Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G5

25.11.2003, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Pokud patříte k těm, kterým nestačí jen mačkat spoušť digitálního kompaktu bez možnosti hlouběji zasáhnout do nastavení expozice, ostření a dalších parametrů, mohl by Vás zaujmout kompakt vyšší třídy uvedený na trh v polovině tohoto roku firmou Canon. Pětimegapixelový PowerShot G5 je dobrou volbou pro ty, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad nastavením fotoaparátu, využijí kvalitní optiku a chtějí si užít všech vymožeností, které nabízejí hi-end digitální fotopřístroje, avšak na druhé straně chtějí mít i možnost zvolit plnou automatiku.
Kapitoly článku:
  1. Canon PowerShot G5
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Ovládání
Ovládání je navrženo tak, aby se uživatel ke všem často užívaným funkcím dostal jedním nebo dvěma kroky, to je velké plus. Hlouběji v menu jsou schovány funkce, které podle nás nemají mnoho smyslu, například možnost nahrát si vlastní zvuk závěrky, volba pozadí pod menu apod. Zajímavě je řešen hlavní vypínač, který je třípolohový (fotografování – vypnuto – prohlížení), u nějž je nechtěné aktivaci zabráněno pojistným kolíčkem. Na to je nutné si zvyknout, zpočátku to nejde úplně snadno. Podstatným prvkem, který ovládání výrazně usnadňuje, je kolečko na pravé straně přední hrany, ovládané ukazovákem. Toto vylepšení převzaté z profesionálních zrcadlovek umožňuje rychlé nastavování clony a času, manuální ostření a kontinuální ovládání dalších funkcí, zároveň funguje po stlačení jako přepínač. Na palec vychází křížový ovladač na zadní straně, přičemž řadu funkcí je možné ovládat jak zmíněným kolečkem, tak křížovým ovladačem, což je velmi praktické, cesty k hlavním nastavením jsou skutečně zkráceny na minimum. Pokud je uživatel obecně obeznámen s digitální fotografií jako takovou, nebude ani příliš listovat podrobným dvěstěstránkovým manuálem. O indikaci na LCD se zmíníme dál, nastavení hodnot je dále zobrazeno na mono displeji na horní straně vlevo. Spoušť jde hladce s dobrým oddělením namáčknutí a plného stisku, nebudete omylem fotit při zaostřování.




Na mono displeji je zobrazena většina aktivních nastavení

Hledáček a LCD displej
Hledáček je průhledový, což je jak známo vlastně obrácený dalekohled. Kvůli omezení paralaxy je velmi blízko objektivu, což způsobuje, že je –li objektiv vysunutý, zabírá poměrně velkou plochu hledáčkového průhledu, zhruba mezi 15-20 procenty, což je nepříjemné. Optická soustava hledáčku samozřejmě reaguje na zoomování objektivu. Kolečkem vedle hledáčku lze nastavit dioptrickou korekci. Řadě fotografů nevyhovuje elektronický hledáček a mají raději optický, i přesto, že neumožňuje podrobné zobrazení nastavení. LCD displej s rozlišením 118 kpix a úhlopříčkou 3,76cm kromě dobré viditelnosti i za přímého světla „umí“ nejen vyklopení, ale i přetočení kolem horizontální osy, přičemž pokud je „vzhůru nohama“, obraz se automaticky obrátí. Při fotografování maker ve stísněných podmínkách je ovšem převracení obrazu občas na obtíž. Velkým plusem LCD je volitelné vyčerpávající zobrazení všech nastaveni viditelné při okrajích pomocí srozumitelných symbolů, aniž by tím bylo zabráno příliš mnoho prostoru ze zobrazované scény. Kdo není zvyklý na užívání průhledového hledáčku z „klasiky“, bude asi preferovat spíše LCD.


Hledáček s nastavením dioptrické korekce

Objektiv
Již od pohledu kvalitní optika se čtyřnásobným zoomem a rychle reagující clonou, navíc se značnou světelností f2.0 (širokoúhlý) až f3.0 (tele), disponuje kromě jiného ND filtrem pro neutrální nasycení, což je canonovská specialita. Dva užité sférické členy mají eliminovat chromatickou aberaci, ta je ovšem na snímcích v protisvětle přesto dobře patrná. Dokonce se ukazuje i při optimálním osvětlení na rozhraní černé a bílé atd. Pokud budeme srovnávat G5 pouze s ostatními digitálními fotoaparáty, vyjde nám, že je chromatická vada uvedenou skupinou redukována vcelku úspěšně, ve srovnání s klasickou fotografií je ovšem stále značná a v této oblasti je na digitálech stále co zlepšovat. Zaostřovací mechanismus byl urychlen tím, že ostření obstarává jediný člen situovaný do zadní části objektivu. Již zmíněný ND filtr snižuje úroveň světla ve třech krocích a měl by pomoci při snímání v silném světle při vysoké cloně a delších časech. Celkově je optika PowerShotu G5 velmi zdařilá, podání barev je věrné, kresba ostrá.

Snímač
Snímání obrazu zajišťuje CCD prvek 5,24 Mpix, efektivní rozlišení 5 Mpix, velikost 1/1,8´´, citlivost 50, 100, 200 a 400 ASA, který je navíc vydatně podporován procesorem DIGIC (Digital Imaging Core), jenž při nejvyšším rozlišení dokáže zpracovat 2 snímky/s a byl projektován ve snaze o dosažení minimální spotřeby, a tím co nejdelší životnosti baterie.

Ostření
Ostření funguje jak automaticky, tak manuálně, přičemž výběr ostřícího bodu je pomocí posuvného rámečku plně v rukou uživatele. Systém s automatickým přisvěcováním funguje spolehlivě, samozřejmě však s určitými technicky zatím nepřekonatelnými problémy jako je špatné nebo žádné zaostření při poklesu osvětlení pod kritickou hranici, kdy zvláště při makro snímcích a posunu ostřícího bodu dál od osy objektivu se zelený rámeček indikující úspěšné zaostření objevil při testování málokdy. K dispozici je i funkce spojitého automatického zaostřování, v režimu posouvání zaostření vezme fotoaparát další snímky před objektem a za ním. Rozsah zaostření je pro makro snímky od 5cm do 0,5m.

Expozice, závěrka a nastavení citlivosti
Kromě automatiky a kreativních režimů využijeme program AE, což je vlastně clonová a časová automatika s možností nastavit další volby (to program Auto neumožňuje), dále priorita času, priorita clony a plně manuální nastavení. Dva uživatelské režimy umožňují editovat a uložit nastavení podle preferencí fotografa. Měření expozice může proběhnout jako celoplošné, TTL se zvýhodněným středem, poměrově vážené nebo vyhodnocovací svázané s ostřícím bodem autofokusu. Poslední možnost by bylo možné označit jako bodové měření, kdyby ovšem měřící ploška byla poněkud menší. Nejde totiž o bod, ale poměrně velký obdélník, a pokud tedy chceme správně naměřit expozici na nevelkém místě, musíme přistoupit blíže k objektu, což je ovšem pro fotoaparáty Canon typické, a to nejen v digitální sféře. Korekce expozice probíhá od –2 po +2EV v krocích po 0,3EV, v rozsahu při citlivosti čipu naprosto dostačujícím (viz foto). Závěrka je hybridní, spojuje výhody mechanického a elektronického principu, její rozsah je od 15s po slušnou dvoutisícinu sekundy. Citlivost lze měnit pouze v některých režimech, například v režimu Noční portrét není volba ISO možná, což je protivné. Prodleva spouště je po namáčknutí sotva pozorovatelná, bez něj se ovšem někdy vyšplhá až na 2s, což je na takto kvalitní (a drahý) přístroj příliš, v drtivé většině případů je ovšem rychlost dostačující.

Nastavení vyvážení bílé
Vyvážení bílé je buď automatické nebo přednastavené v režimech Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H a Blesk, k dispozici je dále uživatelské vyvážení.

Vestavěný blesk
Vestavěný blesk je již podle své plochy zřejmě míněn jako doplňkový, i když jeho parametry jsou slušné. Důležitější ovšem je, že na přístroji najdeme sáňky typu Canon pro externí blesk, za což nelze než výrobce upřímně pochválit. Interní blesk lze řídit i pomocí bleskových korekcí (-/+ 2EV po 0,3EV) a volbou programů Auto, potlačení efektu červených očí, On, Off a synchronizace s pomalými časy závěrky. Dosah blesku je deklarován od 0,7 – 5m, což odpovídá v praxi zjištěným hodnotám.

Zdroj energie
Jak už bylo řečeno, řídící procesor DIGIC je navržen k optimálnímu využití energie a G5 vydrží na jedno nabití opravdu dlouho (v hi-res by to mělo být až 450 snímků), přestože se znatelně zahřívá. Dodávaný akumulátor BP-511 typu Li-Ion se „dokrmuje“ nabíječkou integrovanou do přístroje, čili stačí připojit přiložený AC adaptér.

Videosekvence
Ozvučené videosekvence je možno zachytit v rozlišeních 320x240 a 160x120 pix, bohužel pouze do délky 180s. Požadovaný zoom je nutné nastavit před filmováním, během něj již zoomovat nelze.

Další vybavení
Canon PowerShot G5 disponuje téměř vším, na co si vzpomenete. Samozřejmostí je samospoušť, bracketing, dálkové ovládání, funkce Panorama umožňující spojit řadu snímků do jednoho, redukce šumu, výběr podání barev, histogram v reálném čase…

Formát a kvalita snímků
Snímky ve formátech JPEG a RAW, případně AVI pro video a WAVE pro zvuk se ukládají na paměťové karty typu CompactFlash typu I i II - ve standardním balení je ovšem pouze 32 MB karta, s kterou mnoho štěstí neuděláme, takže k výdajům je nutné připočíst náklady na kartu větší.

Ve standardním balení najdete kromě samotného modelu: závěsný řemínek, krytka objektivu, krytka sáněk pro blesk, AV kabel, paměťová karta CompactFlash Card (32 MB), kabel USB, sluneční clona, lithium-ionový akumulátor a nabíječ akumulátoru.

Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.