www.digimanie.cz
>
>

Jaký fotoaparát? – 1. díl: kategorie

Jaký fotoaparát? – 1. díl: kategorie
, , návod
Je to zhruba 2 roky co jsme uveřejnili seriál na téma „Jaký digitální fotoaparát na dovolenou“. Ti, kteří před dvěma lety fotoaparát pořídili, mají už možná situaci vyřešenou. Otázka se ale stále vrací a to tím spíše, že digitální fotoaparáty jsou již v cenové kategorii vysloveně spotřební a tak se často obnovují. Navíc se toho na trhu stalo spousta nového.reklama
Na trhu je ještě více modelů digitálních fotoaparátů, než tomu bylo před dvěma lety. Dobrá zpráva je, že všechny fotografují a tedy plní svůj základní úkol. Přesto však všichni hledají ten správný, což je třeba chápat tak, že hledají takový, který nejlépe splní jejich osobité nároky. Výrobci se přitom snaží stále zlepšovat automatické fotografování a tím dělat fotografování snazší, avšak tato snaha má své fyzikální limity. Na druhou stranu se objevují zcela nové technologie jak v oblasti firmwaru - např. rozbor obrazu, detekce obličeje (face detection), detekce úsměvu (smile detection) atp. či v oblasti hardwaru fotoaparátů - např. bezdrátové technologie přenosu dat, zápis GPS souřadnic ke snímku atp. Otázkou však je, co který uživatel očekává a jak tedy vybrat ten správný.


Funkce detekce obličejů (Face detection) pomáhá zaostřit, správně exponovat a správně vyvážit barvy podle obličejů, které fotoaparát na snímku automaticky najde. Funkce Shutter Smile (Sony) automaticky pořídí snímek (automaticky sama zmáčkne spoušť), jakmile se lidé začnou smát. Oběma funkcím se budeme ještě věnovat.

Za uvedené dva roky se také drasticky změnila cenová politika. Běžné kompaktní fotoaparáty klesly hodně pod 3.000,- Kč (běžně jsou k mání jednoduché kompaktní přístroje v ceně pod 2.000,- Kč), čímž se staly opravdu „fotoaparáty na jednu sezónu“. Pokročilé kompaktní fotoaparáty jsou v ceně někde mezi 10.000,- Kč až 17.000,- Kč a co je zajímavé, cenově se protnuly s digitálními zrcadlovkami (DSLR). Jinými slovy, digitální zrcadlovku s objektivem v setu lze dnes pořídit za cenu nižší či minimálně srovnatelnou s pokročilým kompaktem. Tomuto faktu se budeme také věnovat podrobněji.


DSLR Nikon D40 v setu s objektivem AF-S 18-55 mm f/3,5-5,6G ED II je již k dispozici za méně než 10.000,- Kč včetně DPH. Tím předstihuje řadu pokročilých kompaktů. Situace není ale tak růžová, jak by se na první pohled mohlo zdát. DSLR je totiž následná „pokladnička“.


Třídy digitálních fotoaparátůI když je to tenký led, vyplatí se roztřídit si fotoaparáty do kategorií podobně, jako jsou například rozdělena auta. Sice kritéria, jak to udělat, mohou být velmi různá a na trhu jsou fotoaparáty, které nectí žádnou kategorii. To je ale jen výjimka potvrzující pravidlo. Vyznat se ve třídách fotoaparátů je totiž důležité, protože bez zúžení výběru na jistou třídu nejste stejně schopni zacílit svůj výběr a octnete se tak v rukou více či méně znalého personálu prodejen. V tomto seriálu se proto pokusíme uspořádat fakta kolem digitálních fotoaparátů s cílem usnadnit jejich výběr a rozhodnutí ve stavu k dnešku (červen 2008). Co však vždy zbude při výběru, je vaše osobní a emotivní hledisko.


Na trhu je opravdu velké množství fotoaparátů. Vyznat se v nich a případně i správně některý vybrat významně usnadní jejich rozdělení do typických tříd.


I. FotomobilyMobilní telefony jsou dnes téměř 100 % vybaveny digitálními fotoaparáty. Nelze je tedy jako fotoaparáty ignorovat, i když stále ještě (a pravděpodobně nikdy) zcela nesplní požadavky na skutečné fotoaparáty. Je to dáno jinými preferencemi jejich ergonomie – zejména velikostí a předurčeným designem ovlivněným funkcí mobilu. I když na trhu jsou již fotomobily s poměrně pokročilými funkcemi fotoaparátu - například Samsung G800 má 3x optický zoom, stabilizaci obrazu, rozlišení 5 MPix atp., tak design fotomobilu bude tyto modely limitovat zejména v konstrukci obrazové dráhy. Budou muset používat malé senzory, což předurčí spoustu dalších problémů. Větší senzor, světelnější objektiv, výkonnější blesk atp. si lze u mobilu jen těžko představit, a pokud ano, je zase otázkou, zda bude vyhovovat jako běžný a praktický mobil.


Samsung SGH-G800 je mobilní telefon s 5 MPix fotoaparátem vybavený optickým zoomem 3x, stabilizací obrazu, bleskem i auto focusem. Vypadá to úžasně, na skutečné fotografování to ale není. Jeho cena je navíc srovnatelná s DSLR.

Máme-li si tedy zavěštit z křišťálové koule, tak fotomobily budou nadále zlepšovat své parametry a fotografovat stále lépe a za stále širšího rozsahu světelných podmínek. Fotografie z nich ale na výstavní zvětšeniny nebudou. Jejich použití jako fotoaparátu a případně videokamery je bude předurčovat zejména pro dokumentární účely – záznam autonehody, dokumentace situace, reportážní funkce, obrazový zápisník atp. Budou skvěle a stále lépe plnit funkce tam, kde kvalita snímku je až na druhém či třetím místě – použití na TV, na internetu, pro MMS atp. Zdá se tedy, že ještě dlouho pozici fotoaparátů nijak neohrozí, i když v některých parametrech a příkladech praktického použití se s nimi mohou již překrývat.


Výrobci foto příslušenství nezapomínají ani na fotomobily. Na snímku je telenástavec Brando, který fotomobilu dodá 6x optický zoom. Jsou to dobré nápady, ale asi těžko ohrozí trh skutečných fotoaparátů.


II. Stylové kompaktyStylové kompakty mají hlavní funkci zdobit a dělat svým designem a snadností použití radost svému majiteli. Je to tedy již třída fotoaparátů, která má již primárně fotografovat, ale která neklade žádné nároky na uživatele - prostě „namiř & zmačkni“ (point-and-shot). Stylové kompakty jsou tak více životním stylem než fotoaparátem a ze stejného hlediska mají ovlivněnu i ergonomii – malá velikost a váha, módní a často i velmi barevný a výrazný design, vysoká odolnost na nepřízeň okolí, velmi snadné ovládání atp.


Stylové kompaktní fotoaparáty Panasonic Lumix řady FS v representativním designu. Jsou vybaveny řadou výborných funkcí – až 4x optickým zoomem, stabilizací obrazu, rozlišením až 10,1 MPix a hlavně výkonnou automatikou umožňující fotografovat každému.

Stylové kompakty vůbec nemusí být levné. Naopak – jsou-li primárně životním stylem, mohou se stát designovým doplňkem, šperkem, ozdobou a tím může být dána i jejich vysoká cena. Z hlediska fotografických parametrů mohou být vybaveny senzory se slušným rozlišením, pokročilou automatikou, stabilizací obrazu, mohou být vodotěsné, pyšnit se velmi malou spotřebou atp. Kvalita obrazu může být dobrá až vynikající - pro vážné fotografování se ale opět nehodí. Jsou obvykle jen automaty bez možnosti ovládat celou řadu důležitých parametrů a o hloubce ostrosti a reportážní pohotovosti nemůže být ani řeč.

V příštím díle našeho seriálu se podíváme na další třídy zejména pokročilých digitálních fotoaparátů.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

Nejpopulárnější fotoaparáty
Nejnovější články
Magazín Sports Illustrated dostal poprvé obálku vyfocenou smartphonem Magazín Sports Illustrated dostal poprvé obálku vyfocenou smartphonem
Jak už jsme říkali několikrát, mobilní telefony dnes válcují všechno, nejen kompakty. Magazín Sports Illustrated se odhodlal k zajímavému kroku a nechal si poprvé vyfotit titulní obálku právě pomocí mobilního telefonu.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Instagram proti trollům, vypínání komentářů i zrušení sledování ostatním Instagram proti trollům, vypínání komentářů i zrušení sledování ostatním
Sociální síť Instagram zlepšuje možnosti, jak udělat pobyt na této síti příjemnějším. Nenávistné komentáře jsou velkým problémem internetu a nově bude možné je u fotografií vypnout. Také budete moci zrušit lidem sledování vašeho účtu, pokud si to rozmyslíte.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Casio Exilim EX-FR110H s 2MPx čipem pro noční fotky a videa Casio Exilim EX-FR110H s 2MPx čipem pro noční fotky a videa
Fotoaparáty a kamery značky Casio se u nás sice neprodávají, ale přesto mohou zaujmout. Nový fotoaparát Exilim EX-FR110H je totiž vybaven 2MPx čipem s velkými pixely. Casio míří s přístrojem na noční focení a natáčení videa.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Kalendář Pirelli 2017, boj proti teroru dokonalosti a mládí Kalendář Pirelli 2017, boj proti teroru dokonalosti a mládí
Kalendář Pirelli se postupně mění. V minulosti zobrazoval především modelky, poslední ročníky se ale začínají více soustředit na ženskou přirozenost. Ročník 2017 nafotil Peter Lindbergh, jemuž pózovala spousta známých hereček.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
AirSelfie, miniaturní dron pro selfie snímky AirSelfie, miniaturní dron pro selfie snímky
Na KickStarteru se objevil zajímavý dron AirSelfie. Jak už název napovídá, má být určen pro focení selfie snímků, čehož dosahuje neuvěřitelnou kompaktností. Dá se totiž strčit do pouzdra k telefonu a váží jen 52 gramů.
5.12.2016,  aktualita, Milan Šurkala