj,no to je dost hrozny zjisteni o urovni nynejsich mensich kompaktech.A co rikate ..i Milan,na Nikon tusim P-5100?.... A TZ-6-7 jsou lepsi nebo horsi nez ZX-1? Spis asi lepsi ze?
Milan Šurkala (3381)|9.10.2010 12:47
S Nikonem P5100 nemam zkusenosti, takze nemohu hodnotit. TZ6 a TZ7 jsou lepsi nez ZX1 a duvodu je hned nekolik. Co se tyce sumu, mely by na tom byt obdobne, ponevadz maji stejny cip (nenechte se zmast jinym rozliseni, ZX1 z 12MPx cipu vyuziva 12 MPx, zatimco TZ7 z 12MPx cipu jen 10 MPx, TZ6 ma mensi cip s 10 MPx, ale v podstate totozne velikosti, jako je onen 10MPx vyrez z 12MPx cipu u TZ7). Vyhodou ale je objektiv, ktery ma vetsi zoom (12x proti 8x) a podstatne lepsi svetelnost. Zatimco ZX1 ma F5,9 na 200 mm, TZ6/7 ma F4,9 na 300 mm, takze na 200 mm je to jeste lepsi (konkretne F4,5!). To znamena, ze na nejdelsim ohnisku muze TZ7 volit o 70% kratsi casy, pripadne o 70% nizsi ISO. Vysledkem by tedy mely byt bud trochu ostrejsi nebo mene zasumenejsi fotografie pri pouziti dlouhych ohnisek. Dale modely TZ maji irisovou clonu, takze inteligentneji cloni (s jemnym mechanickym priclonenim se zlepsuje kresba objektivu a odstranuji opticke vady, ktere jsou uz tak velmi male).
pidan (72)|9.10.2010 19:34
Dekuji Milane,cekal jsem to z minulych vysvetleni.S tim Nikonem je skoda,ze nestihas vice recenzi i kdyz vim,ze je moc nechvalis.Moc recenzi neni ani na konkurencnich strankach.U Megapixelu mi pripada,ze nechteji zadnou znacku poskodit a spise prodat co se da. Hezky vikend Jirka.
Milan Šurkala (3381)|9.10.2010 21:29
Nedavno jsme zavedli format lehce zkracenych recenzi, u kterych nejdu tak moc do hloubky, takze snad bude cas i na levnejsi fotoaparaty (pripadne na nektere jednodussi drazsi) a celkove komplexnejsi pokryti trhu. Nemelo by to ale jit na ukor "poradnych" pristroju.
honzarejlek (13)|11.10.2010 21:10
Ahoj, mám doma stařičkou Minoltu Z1 a chtěl jsem si koupit nějaký lepší fotoaparát, jelikož mě štve, že můžu nastavovat sice plně manuální režim, ale ve výsledku je vlastně úplně jedno co jsem nastavil, nějaké hrátky s expozicí a hlavně hloubkou ostrosti jsou k ničemu... Tak jsem si půjčil od kamaráda Canon SX1 a těšil se jak si vyzkouším tu hloubku ostrosti na pořádným foťáku, ale je to vlastně to samý! Před pořízením digitálu jsem fotil na zrcadlo Praktiku MTL5 a to bylo jiný kafe... Může mi někdo osvětlit jak mám docílit například toho, že když mám na stole dva hrnky tak jeden je ostrej a druhej už ne? S Praktikou to šlo jedna báseň, tady fakt tápu. Vím, že jsou určitý fígle jako zoom na max a podobně, ale to fakt není žádnej digitál co to umí normálně, jako dříve? To takhle musím blbnout i s digitálním zrcadlem?
Jinak pošilhávám po Canonu SX120 anebo Canonu S5, co doporučíte?

Díky za pomoc ;)
Milan Šurkala (3381)|11.10.2010 21:44
Samozrejme, ze na to potrebujes zrcadlo nebo jiny fotak, co ma velky cip :-) Hloubka ostrosti je dana prave tim velkym cipem (takze jakykoli kompakt, co ma 1/2,3" senzor je v tomhle uplne na nic, at stoji 15 stovek nebo 15 tisic). Rozostreni jake jsi mel na Praktice dosahnes zas a jen s full frame zrcadlovkou.

Mira rozostreni je dana tremi faktory. Realne ohnisko (tj. to, co je napsano na objektivu a ne to, jak se v praxi jevi), clona (svetelnost) a vzdalenost od objektu. Cim mensi mas cip, tim mas pro danou scenu (dany uhel zaberu) kratsi realne ohnisko. Tedy, fotis treba s 50mm ohniskem. Pokud mas full frame zrcadlovku, pouzijes 50mm objektiv. Pokud ale fotis s beznym kompaktem, prepoctene ohnisko bude sice 50mm, ale realne ohnisko objektivu, na kterem zavisi hloubka ostrosti, je jen cca 8,8 mm (crop faktor techto cipu je zhruba 5,7)! Svetelnost, to uz zalezi na zvolenem objektivu. U klasickych F3,5-5,6 zoomu zrcadlovek jsou na tom kompakty zhruba stejne, pokud ale vezmeme treba 50mm F1,8, tam se kompakty nechytaji a opet prinasi vyssi clonu - mensi hloubku ostrosti. To uz mame dva dulezite parametry, ktere jsou u kompaktu horsi. Treti zalezitost je ostrici vzdalenost. Cim kratsi, tim mensi hloubka ostrosti. A toto je jedina oblast, kde kompakt muze jakz takz dohnat ztracene body. Nicmene pokud clovek zazoomuje, zpravidla musi jit hodne daleko a vetsinou dal, nez se zrcadlovkou.

Takze ne, takove hloubky ostrosti s kompaktem skutecne nikdy nedosahnes. Urcite ne pri velkych uhlech zaberu. Mala hloubka ostreni jde dosahnout napr. na nejdelsim zoomu pri ostreni na co nejkratsi vzdalenost, ale zde hodne zalezi na konkretnim pristroji. Chce to holt zrcadlovku nebo kompakty s vymennymi objektivy.
honzarejlek (13)|12.10.2010 20:55
Díky moc za osvětlení situace :-) Dnes jsem si hrál s Canonem SX1 a Canonem SX120 a i když papírově vypadá líp ta SX1, tak se mi s tou SX120 fotilo o dost lépe. Vyzkoušel jsem si ty fígle na hloubku ostrosti (viz. přiložené foto) a mám radost že to jde. Ale mám ještě otázku: zkoušel jsem rovněž proiritu času a dokud bylo ráno pošmourno tak se mi ten rozmazanej vodopád dařil, ale jakmile vylezlo slunce tak už ta maximální clona 8 zkrátka nestačí... Je na to taky nějaký fígl?
Ještě by mne zajímalo: pamatuju si, že jsem fotil na analogovou zrcadlovku Canon EOS 1000 a na "P" se dalo posuvným kolečkem přeskakovat možné varianty expozice - jde to i u těchto dvou přístrojů? Nějak jsem tam tu funkci neobjevil a přišlo mi to škoda, jinak totiž moc nevím na co vlaSTNĚ "P" u těchto přístrojů je, vždyť to by pak stačily ty priority...

Milan Šurkala (3381)|12.10.2010 23:45
Clona F8 je samozrejme limitujici, vetsi neni u beznych kompaktu mozna (difrakce by byla nesnesitelne silna). Jedine reseni jsou filtry (ND filtr, trochu to srazi i polarizacni, ale moc ne). Na SX120 IS myslim filtry nejdou, na SX1 sa trochou drzosti ano.
Rezim P je takovy rezim, kdy clovek nechce nic nastavovat. Naprosto normalni a logicky rezim pro bezne pouziti :-) Proc by mel "automaticky" uzivatel vzdy vyuzivat jeden z prioritnich rezimu? Rezim P toto posouvani expozice ma jen u nekterych fotoaparatu (rika se tomu programova posun), u SX120 IS pokud vim neni, u SX1 IS ano (tlacitkem korekce expozice)
Rellik (1136)|16.10.2010 18:54
Tady je recenze na SX130 a v podstatě na všechny dostupné foťáky. Stačí si vybrat:

http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX130_IS/