Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Příslušenství na dovolenou obecně

21.7.2008, Michal Učeň, článek
Balení na dovolenou je pro fotografa mnohem složitější, než pro běžné cestovatele. Kromě fotoaparátu je třeba s sebou vzít řadu doplňků a příslušenství. U kompaktů je to jednoduché, stačí ochranné pouzdro a nabíječka. Profesionálové to už mají podstatně horší.
Sbalit si vhodné příslušenství je už většinou celkem jednoduchá věc, horší je to s jejich nákupem a výběrem. Každý fotograf samozřejmě má jednak jiné finanční možnosti a také záleží, jak vážně to ten či onen uživatel s focením myslí. Někomu tak stačí jednodušší výbava, jiní se zase neobejdou bez několika objektivů, různých filtrů apod. Cílem tohoto článku však není pouze příslušenství určené vyloženě k fotografování, ale i doplňky, které vám mohou usnadnit nebo zpříjemnit práci (na dovolené spíše zábavu).

Před samotnou koupí je dobré si uvědomit, co vlastně budeme fotit a z toho je už snazší si odvodit, co potřebujeme. Začneme ale postupně od příslušenství, které by měl každý běžný fotograf mít s sebou, až po specializovanější produkty, které vyhledávají až opravdoví profíci.


Co určitě nezapomenout


Pokud se chystáte na dovolenou, měli byste si nabalit základní příslušenství. To platí i v případě, že nejste profesionál. Základem fotoaparátu je ochranný obal. Ten může být v různých podobách, kterým jsme věnovali dva speciální články a pomocí kterých se snadno zorientujete v jednotlivých typech (viz. článek Typy brašen a Průřez trhem brašen). Profíci tak sáhnou po větších brašnách, ostatní spíše zvolí malé pouzdro. Existují i další možnosti jako vesty, kufry, silikonová pouzdra apod. Fotoaparát je však vždy nutné adekvátně chránit, protože se jedná o poměrně citlivé zařízení. Důležité je si uvědomit, co chcete také brát do terénu s sebou, abyste pak měli v brašně dostatek prostoru.


- Batohy Lowepro Flipside 300 pojmou potřebnou výbavu do terénu a dobře se nosí -

Dalším nutným doplňkem jsou baterie. Pokud máte (a ve většině případů to tak je) baterie nabíjecí, pak si stačí vzít pouze nabíječku. Pokud však preferujete jednorázové, nezapomeňte alespoň jednu náhradní sadu. Profesionální fotografové mívají ve fotoaparátu už větší moduly baterií, které vydrží podstatně déle. V jejich výbavě by ale také neměla chybět nějaká záloha. U nabíječky baterií je dobré se rozhodnout, jak rychle chcete mít baterie nabité. Existují totiž speciální, které zvládnou nabití během 15 minut, jiným to trvá třeba 16 hodin. Často je ale rychlonabíjecí model těžší kvůli většímu zdroji napájení.

Poslední věcí, na co by neměl zapomenout ani amatér, je kapacita paměťové karty. Vzhledem k tomu, že na dovolené budete delší dobu mimo domov, musíte si ujasnit potřebné místo na paměťovém médiu. Ceny se v dnešní době pohybují poměrně nízko, takže se vyplatí investovat do další karty, zejména pokud jste nadšení fotografové. Pokud přeci jen budete mít přístup k počítači, pak rozhodně nenechávejte doma potřebnou kabeláž.


Co vylepší vaše snímky


Bez stativu je některé scény prakticky nemožné vyfotit, a tak se stává součástí výbavy i u méně zkušených fotografů. Stativům jsme opět věnovali dva zvláštní články (Průřez trhem stativů), v kterých najdete podrobnější informace. Profesionálové samozřejmě stativ určitě mají, začátečníci by si pak měli alespoň nějaký levnější pořídit, už kvůli možnosti pořídit skupinové fotky s časováním (nemusíte stále prosit kolemjdoucí). Pokud nemáte se stativy zkušenosti, pak vám jistě pomůže náš článek o tom, proč a jak je používat.

Další část se týká zejména vlastníků zrcadlovek a jedná se o základní prvky, které už každý pokročilejší uživatel zná. Nebudeme tak tyto doplňky podrobněji rozebírat. Nicméně nezapomeňte přídavné objektivy a filtry, u kterých je zejména u cestování třeba si rozmyslet, co budete potřebovat - např. pokud jedete k vodopádům, pak asi budete potřebovat nějaký ten šedý filtr apod. (detailní informace v našem návodu jak používat filtry). Pokud neplánujete pouze fotografie přírody, vyplatí se investovat do přídavného blesku, který má mnohem větší výkon a efektivitu, než je tomu u těch integrovaných (viz. článek Externí blesky).

Jestli se chystáte k moři a máte rádi fotografie mořského dna, pak neváhejte a pořiďte si podvodní pouzdro. To platí i pro úplné začátečníky s kompakty, které tyto fotky zvládnou také obstojně. Výbornou nabídku má například Olympus, u kterého si budete moci být jistí tím, že jeho pouzdra padnou na konkrétní model. Ostatní výrobci taky většinou nabízejí podvodní pouzdra, případně existují i univerzální modely (vyrábí je např. Dicapac), které jsou levnější a koupíte je za cca 1000 Kč. Lze také sehnat podvodní pouzdra pro blesky, které jsou pro ostré snímky ve větší hloubce nutností. Začátečníkům určitě doporučujeme přečíst si náš článek o tom, jak fotografovat pod vodou.


- Podvodní pouzdro pro Olympus µ 700 za cca 6500 Kč s vodotěsností až do hloubky 40 m -

Pro nejlepší kvalitu snímků je důležité mít dobře vyčištěný senzor (u zrcadlovek, kde se k němu lze snadno dostat) a optiku objektivu. Levnější variantou jsou různé odmašťovací prostředky, speciální hadříky a tyčinky. Pro kompakt to v podstatě stačí a můžete využít i prostředky, které máte pro čištění brýlí. U zrcadlovek je to podstatně složitější proces, který vyžaduje dostatek opatrnosti, aby se senzor nepoškodil. K čištění lze zakoupit poměrně drahé, ovšem účinné čistící nástroje, kterými se senzor zvlhčuje a následně ofukuje a vysušuje (využívají se zejména různé spreje naplněné CO2).


- Sprejový čistič senzoru Dörr stojí přibližně 2000 Kč -


Co vám usnadní práci


Pokud ukládáte ve vysokém rozlišení, nebude vám určitě stačit jen jedna paměťová karta. V případě, že jedete na delší cestu, kde hodláte pořídit velké množství snímků, se vyplatí investovat do nějakého úložného zařízení. Tím může být například externí pevný disk, který zvládá čtení karet bez nutnosti připojení k počítači. Cílem těchto zařízení není pouze rozšíření kapacity, ale také zálohování. Přece jen na cestách se může stát cokoli a nikdo nechce přijít o drahocenné a často jedinečné fotografie.

Zajímavou alternativou jsou i speciální zařízení pro fotografy, které slouží zároveň jako prohlížeče fotek. Jedná se o multimediální přehrávače, které mají čtečku paměťových karet a integrovaný pevný disk. Lze tak na cestách zkontrolovat kvalitu fotek na větším displeji a zároveň zálohovat data. Tyto přístroje jsou však poměrně drahé, zvláště pokud jsou určeny přímo fotografům, ale na cestách nabídnou i zábavu v podobě přehrávání filmů nebo poslechu hudby.


- Epson P-3000 Multimedia Storage Viewer nabízí za cca 11400 Kč kapacitu 40 GB -

V případě, že byste chtěli svoje fotografie vidět vytištěné už na dovolené nebo prostě toužíte zanechat přátelům ze zahraničí vzpomínku přímo na místě, se vám bude hodit fototiskárna. Těch přenosných na trhu moc není, ovšem většinou ani ty pro domácí použití nejsou příliš velké. Pomocí metody termosublimačního tisku jsou fotografie ihned po vytištění hotové a nemusíte se obávat jejich rozmazání.

Novinka, která k nám bohužel ještě nedorazila, je miniaturní kapesní fototiskárna Polaroid PoGo se speciální technologií Zink. Tiskárna je zajímavá svými rozměry 12 x 7,2 x 2,35 cm a možností tisknout fotografie na cestách. Fotoaparát lze připojit pomocí USB a výdrž baterie je pak na tisk 15 fotografií o rozměrech 5 x 7,62 cm. Technologie je založena na fotopapíru Zink, jenž má na povrchu krystaly, které v tiskárně změní barvu na základě teploty. V tiskárně pak není třeba žádná náplň a nutné je kupovat pouze speciální papíry Zink. Cena tiskárny je v USA 150 dolarů (cca 2300 Kč), třicet fotopapírů pak vyjde na 10 dolarů (cca 150 Kč, tedy 5 Kč za fotografii).


- Kapesní Polaroid PoGo umožňuje tisk na cestách -

Varianta, která v mnohém nahrazuje úložná a prohlížecí zařízení, je vzít se s sebou notebook. Jeho výběr je pak na úplně jiný článek, ale fotografům-cestovatelům můžeme alespoň doporučit, aby se zaměřili na velikost, hmotnost a výdrž baterie. Doplňujícím kritériem by měla být integrovaná čtečka paměťových karet, která se bude hodit. Výhodou notebooku je i možnost fotografie upravit, proto si nezapomeňte nainstalovat potřebný software.

Trochu nadstandardní výbavou jsou cestovní projektory. Ty jsou primárně určeny pro odborné prezentace, mohou se ale hodit i fotografům, kteří z různých důvodů hodlají prezentovat své snímky. V takovém případě jsou na trhu přenosné projektory s nízkou hmotností a malými rozměry, např. od Hitachi. Nevýhodou je, že buď musí mít fotoaparát adekvátní výstup (většinou S-video nebo kompozitní video), nebo musíte mít zároveň přibalený notebook. Cena projektorů se různí, počítejte ale s částkou kolem 14 000 Kč.

Špatné počasí je pro fotografy někdy výhodou než nevýhodou, protože lze samozřejmě udělat zajímavé snímky. Pokud jste jedním z odvážlivců, kteří rádi fotografují za nepříznivého počasí, budete potřebovat dostatečnou ochranu fotoaparátu. Ochranu si můžete vyrobit z nepromokavého materiálu sami, profesionální řešení nabízí např. AquaTech, ovšem cena v rozmezí 5 000 až 6 000 Kč je pro amatéry dost vysoká. Nezapomeňte také na adekvátní oblečení, přece jen nejde pouze o ochranu fotoaparátu - zvolit lze běžné značky oblečení nebo opět již zmíněný AquaTech. Jeho sortiment zahrnuje nepromokavé bundy s kapsami na objektivy i příslušenství a nechybí ani specialitky jako protiskluzový povrch na ramenech, který brání klouzání popruhu fotoaparátu (cena cca 5000 Kč).


- Výbava od výrobce AquaTech - bunda a ochrana fotoaparátu -

V případě deště či sněžení můžete bránit proti promoknutí i brašnu nebo pouzdro pomocí pláštěnek, které jsou někdy součástí balení (např. Lowepro). Vlastní pouzdra a brašny bývají samozřejmě z nepromokavého materiálu, ovšem vlhkost se do nich dostane poměrně snadno a pláštěnka může být efektivním řešením.


- Pláštěnka je součástí balení všech brašen a pouzder Lowepro -

Zajímavý produkt nabízí firma Oehling. Jedná se o stan pro pořizování fotografií v přírodě, který má za účel maskování fotografa a jeho ochranu před nepřízní počasí, hmyzu apod. Lze jej velmi rychle postavit a opět složit do přiloženého obalu. Zaměření produktu je hlavně na pozorování a focení ptáků, u kterých je maskování a přiblížení se co neblíže cíli důležitým aspektem. Přijde vás na cca 5000 Kč.


- Pozorovací stan Oehling Bird Watching -

Na dovolené se při fotografování v přírodě, kde často nejste zrovna domácí, můžete často snadno ztratit. V takovém případě je vhodné mít s sebou GPS navigaci nebo alespoň mapu dané oblasti. Před odjezdem si proto raději mapu kupte, nebo se ujistěte, že ji máte v digitální podobě ve své GPS. Pokud si teprve budete GPS kupovat, pak zvolte pokud možno odolnější model, který obstojí i v horších podmínkách.

Alternativou jsou náramkové navigace ve formě hodinek. Nabízí je finská společnost Suunto a jedná se o outdoorové počítače, které kromě navigace mají soustu dalších funkcí, jež jsou vhodné zejména pro sportovce a turisty. Příkladem je signalizace vzdálenosti od cíle trasy, odhad trvání zpáteční cesty, rychlost vašeho pohybu a samozřejmostí jsou funkce jako výškoměr, barometr, digitální kompas, teploměr a paměť. Pokud jste se nechali navnadit, pak vás asi trochu zchladí cena pohybující se nad hranicí 14 000 Kč.


- Outdoorový počítač Suunto X9i s funkcí GPS -

Jak jste určitě postřehli, vybavení fotografa při cestování nemusí nutně znamenat pouze brašnu a objektivy. Příslušenství, které s fotografováním souvisí, je celá řada a v konečném důsledku vám pomůže k lepším snímkům. Začátečníkům a mírně pokročilým ještě doporučujeme přečíst naše články, které se vám určitě budou hodit a po jejich přečtení byste měli mít solidní základ před samotnou praxí.