Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon WP-DC10: Podvodní pouzdro k IXUSu IIs

13.7.2004, Michal Spáčil, recenze
Nemá smysl opakovat známé průpovídky o době dovolených a výletech k vodě, a proto pojďme rovnou k věci: jak se fotí s IXUSem IIs pod vodou s tímto pouzdrem?
Přístroj jsem zkoušel ve dvou zatopených lomech v oblasi Moravského krasu. První z nich je u vlakového nádraží v Blansku, druhý blízko obce Šošůvka. Po celou dobu testování bylo zataženo a pršelo a dohlednost ve vodě nebyla velká. Potápění jsem absolvoval se dvěma výrazně zkušenějšími kolegy. K fotografování jsme si za horších podmínek posvítili 50W lampou. Bílou jsem vyvážil manuálně pomocí bílé infotabulky pro potápěče, kterou jsem nechal na břehu a zatímco jsme byli pod vodou, někdo ji "zobl". Pro již dříve popsanou absenci SD karty v redakci jsem musel použít 16MB SD kartu přiloženou k testovanému fotoaparátu, a rozlišení tak bylo nutné snížit na 2Mpix, aby se vešlo aspoň něco.


Lom v Blansku - s podvodním pouzdrem na souši


Prvním praktickým poznatkem bylo to, že jsme učinili dobře, když jsme k pouzdru připevnili řemínek na ruku. Bez něj by to nešlo. Dalším zjištěním bylo, že ovládací prvky jsou dostatečně velké na to, aby je bylo možné mačkat v potápěčských rukavicích. Já jsem fotil bez nich, ale kolegové se pohybovali převážně u dna a tam už byla přece jen pěkná zima.


Vzhůru dolů za recenzí


Podstatnou vlastností, která nás zajímá především, je viditelnost LCD dipleje pod vodou. IXUS IIs má možnost zvýšit jas LCDčka o dva stupně, které jsme využili a dosáhli tak jasně čitelného LCD i v kalnější vodě. Po této stránce kombinace IXUS-pouzdro rozhodně nezklamala.


Pod břehem: viditelnost nic moc.
Některé výsledné snímky zde jsou "odšuměné" pomocí Neat Image
a mírně je zkorigován kontrast a úrovně.
Jinak by třeba na této fotce nebylo vidět skoro nic.


Zapínání i zoomování bylo bez problémů (připomeňme, že IXUS IIs zoomuje opticky pouze 2x). To nás přivádí ke spoušti, a tady je lehký problém. Zatímco na souši lze s foťákem v pouzdře odlišit namáčknutí a plný stisk spouště, pod vodou to možné není. (Možná v teplejších vodách by to šlo lépe). Platí to tím víc při použití rukavic. Vzhledem k tomu, že jsme museli šetřit místem, bylo nemilé, když při naměřování blížící se ryby jsme pořídili vcelku zbytečný snímek, přičemž zpoždění spouště a ukládání samozřejmě trvaly déle, než byla rybka ochotná čekat.



Na dno blanenského lomu kdysi vedlo zábradlí


Vlastně tam pořád ještě vede


Další problém stran ovládání je poměrně významný, i když mu lze při troše pozornosti předejít. Týká se ovládání voliče režimů. IXUS IIs má pouze režim prohlížení snímků, plný automat, automat s možností některých voleb (EV a pod.) a natáčení videa. A jsme u jádra věci: přepínat mezi režimy jde tak snadno, že voličem režimů otáčí proudící voda. Při fotografování jsme tak nejednou zjistili, že vlastně natáčíme video nebo prohlížíme fotografie. Zde by bylo dobré zbrzdit chod tohoto ovládacího prvku. Samozřejmě to lze snadno napravit - pokud si na to před každým snímkem vzpomeneme.


Velkou část snímků z tohoto výletu nemá na svědomí autor recenze,
ale jeho "podvodní " průvodce, freediver David .


S vestavěným bleskem se u kompaktů mnoho dělat nedá. Při používání pod vodou je téměř nezbytné použít difuzér, jinak fotografie zblízka dopadnou tragicky. Takto jsem zkazil dobrou příležitost zachytit část rybího "stáda".


Jedním slovem pokažené...



...a zachránit se to už nedá.


Dlouhé časy použité ve špatných světelných podmínkách samozřejmě podporují vznik šumu. Výsledné snímky je dobré prohnat něčím jako je Neat Image nebo Noise Ninja či něco podobného. To ale zase s pouzdrem až tolik nesouvisí.


V lomu zůstávají zbytky různých zařízení,
mezi nimi najdeme hlavně karasy



Nemilým atributem lomu jsou zatopené stromy a vztyčené kůly,
které v některých místech dosahují až k hladnině.



Já jsem se neočekávaně srazil konkrétně s tímto


Základní otázkou, kterou si zájemci o tyto pouzdra kladou, bývá, jestli se vyplatí investovat do drahého originálního pouzdra, nebo stačí koupit levnější obal založený v podstatě na principu igelitového pytlíku. Předkládáme ke zvážení, že v "igelitu" dochází vlivem tlaku k deformaci průhledu a tím i snímků, dále že tlak vody někdy nechtěne spíná ovládací prvky a ochrana před vlhkem také není stoprocentní. Na druhé straně deklarovaná čtyřicetimetrová hloubka, uváděná jako mez těsnosti testovaného pouzdra, je pro dovolenkové fotografy mírně řečeno nedostupná a ti ostatní nebudou nejspíš v tolika metrech fotit kompaktem s vestavěným bleskem.



Z Blanska jsme se za velkého lijáku přesunuli do Šošůvky.
I zde se dá na dně narazit na ledacos zajímavého



Raka jsme bohužel pořádně nezaostřili, i když nebyl hluboko.



Přímo pod skokanským můstkem najdeme hromadu skruží.
Na poblíž ležící lžíci od bagru se už nedostalo - došel akumulátor


Podle mého názoru pro spokojeného uživatele IXUSu IIs toto pouzdro, i když není nejlevnější, význam má. Při pohodové dovolené u moře je možné za dobrého světla očekávat pěkné snímky a při troše dobré vůle a s difuzérem i za horších podmínek s pomocí vestavěného blesku. Dvě nepříjemnosti v ovládání jsme již zmínili - nemožnost rozpoznat namáčknutí od plného stisku spouště a samovolný pohyb voliče režimů. To však nekazí dobrý dojem z pouzdra a hlavně to není na překážku dobré zábavě pod vodou.

Cena v internetových obchodech: 7.651 Kč s DPH

K testování zapůjčila firma Canon


Nakonec bych rád poděkoval za spolupráci Davidu Bechrovi
(na snímku) a Jaroslavu Beranovi.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.