Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Apple iPhone SE: kompaktní silák

9.5.2017, Milan Šurkala, recenze
Dalším redakčním testem projde jeden z nejmenších smartphonů dneška, Apple iPhone SE. Ten má 12MPx fotoaparát, který v některých aplikacích umí i fotit do RAWu. Nechybí podpora 4K videa a nadprůměrných zpomalených videosekvencí.
Pokud chcete v dnešní době malý telefon s rozumným výkonem, bude výběr poměrně jednoduchý. Od Applu můžete koupit malý 4,0" iPhone SE a u Androidu je takřka jedinou možností Sony Xperia Compact (ať už testovaná Z5 Compact nebo novější X Compact). Pak už takřka žádný výkonný telefon s velikostí pod 13 cm neexistuje a jednou z mála možností ve střední třídě je pak Samsung Galaxy A3.

iPhone SE je tedy malý telefon s dnes už překvapivě malou 4,0" obrazovkou a vnitřnostmi z modelu iPhone 6S. Je zde tedy 64bitový procesor A6 s koprocesorem M9, nechybí 2 GB operační paměti RAM a 12MPx fotoaparát s F2,2 objektivem. Velikost čipu je 1/3", což není mnoho. Slibuje fázové ostření, 4K video, zpomalené Full HD video při 120 fps a HD dokonce při 240 fps. Oproti modelům 6S má ale jednodušší displej bez 3D Touch, přední kamerka je pak na dnešní poměry naprosto muzejní kousek s rozlišením 1,2 megapixelu. Jak tedy bude iPhone SE fotit?


Recenze Apple iPhone SE



Videorecenze smartphone Apple iPhone SE s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


V dnešní době je takto malý telefon naprostým zázrakem a není problém jej držet v jedné ruce. Kvůli ostrým hranám se ale velmi těžko zvedá ze stolu, přestože svou šířkou by to měl ulehčovat. Hliníkové tělo bohužel docela klouže a vůbec bych se nedivil, kdyby vám telefon při vytahování z kapsy spadnul (chce ho to opravdu natvrdo pořádně čapnout). Pokud na něj nasadíte nějaké rozumné pouzdro kryjící boky a záď, design sice utrpí, ale komfort držení je jak z jiné galaxie. Zpracování telefonu je výborné a design je pochopitelně subjektivní. Vzhledem k úhlopříčce je kolem displeje až moc hmoty, a přestože tvar je v podstatě shodný s předchozími několik let starými modely, ani dnes neurazí.





Na horní části přední strany je vidět malinký přední fotoaparát, pod ním je sluchátko a vedle něj pak snímač vzdálenosti. Horní strana pak obsahuje akorát tlačítko pro odemčení a uzamčení telefonu. To tedy není tradičně na straně pro palec, ale nahoře pro ukazováček. Mnohým to patrně nebude vyhovovat, nicméně telefon lze probudit např. i zvednutím (jednoduše jej zvednete a trochu naklopíte k sobě (musí být šikměji než vodorovně, ale nesmí být svisle). Objeví se odemykací obrazovka a přiložením prstu ke čtečce lze telefon bez jediného stisku tlačítka probudit. I když byla použita starší čtečka prstů, její rychlost je výborná a spolehlivost perfektní. Pokud chcete fotit, dokonce nemusíte odemykat telefon, stačí odemykací obrazovku stáhnout doleva. Okamžitě najede aplikace fotoaparátu a za zhruba dvě sekundy od zvednutí telefonu tak fotíte.





Dole vidíte ještě klasický 3,5mm jack pro sluchátka. Následuje mikrofon a na druhé straně reproduktor. Ten nehraje úplně špatně, ale slyšel jsem i lepší telefony. Uprostřed je opět Lightning port a je s podivem, že se jej Apple stále drží. Typická "applovina", hlavně být jiný než ostatní, i kdyby to nemělo žádnou výhodu. V Macu nesmyslně jediný USB-C port, tak člověk by čekal, že zde pro zlepšení kompatibility v rámci jedné značky bude USB-C také a ne. A neptejte se, co stojí redukce microUSB do Lightning portu. Výhodou je možnost vložit kabel z obou stran, ale to USB-C umí také. Reálné použití dostává na frak, důležité věci se neřeší.





Na pravé straně je jen šuplík pro nano-SIM kartu. Jak je u Applu a mnoha high-endových telefonů typické, pojme jen jednu kartu, takže na dual slot musíte zapomenout.





Na druhé straně je pak posuvné tlačítko pro vypnutí zvuků a dvě kulatá tlačítka pro zvyšování a snižování hlasitosti. Obě mohou fungovat také jako hardwarová spoušť, stačí tedy akorát otočit telefon.





Na zadní straně je typické logo Applu a nahoře vlevo pak fotoaparát, který bude předmětem našeho dnešního testu.





Jde o známý fotoaparát z modelu IPhone 6S. Má malý 1/3" senzor, což je velikost typická spíše pro střední třídu. Rozlišení je rozumné, činí 12 megapixelů. Objektiv má 29mm širokoúhlou ohniskovou vzdálenost. Pobere toho tedy dost, přesto tu jsou ale i širokoúhlejší telefony. Třeba osobně tento úhel záběru moc nemusím, upřednostnil bych buď širší (cca 24 mm) nebo naopak užší (cca 35 mm). Ale to je silně individuální. Světelnost F2,2 je hodně dobrá, nicméně ani ta v dnešní době moc nenadchne (standardem je ve vyšších třídách F1,7-2,0).





Je zde dvoutónový LED blesk, který nemá moc výkonu a jako svítilna žere překvapivě dost baterie. Mezi bleskem a objektivem je ještě mikrofon.





První dojme tedy máme za sebou. Nyní vyzkoušejme praktické výkony fotoaparátu ve smartphonu Apple iPhone SE.

Technické specifikace:
Apple iPhone SE
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 12 MPx
Velikost snímače 1/3" CMOS
Rozlišení fotografií (4:3) 4032×3024
Rozlišení videa 3840×2160 / 30 fps
1920×1080 / 60 nebo 30 fps
1280×720 / 30p
zpomalené video 1920×1080 / 120p, 1280×720 / 240p
časosběrné video
Poměr stran 4:3
Formát záznamu JPEG (Exif 2.21), MOV, přes jiné aplikace i RAW/DNG)
Druhý fotoaprát 1,2 MPx, F2,4, cca 30mm, 720p HD video
Optika fotoaparátu
Značka -
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 4,15 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 29 mm
Světelnost objektivu F2,2
Rozsah clony F2,2
Mechanická stabilizace ne
Elektronická stabilizace ano (video)
Digitální zoom ano (3×)
Zaostřování
Zaostřování fázový auto focus (dotykové, detekce obličejů)
Ostřící vzdálenost neudáno
Pomocné zaostřovací světlo ne
Elektronická část
Měření expozice -
Citlivost ISO AUTO ISO (v neoriginálních aplikacích ISO 25-1600)
Rychlost závěrky do 1/17 sekundy
Expoziční režimy auto (v neoriginálních aplikacích i manuál)
Korekce expozice dostupná
Vyvážení bílé barvy auto
Scénické režimy noir, chróm, instantní, tónový, přetisk, mono, vyblednutí, proces
Samospoušť 3 s, 10 s
Sériové snímání ano (podržením spouště)
Vestavěný blesk - režimy vypnutý, auto, zapnutý, svítilna
Vestavěný blesk - dosah -
Ostatní
Operační systém Apple iOS 10.0.2 (později 10.3)
Displej 4,0" Retina LCD s LED podsvícením, 1136×640 pixelů
Paměťové karty ne
Interní paměť 64 GB
Paměť RAM 2 GB
Procesor Apple A9 (64-bit) s koprocesorem Apple M9
Napájení Li-Pol akumulátor 1642 mAh
Hmotnost 113 gramů
Rozměry 123,8×58,6×7,6 mm
Barevné varianty stříbrná, zlatá, vesmírně šedá, růžově zlatá
Standardní příslušenství nabíjecí adaptér, nabíjecí Lighting kabel, sponka pro SIM kartu, sluchátka EarPods včetně pouzdra
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.