www.digimanie.cz
>
>

Jaký fotoaparát? – 1. díl: kategorie

Jaký fotoaparát? – 1. díl: kategorie
, , návod
Je to zhruba 2 roky co jsme uveřejnili seriál na téma „Jaký digitální fotoaparát na dovolenou“. Ti, kteří před dvěma lety fotoaparát pořídili, mají už možná situaci vyřešenou. Otázka se ale stále vrací a to tím spíše, že digitální fotoaparáty jsou již v cenové kategorii vysloveně spotřební a tak se často obnovují. Navíc se toho na trhu stalo spousta nového.reklama
Na trhu je ještě více modelů digitálních fotoaparátů, než tomu bylo před dvěma lety. Dobrá zpráva je, že všechny fotografují a tedy plní svůj základní úkol. Přesto však všichni hledají ten správný, což je třeba chápat tak, že hledají takový, který nejlépe splní jejich osobité nároky. Výrobci se přitom snaží stále zlepšovat automatické fotografování a tím dělat fotografování snazší, avšak tato snaha má své fyzikální limity. Na druhou stranu se objevují zcela nové technologie jak v oblasti firmwaru - např. rozbor obrazu, detekce obličeje (face detection), detekce úsměvu (smile detection) atp. či v oblasti hardwaru fotoaparátů - např. bezdrátové technologie přenosu dat, zápis GPS souřadnic ke snímku atp. Otázkou však je, co který uživatel očekává a jak tedy vybrat ten správný.


Funkce detekce obličejů (Face detection) pomáhá zaostřit, správně exponovat a správně vyvážit barvy podle obličejů, které fotoaparát na snímku automaticky najde. Funkce Shutter Smile (Sony) automaticky pořídí snímek (automaticky sama zmáčkne spoušť), jakmile se lidé začnou smát. Oběma funkcím se budeme ještě věnovat.

Za uvedené dva roky se také drasticky změnila cenová politika. Běžné kompaktní fotoaparáty klesly hodně pod 3.000,- Kč (běžně jsou k mání jednoduché kompaktní přístroje v ceně pod 2.000,- Kč), čímž se staly opravdu „fotoaparáty na jednu sezónu“. Pokročilé kompaktní fotoaparáty jsou v ceně někde mezi 10.000,- Kč až 17.000,- Kč a co je zajímavé, cenově se protnuly s digitálními zrcadlovkami (DSLR). Jinými slovy, digitální zrcadlovku s objektivem v setu lze dnes pořídit za cenu nižší či minimálně srovnatelnou s pokročilým kompaktem. Tomuto faktu se budeme také věnovat podrobněji.


DSLR Nikon D40 v setu s objektivem AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G ED II je již k dispozici za méně než 10.000,- Kč včetně DPH. Tím předstihuje řadu pokročilých kompaktů. Situace není ale tak růžová, jak by se na první pohled mohlo zdát. DSLR je totiž následná „pokladnička“.


Třídy digitálních fotoaparátůI když je to tenký led, vyplatí se roztřídit si fotoaparáty do kategorií podobně, jako jsou například rozdělena auta. Sice kritéria, jak to udělat, mohou být velmi různá a na trhu jsou fotoaparáty, které nectí žádnou kategorii. To je ale jen výjimka potvrzující pravidlo. Vyznat se ve třídách fotoaparátů je totiž důležité, protože bez zúžení výběru na jistou třídu nejste stejně schopni zacílit svůj výběr a octnete se tak v rukou více či méně znalého personálu prodejen. V tomto seriálu se proto pokusíme uspořádat fakta kolem digitálních fotoaparátů s cílem usnadnit jejich výběr a rozhodnutí ve stavu k dnešku (červen 2008). Co však vždy zbude při výběru, je vaše osobní a emotivní hledisko.


Na trhu je opravdu velké množství fotoaparátů. Vyznat se v nich a případně i správně některý vybrat významně usnadní jejich rozdělení do typických tříd.


I. FotomobilyMobilní telefony jsou dnes téměř 100 % vybaveny digitálními fotoaparáty. Nelze je tedy jako fotoaparáty ignorovat, i když stále ještě (a pravděpodobně nikdy) zcela nesplní požadavky na skutečné fotoaparáty. Je to dáno jinými preferencemi jejich ergonomie – zejména velikostí a předurčeným designem ovlivněným funkcí mobilu. I když na trhu jsou již fotomobily s poměrně pokročilými funkcemi fotoaparátu - například Samsung G800 má 3x optický zoom, stabilizaci obrazu, rozlišení 5 MPix atp., tak design fotomobilu bude tyto modely limitovat zejména v konstrukci obrazové dráhy. Budou muset používat malé senzory, což předurčí spoustu dalších problémů. Větší senzor, světelnější objektiv, výkonnější blesk atp. si lze u mobilu jen těžko představit, a pokud ano, je zase otázkou, zda bude vyhovovat jako běžný a praktický mobil.


Samsung SGH-G800 je mobilní telefon s 5 MPix fotoaparátem vybavený optickým zoomem 3x, stabilizací obrazu, bleskem i auto focusem. Vypadá to úžasně, na skutečné fotografování to ale není. Jeho cena je navíc srovnatelná s DSLR.

Máme-li si tedy zavěštit z křišťálové koule, tak fotomobily budou nadále zlepšovat své parametry a fotografovat stále lépe a za stále širšího rozsahu světelných podmínek. Fotografie z nich ale na výstavní zvětšeniny nebudou. Jejich použití jako fotoaparátu a případně videokamery je bude předurčovat zejména pro dokumentární účely – záznam autonehody, dokumentace situace, reportážní funkce, obrazový zápisník atp. Budou skvěle a stále lépe plnit funkce tam, kde kvalita snímku je až na druhém či třetím místě – použití na TV, na internetu, pro MMS atp. Zdá se tedy, že ještě dlouho pozici fotoaparátů nijak neohrozí, i když v některých parametrech a příkladech praktického použití se s nimi mohou již překrývat.


Výrobci foto příslušenství nezapomínají ani na fotomobily. Na snímku je telenástavec Brando, který fotomobilu dodá 6x optický zoom. Jsou to dobré nápady, ale asi těžko ohrozí trh skutečných fotoaparátů.


II. Stylové kompaktyStylové kompakty mají hlavní funkci zdobit a dělat svým designem a snadností použití radost svému majiteli. Je to tedy již třída fotoaparátů, která má již primárně fotografovat, ale která neklade žádné nároky na uživatele - prostě „namiř & zmačkni“ (point-and-shot). Stylové kompakty jsou tak více životním stylem než fotoaparátem a ze stejného hlediska mají ovlivněnu i ergonomii – malá velikost a váha, módní a často i velmi barevný a výrazný design, vysoká odolnost na nepřízeň okolí, velmi snadné ovládání atp.


Stylové kompaktní fotoaparáty Panasonic Lumix řady FS v representativním designu. Jsou vybaveny řadou výborných funkcí – až 4x optickým zoomem, stabilizací obrazu, rozlišením až 10,1 MPix a hlavně výkonnou automatikou umožňující fotografovat každému.

Stylové kompakty vůbec nemusí být levné. Naopak – jsou-li primárně životním stylem, mohou se stát designovým doplňkem, šperkem, ozdobou a tím může být dána i jejich vysoká cena. Z hlediska fotografických parametrů mohou být vybaveny senzory se slušným rozlišením, pokročilou automatikou, stabilizací obrazu, mohou být vodotěsné, pyšnit se velmi malou spotřebou atp. Kvalita obrazu může být dobrá až vynikající - pro vážné fotografování se ale opět nehodí. Jsou obvykle jen automaty bez možnosti ovládat celou řadu důležitých parametrů a o hloubce ostrosti a reportážní pohotovosti nemůže být ani řeč.

V příštím díle našeho seriálu se podíváme na další třídy zejména pokročilých digitálních fotoaparátů.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

Nejpopulárnější fotoaparáty
Nejnovější články
Sigma uvedla světelný objektiv Art 135mm F1.8 DG HSM Sigma uvedla světelný objektiv Art 135mm F1.8 DG HSM
Dalším objektivem ze čtveřice novinek společnosti Sigma je světelný teleobjektiv Art 135mm F1.8 DG HSM. Objektiv je určen i pro full frame zrcadlovky s velmi vysokým rozlišením a dle výrobce má být jeho výkon nekompromisní.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč, Sigma uvádí Art 14mm F1.8 DG Vysoce světelný širokáč, Sigma uvádí Art 14mm F1.8 DG
Sigma nás opět potěšila uvedením velmi zajímavého objektivu. Tentokrát jde o extrémně širokoúhlý objektiv Art 14mm F1.8 DG HSM. Ten tedy potěší i vynikající světelností F1,8, která u takto širokoúhlých objektivů není vůbec obvyklá.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná nabídka: Panasonic GH5 s 5letou zárukou a V-Log zdarma Limitovaná nabídka: Panasonic GH5 s 5letou zárukou a V-Log zdarma
Pokud uvažujete o koupi digitálního fotoaparátu Panasonic Lumix GH5, možná vás zaujme prodejní akce Panasonicu. Kdo si jej objedná v předprodeji, dostane prodlouženou záruku na 5 let a podporu V-Log (DMW-SFU1) zdarma.
20.2.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem? Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
20.2.2017,  recenze, Milan Šurkala,  60 komentářů
Menší základní zoom Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 STM Menší základní zoom Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 STM
APS-C zrcadlovky Canon budou nově vybavovány kompaktnějším setovým objektivem EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM. Má tedy horší světelnost než předchůdce, ale je o 20 % menší a má také opravdu velmi rychle ostřit.
19.2.2017,  aktualita, Milan Šurkala