www.digimanie.cz
>
>

Jaký fotoaparát? – 1. díl: kategorie

Jaký fotoaparát? – 1. díl: kategorie
, , návod
Je to zhruba 2 roky co jsme uveřejnili seriál na téma „Jaký digitální fotoaparát na dovolenou“. Ti, kteří před dvěma lety fotoaparát pořídili, mají už možná situaci vyřešenou. Otázka se ale stále vrací a to tím spíše, že digitální fotoaparáty jsou již v cenové kategorii vysloveně spotřební a tak se často obnovují. Navíc se toho na trhu stalo spousta nového.reklama
Na trhu je ještě více modelů digitálních fotoaparátů, než tomu bylo před dvěma lety. Dobrá zpráva je, že všechny fotografují a tedy plní svůj základní úkol. Přesto však všichni hledají ten správný, což je třeba chápat tak, že hledají takový, který nejlépe splní jejich osobité nároky. Výrobci se přitom snaží stále zlepšovat automatické fotografování a tím dělat fotografování snazší, avšak tato snaha má své fyzikální limity. Na druhou stranu se objevují zcela nové technologie jak v oblasti firmwaru - např. rozbor obrazu, detekce obličeje (face detection), detekce úsměvu (smile detection) atp. či v oblasti hardwaru fotoaparátů - např. bezdrátové technologie přenosu dat, zápis GPS souřadnic ke snímku atp. Otázkou však je, co který uživatel očekává a jak tedy vybrat ten správný.


Funkce detekce obličejů (Face detection) pomáhá zaostřit, správně exponovat a správně vyvážit barvy podle obličejů, které fotoaparát na snímku automaticky najde. Funkce Shutter Smile (Sony) automaticky pořídí snímek (automaticky sama zmáčkne spoušť), jakmile se lidé začnou smát. Oběma funkcím se budeme ještě věnovat.

Za uvedené dva roky se také drasticky změnila cenová politika. Běžné kompaktní fotoaparáty klesly hodně pod 3.000,- Kč (běžně jsou k mání jednoduché kompaktní přístroje v ceně pod 2.000,- Kč), čímž se staly opravdu „fotoaparáty na jednu sezónu“. Pokročilé kompaktní fotoaparáty jsou v ceně někde mezi 10.000,- Kč až 17.000,- Kč a co je zajímavé, cenově se protnuly s digitálními zrcadlovkami (DSLR). Jinými slovy, digitální zrcadlovku s objektivem v setu lze dnes pořídit za cenu nižší či minimálně srovnatelnou s pokročilým kompaktem. Tomuto faktu se budeme také věnovat podrobněji.


DSLR Nikon D40 v setu s objektivem AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G ED II je již k dispozici za méně než 10.000,- Kč včetně DPH. Tím předstihuje řadu pokročilých kompaktů. Situace není ale tak růžová, jak by se na první pohled mohlo zdát. DSLR je totiž následná „pokladnička“.


Třídy digitálních fotoaparátůI když je to tenký led, vyplatí se roztřídit si fotoaparáty do kategorií podobně, jako jsou například rozdělena auta. Sice kritéria, jak to udělat, mohou být velmi různá a na trhu jsou fotoaparáty, které nectí žádnou kategorii. To je ale jen výjimka potvrzující pravidlo. Vyznat se ve třídách fotoaparátů je totiž důležité, protože bez zúžení výběru na jistou třídu nejste stejně schopni zacílit svůj výběr a octnete se tak v rukou více či méně znalého personálu prodejen. V tomto seriálu se proto pokusíme uspořádat fakta kolem digitálních fotoaparátů s cílem usnadnit jejich výběr a rozhodnutí ve stavu k dnešku (červen 2008). Co však vždy zbude při výběru, je vaše osobní a emotivní hledisko.


Na trhu je opravdu velké množství fotoaparátů. Vyznat se v nich a případně i správně některý vybrat významně usnadní jejich rozdělení do typických tříd.


I. FotomobilyMobilní telefony jsou dnes téměř 100 % vybaveny digitálními fotoaparáty. Nelze je tedy jako fotoaparáty ignorovat, i když stále ještě (a pravděpodobně nikdy) zcela nesplní požadavky na skutečné fotoaparáty. Je to dáno jinými preferencemi jejich ergonomie – zejména velikostí a předurčeným designem ovlivněným funkcí mobilu. I když na trhu jsou již fotomobily s poměrně pokročilými funkcemi fotoaparátu - například Samsung G800 má 3x optický zoom, stabilizaci obrazu, rozlišení 5 MPix atp., tak design fotomobilu bude tyto modely limitovat zejména v konstrukci obrazové dráhy. Budou muset používat malé senzory, což předurčí spoustu dalších problémů. Větší senzor, světelnější objektiv, výkonnější blesk atp. si lze u mobilu jen těžko představit, a pokud ano, je zase otázkou, zda bude vyhovovat jako běžný a praktický mobil.


Samsung SGH-G800 je mobilní telefon s 5 MPix fotoaparátem vybavený optickým zoomem 3x, stabilizací obrazu, bleskem i auto focusem. Vypadá to úžasně, na skutečné fotografování to ale není. Jeho cena je navíc srovnatelná s DSLR.

Máme-li si tedy zavěštit z křišťálové koule, tak fotomobily budou nadále zlepšovat své parametry a fotografovat stále lépe a za stále širšího rozsahu světelných podmínek. Fotografie z nich ale na výstavní zvětšeniny nebudou. Jejich použití jako fotoaparátu a případně videokamery je bude předurčovat zejména pro dokumentární účely – záznam autonehody, dokumentace situace, reportážní funkce, obrazový zápisník atp. Budou skvěle a stále lépe plnit funkce tam, kde kvalita snímku je až na druhém či třetím místě – použití na TV, na internetu, pro MMS atp. Zdá se tedy, že ještě dlouho pozici fotoaparátů nijak neohrozí, i když v některých parametrech a příkladech praktického použití se s nimi mohou již překrývat.


Výrobci foto příslušenství nezapomínají ani na fotomobily. Na snímku je telenástavec Brando, který fotomobilu dodá 6x optický zoom. Jsou to dobré nápady, ale asi těžko ohrozí trh skutečných fotoaparátů.


II. Stylové kompaktyStylové kompakty mají hlavní funkci zdobit a dělat svým designem a snadností použití radost svému majiteli. Je to tedy již třída fotoaparátů, která má již primárně fotografovat, ale která neklade žádné nároky na uživatele - prostě „namiř & zmačkni“ (point-and-shot). Stylové kompakty jsou tak více životním stylem než fotoaparátem a ze stejného hlediska mají ovlivněnu i ergonomii – malá velikost a váha, módní a často i velmi barevný a výrazný design, vysoká odolnost na nepřízeň okolí, velmi snadné ovládání atp.


Stylové kompaktní fotoaparáty Panasonic Lumix řady FS v representativním designu. Jsou vybaveny řadou výborných funkcí – až 4x optickým zoomem, stabilizací obrazu, rozlišením až 10,1 MPix a hlavně výkonnou automatikou umožňující fotografovat každému.

Stylové kompakty vůbec nemusí být levné. Naopak – jsou-li primárně životním stylem, mohou se stát designovým doplňkem, šperkem, ozdobou a tím může být dána i jejich vysoká cena. Z hlediska fotografických parametrů mohou být vybaveny senzory se slušným rozlišením, pokročilou automatikou, stabilizací obrazu, mohou být vodotěsné, pyšnit se velmi malou spotřebou atp. Kvalita obrazu může být dobrá až vynikající - pro vážné fotografování se ale opět nehodí. Jsou obvykle jen automaty bez možnosti ovládat celou řadu důležitých parametrů a o hloubce ostrosti a reportážní pohotovosti nemůže být ani řeč.

V příštím díle našeho seriálu se podíváme na další třídy zejména pokročilých digitálních fotoaparátů.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

Nejnovější články
Panasonic uvedl firmware pro Lumix GH5 i GX800 Panasonic uvedl firmware pro Lumix GH5 i GX800
Společnost Panasonic uvolnil nový firmware pro CSC fotoaparát Lumix GH5, který přináší podporu 4:2:2 10bitového záznamu včetně anamorfického módu. Updatu se dočkala i fotoaparát Lumix GX800 a 45-175mm objektiv.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Full frame telezoom Sony FE 100-400mm F4.5-5.6 GM OSS Full frame telezoom Sony FE 100-400mm F4.5-5.6 GM OSS
Spolu s novým full frame fotoaparátem Sony A9 byl představen i nový objektiv typu telezoom FE 100-400mm F4.5-5.6 GM OSS (SEL100400GM). Chlubit se má rychlým autofokusem i excelentní ostrostí.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
Canon EOS 80D: příjemná inovace Canon EOS 80D: příjemná inovace
Zamíříme do třídy vyššího mainstreamu APS-C zrcadlovek a otestujeme Canon EOS 80D s novým 18-135mm IS USM objektivem. Fotoaparát má úplně nový 24MPx senzor, vylepšený ostřící modul a rozhodně se nechce nechat zahanbit.
Včera,  recenze, Milan Šurkala,  2 komentáře
Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS Nano USM Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS Nano USM
Není to dávno, co Canon inovoval svůj 18-135mm objektiv a přinesl STM verzi s krokovým motorkem. Dnes se podíváme na nástupce, který přináší USM motorek, kombinovaný s technologiemi z předchozího modelu pro lepší natáčení videa i fázové ostření.
Včera,  recenze, Milan Šurkala
Světelný širokoúhlý zoom Panasonic Leica 8-18mm F2.8-4.0 Světelný širokoúhlý zoom Panasonic Leica 8-18mm F2.8-4.0
Druhým z připravovaných F2,8-4,0 objektivů značky Leica pro Micro 4/3 je velmi širokoúhlý zoomovací objektiv Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm / F2.8-4.0 ASPH. Má být velmi dobře optimalizovaný i pro natáčení videa.
23.4.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  5 komentářů