Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Coolpix 2100: Dvoumegový kompakt s dobrými výsledky

Přinášíme další “retro” recenzi – týká se fotoaparátu, který bude vbrzku nahrazen vyšší řadou, čímž by se mohl dostat do sféry příjemných cen. CoolPix 2100 ukazuje, ža za určitých okolností může i dvoumegový kompakt prokázat dobré fotografické služby.
Rozlišení: kromě ubývání detailů se snižováním počtu pixelů si můžeme všimnout zvláštní měkké, jakoby pastelové kresby vršků jehličnatých stromů. Jde o vlastnost společnou většině digitálních fofoaparátů.


1600x1200,
normální komprese

1600x1200,
malá komprese
1024x960

640x480
Korekce expozice: Fotografie byly pořízeny kráce před soumrakem, snímek s nulovou korekcí je proto exponován správně, nikoli vmírně podexponován, jak by se mohlo zdát.


EV -2

EV -1
EV 0

EV +1
EV +2



Chromatická vada: Vznik nežádoucích barevných artefaktů na rozhraní kontrastních ploch se zatím nedaří z digitální fotgrafie vymýtit. Existují nástroje pro dodatečnou softwarovou redukci této vady, výsledky však nebývají vždy přesvědčivé. Na obrysech větví proti nebi vidíme, že u CoolPix 2100 je tento problém poměrně dobře ošetřený.



Scénické režimy: Abychom si vyzkoušeli, jak pracují jednotlivé scénické režimy, a nakolik se od sebe exponované snímky liší, pořídili jsme pro každý režim záběr téhož "motivu" z ruky, bez použití stativu. Pokud budete CoolPix 2100 využívat k různým fotografickým experimentům, doporučujeme vyzkoušet něco podobného. Jen tak zjistíte, který režim používá delší nebo kratší čas, saturaci barev atd. Na náhledech níže vidíte, že rozdíly jsou značné. (Náhledy nejsou proklikací).


Protisvětlo

Pláž/Sníh
Zblízka

Kopie
Svítání/Soumrak

Ohňostroj
Muzeum

Noční krajina
Party/Interiér

Portrét
Západ slunce


Západ slunce: Na příkladu si můžeme uvést, jak scénické režimy pracují. Pro tento režim je použitá velká hloubka ostrosti, podexpozice a značné nasycení barev. Barevné efekty na obloze a Slunce samo dostávají dramatický nádech, okolní krajina je silně podexponovaná.


Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Ikona Odkaz na databázi
Portrét: Portrétní nastavení znamená nižší hloubku ostrosti, kratší čas a přisvícení bleskem. Pozadí není rozmazané, pouze mírně neostré, aby nerušilo hlavní objekt.




Soudkovité zkreslení: Zoomové objektivy pro kompakty se nevyhnou ohýbání vertikáních a horizontálních linií blízko okrajů snímku, což je patrné při použití nejkratší ohniskové vzdálenosti. Pravda se ukáže při vyfocení kachliček.




Sport Composite: Tento režim primárně slouží k zachycení pohybu, kdy je pořízeno rychle za sebou šestnáct malých snímků, které jsou vloženy do jediné fotografie. Rozfázování pohybu zvířete nebo sportovce je zajímavé, pokud si rádi hrajete, lze tento režim využít i jinak.




Rozlišení objektivu: Jednou z cest, jak zjistit zobrazovací schopnosti fotoaparátu, je vyfotit zblízka srst. Doporučujeme zvířecí.

Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.