Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Profi focení Foo Fighters a Taylor Swift může skončit zničeným foťákem, média kupují fotky od fanoušků

3.7.2015, Milan Šurkala, aktualita
Být fotografem pro noviny může být někdy hodně tvrdý oříšek. Podmínky pro focení hudebních skupin jako jsou Foo Fighters nebo zpěvačky Taylor Swift jsou tak příšerné, že média raději nakupují fotky od fanoušků. Taylor vám může i zničit foťák.
O zpěvačce Taylor Swift jsme na stánkách SHW už několikrát mluvili ve spojitosti se streamovacími službami Spotify a Apple Music, kde pod jejím nátlakem nakonec Apple začal dávat provize hudebníkům i za úvodní tříměsíční lhůtu. Nyní se podíváme na fotografické záležitosti s ní spojené. Zatímco ona sama chce mít za svou práci zaplaceno pokaždé při každém poslechu na streamovací službě (což je legitimní požadavek), v jejích smlouvách s fotografy jsou takové klauzule, že zůstává rozum stát. Fotograf smí fotografii použít pouze jednou jedinkrát. Taylor je tedy placena za každé přehrání, ale fotograf si musí každou fotku "vydřít" znovu a nemůže ji použít opakovaně u dalšího článku. Proč Taylor může být opakovaně placena za svou práci, ale fotograf fotografující její vystoupení ne?


Foo Fighters


To ale není vše. Takové fotografie nelze bez předchozího souhlasu Taylor Swift (resp. agentury Firefly Entertainment, Inc.) publikovat ani na sociálních sítích těchto médií, jediné možné použití je pro online verzi tištěného článku. Zábava ale pokračuje dál. Takto pořízené fotografie pak Taylor Swift a její agentury mohou celosvětově používat, pochopitelně zadarmo. No a pokud fotograf cokoli ze smlouvy poruší, agentura si vyhrazuje právo zabavit mu fotografickou výbavu a případně ji i nechat zničit(!). Není divu, že irská veze novin Times napsala článek o koncertu bez svých fotografií a použila fotografie od fanoušků. V druhém článku v tom samém vydání pak vysvětlovala, proč musela použít fotografie fanoušků a nevyslala svého fotografa.

O nic lépe na tom není ani Foo Fighters. I zde je ve smlouvě klauzule o tom, že fotografie smí být pouze jednou jedinkrát. Ale ani tady to zdaleka nekončí. Každou použitou fotku musí nejprve skupina schválit a co je úplný gól, je to, že autorská práva (copyright) těchto fotografií přechází na skupinu. V USA je totiž na rozdíl od nás možné převádět copyright. Profesionální fotograf tedy vyfotí fotografii, její jediné použití si musí nechat schválit od skupiny, převést na ni copyright a ta si pak může s fotografií dělat co chce, aniž by fotograf dostal za fotku zaplaceno, nebo aby věděl, že vůbec byla použita. Noviny Washington City Paper tak raději vydaly výzvu, ve které žádají fanoušky, ať na koncertu nafotí nějaké fotografie, za které jim pak noviny zaplatí.

Zdroj: diyphotography.net, petapixel.com, washingtoncitypaper.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.