Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Coolpix 8800: redukce vibrací v praxi

28.12.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Už také Nikon má elektronickou zrcadlovku, která je vybavena stabilizací obrazu. Konkrétně technologií VR (Vibration Reduction) zabudovanou v objektivu. Nese označení Coolpix 8800 a je vybavena osmimegapixelovým snímačem a desetinásobným optickým zoomem. Určitě nepřehlédnete také velice povedený design a výklopný LCD zobrazovač.
Kapitoly článku:
Přestože novinka vychází konstrukčně z modelu Coolpix 8700, tak především ovládání se změnilo razantně k lepšímu, přesněji řečeno je daleko přehlednější a intuitivnější. Tuto radikální změnu symbolizuje především základní ovládací tlačítko, na které se tentokrát vměstnalo velmi mnoho režimů (všechny režimy snímání, výběr přednastavených scén, videozáznam nebo Set up), dokonce některé, jež jsme tu ani nečekali - jako přímé nastavení rozlišení a komprese snímků nebo citlivosti či teploty bílé. V praxi nám ovšem přišel o trochu rychlejší výběr právě posledních zmíněných parametrů klasicky přes Menu, protože zůstáváte neustále v původním nastavení režimu snímání. Ovšem možnost výběru je vždy pozitivní, a tak si každý uživatel vybere způsob ovládání podle vlastního uvážení. Na horní straně opět najdete spoušť, okolo které je otočné kolečko zapínání nebo vypínání modelu, tlačítko korekce expozice a nově přibylo tlačítko ovládající blesk. Pro úplnost nesmíme zapomenout ani na programovatelné tlačítko Func a podsvícení malého monochromatického displeje.



Na zadní straně byste objevili zoomovací kolébku, čtyřpolohový ovladač, tlačítko Menu a Quick (pro rychlé zobrazení náhledu snímku), mazání a Disp (pro zobrazení informací na displeji). Mezi LCD zobrazovačem a elektronickým hledáčkem je umístěno tlačítko SEL, kterým vybíráte, jakým způsobem budete prohlížet scénu – jestli přes displej nebo pomocí hledáčku. Bohužel nefunguje automatické přepínání, které by reagovalo na přiblížení vašeho oka k hledáčku. Paměťová karta se vkládá do slotu na pravém boku modelu. Na spodní straně je prostor pro li-ion akumulátor a závit pro stativ.




Pokud jsme se zmínili, že ovládání modelu se změnilo (zlepšilo), tak prakticky stejná zůstala koncepce Menu (jako u 8700-ky). Opět je rozděleno do dvou částí: All Menu a My Menu. To druhé si opět můžete vytvořit sami výběrem funkcí, které používáte nejčastěji.



Objektiv

8800-ka disponuje už desetinásobným optickým přiblížením, protože objektiv Zoom-Nikkor ED má rozsah ohniskových vzdáleností 8,9 – 89 milimetrů (v přepočtu od 35 do 350 mm). Světelnost se pohybuje v celém rozsahu zoomu od F2,8 do F5,2. Tento optický zoom lze ještě doplnit o maximálně čtyřnásobné přiblížení digitální. V Makro režimu se dá snímat s modelem již od tří centimetrů, běžně ostří model od padesáti centimetrů.

Snímač

Novinka je vybavena CCD snímačem typu 2/3 s celkem 8,31 miliony pixelů. Z toho efektivně je využitelných přibližně osm milionů, takže využít lze osm rozlišení snímků: 3264 x 2448, 3264 x 2176, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů.

Ostření

Tento Nikon ostří pomocí pětibodového autofokusu (s detekcí kontrastu) s možností přisvícení. K dispozici je i průběžné doostřování. Zaostřovat lze s modelem také manuálně.

Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Model nabízí kromě expoziční automatiky režim s prioritou clony a času i plný manuál. Měření expozice je buď vícesegmentové (v 256 zónách), váhové se zdůrazněním středu, bodové nebo bodové měření v místě aktivního zaostřovacího pole. Závěrka se pohybuje od 1/3000 až do osmi sekund (v režimu bulb je pak dostupný až desetiminutový expoziční čas). Citlivost snímače se pohybuje v rozsahu od 50 do 400 ISO (lze jí i manuálně nastavovat).

Nastavení vyvážení bílé

Novinka zvládá vykalibrovat teplotu bílé i manuálně. Kromě toho je k dispozici automatický režim, anebo šestice přednastavených hodnot: Denní světlo, Žárovky, Zářivky, Zatažená obloha, Blesk a Stín. Novinka opět nabízí funkci WB Bracketing, kdy nasnímáte řadu snímků při různém nastavení vyvážení teploty bílé a pak si můžete vybrat ten nejlépe vykalibrovaný snímek.

Vestavěný blesk

Model má pět režimů blesku: automatickou aktivací blesku, trvale vypnutým bleskem, předbleskem proti červeným očím, trvale zapnutým bleskem a noční portrétem (kdy je nastavena synchronizace blesku s dlouhými časy závěrky). Model je vybaven bleskovou paticí, takže můžete použít při fotografování některý z externích blesků Nikon. Dosah blesku je při širokoúhlém snímání už celých šest metrů.

Formát a kvalita snímků

Snímky se ukládají ve formátu RAW, TIFF a JPEG nebo ozvučený videozáznam ve formátu Motion JPEG na paměťové karty typu CompactFlash I nebo II (podporován je i Microdrive). V balení nenajdete žádnou kartu.

Zdroj energie

Model je napájen lithium-iontovým akumulátorem, který udržel v našem testu přístroj v chodu při neustálém snímání s bleskem přibližně 50 minut, což je průměrný výsledek.

Videosekvence

Ozvučený videozáznam je bohužel velmi omezený svou délkou: v případě maximálního rozlišení 640 x 480 bodů (při rychlosti záznamu 30 snímků za sekundu) na 60 sekund, u nižšího rozlišení 320 x 240 bodů pak na 895 sekund.

Rozhraní fotopřístroje a softwarové vybavení

Coolpix 8800 je již vybaven rychlým rozhraním USB 2.0. Ve standardním balení najdete kromě samotného modelu také nabíječku, dálkový ovladač, dobíjecí lithium-iontovou baterii, CD-ROM se softwarem, USB kabel, AV kabel, řemínek a krytku objektivu.