Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dimage Z2: rychlejší než jednička

29.4.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Tentokrát jsme se pokusili najít odpověď, jak "strmá" je cesta, kterou urazila digitální fotografie za půl roku v podobě vývoje od Z1-čky k Z2-ce. Sice k žádným razantním změnám nedošlo, ovšem někdy maličkosti nejvíce znepříjemňují život. Nová DiMAGE Z2 už především patří mezi čtyřmegapixelové fotopřístroje, což ovšem nemusí být ten nejdůležitější důvod ke koupi, protože třímegapixelové fotografie někdy bohatě stačí.
Kapitoly článku:
Protože z hlediska designu i ovládání prakticky Z2-ka kopíruje Z1-čku, tak si způsob práce s modelem připomeneme pouze ve zkratce. Centrem ovládání je opět základní ovládací kolečko na pravé "držadlové" části. Najdete na něm celkem jedenáct režimů, kromě pěti scénických režimů snímání si můžete přepnout na automatické snímání, režim s prioritou clony, času nebo na plný manuál. Pokud budete chtít natočit videozáznam, který má Z2-ka na svou kategorii skutečně velmi nadstandardní, tak tento režim je umístěn také na tomto kolečku.


Na zadní straně levé části modelu se na skleněném podkladu nacházejí stříbrná ovládací tlačítka (určená k ovládání menu, okamžitého prohlížení snímků nebo mazání fotografií) a kolečko s OK tlačítkem uprostřed, které můžete také použít ke korekci expozice. Zoomovací kolébku pak najdete těsně pod základním ovládacím kolečkem. Tlačítko vypnutí nebo zapnutí modelu je opět "nestandardně" umístěno pod 1,5palcovým barevným LCD zobrazovačem na zadní straně. Páčka kolem spouště přepíná mezi režimy snímání a přehrávání snímků a snímáním s vypnutým zobrazovačem. Pokud přepnete na uvedený režim snímání bez LCD displeje, zapne se velice kvalitní elektronický hledáček Switch Finder. Zmíněné přepnutí je doprovázeno nepřeslechnutelným zvukem sklopení malého zrcátka, které pošle identický obraz do hledáčku jako na LCD zobrazovač.


V softwarové části ovládání, tedy v Menu, pak najdete ve třech částech například nastavení velikosti fotografie, komprese nebo kalibraci teploty bílé (včetně manuálního nastavení), způsob měření expozice nebo citlivost. V Menu se také nastavuje použití optického zoomu při natáčení videozáznamu. K dispozici je také klasický Set up, který nabízí celou řadu funkcí. Novinka je také vybavena zabudovaným bleskem se směrným číslem 12, který je schopen bez problémů osvětlit objekt ve vzdálenosti až přes šest metrů. Originální je uložení paměťové karty a USB konektoru, které byste objevili přímo na levém boku tubusu objektivu, jestliže zatlačíte na plastový kryt.


Objektiv

Na první pohled je vybavena Z2-ka úplně stejným objektivem jako její předchůdkyně, přesto k několika vylepšením došlo i v optické soustavě. Celoskleněný apochromatický objektiv GT je tvořen už jedenácti elementy v sedmi skupinách. Apochromatického účinku se dosahuje skleněnými elementy s anomální disperzí (AD), které by měly zajistit maximální věrnost barev, a asférickými elementy, které potlačují zkreslení na okrajích obrazu. Rozsah ohniskových vzdáleností je 6,3 až 63 milimetrů (v přepočtu 38 až 380 mm) při nepatrně horší světelnosti než měla Z1-čka: F2,8 až F3,7. V Super Makro režimu se dají snímat objekty již od tří centimetrů (což je zase na druhou stranu o centimetr lepší než uměla "jednička"), jinak od padesáti centimetrů.

Snímač

Nově se u modelu Z2 objevuje prokládaný snímač CCD typu 1/2,5 pracující v primárních barvách s celkem 4,2 miliony pixelů. Z toho efektivně jsou využitelné přibližně čtyři miliony, takže v menu objevíte tyto čtyři rozlišení snímků: 2272 x 1704, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů.

Ostření

Z2-ka opět nabízí rychlé automatické zaostřování (Rapid AF), navíc tentokrát s prediktivním řízením zaostřování (kdy tento systém vypočítává, kde se fotografovaný objekt bude nacházet v okamžiku otevření závěrky, a tak by měl zajistit správné nastavení zaostření). Systém Rapid AF používá snímač pasivního automatického zaostřování pro kontinuální určování vzdálenosti fotografovaného objektu pro určení přesného zaostřovacího bodu. Ostřit můžete s tímto modelem také manuálně. K dispozici je také systém nepřetržitého zaostřování (Full-time AF).

Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Při fotografování s modelem můžete použít automatickou expozici nebo využít režim s prioritou clony, času nebo se Z2-kou je možné ovládat parametry času a clony také plně manuálně. K dispozici je také korekce expozice v rozsahu +- 2,0 EV (po třetinových krocích). Měření expozice je buď vícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu nebo nakonec bodové. Závěrka je elektronická na snímači CCD a mechanická v rozsahu od 1/1000 až do třiceti sekund (bulb). Citlivost snímače se pohybuje v rozsahu od 50 do 400 ISO, lze jí i manuálně nastavovat.

Nastavení vyvážení bílé

Vykalibrovat teplotu bílé můžete manuálně, anebo se můžete spolehnout na automatický režim. Kromě toho je často nepraktičtější využít některou z přednastavených hodnot podle existujících světelných podmínek. Z2-ka nabízí tyto přednastavené hodnoty: Denní světlo, Žárovky, Zářivky, Zatažená obloha a Blesk.

Vestavěný blesk

Model Z2 disponuje pěti režimy blesku: kromě automatického blesku také redukcí jevu "červených očí", synchronizací s dlouhými expozičními časy, vyrovnávacím blesk a nakonec lze úplně blesk vypnout. Dosah blesku je při širokoúhlém snímání maximálně 6,1 metrů.

Formát a kvalita snímků

Snímky se ukládají opět pouze ve formátu JPEG nebo ozvučený videozáznam ve formátu Motion JPEG na paměťové karty typu Secure Digital nebo MultiMediaCard - ve standardním balení je ovšem pouze 16 MB SD karta. Na tuto kartu se vejde pouze sedm snímků v nejvyšším rozlišení (při nejmenší kompresi).

Zdroj energie

Fotopřístroj Z2 je napájen čtveřicí AA tužkových baterií, přesto model zvládl náš energetický test bez problémů. Snímali jsme neustále se zapnutým LCD zobrazovačem a s bleskem téměř dvě hodiny, než jsme přivedli model ke kolapsu (používali jsme dobíjitelné NiMH akumulátory). Proto se při "běžném" provozu nemusíte obávat ani celodenního výletu, i když vzít si sebou náhradní baterie nikdy neuškodí.

Videosekvence

Model Z2 nabízí velmi kvalitní videozáznam s nadstandardními parametry. Jeho maximální rozlišení je už 800 x 600 bodů (k dispozici jsou i tři nižší: 640x480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů) a především nejvyšší rychlost natáčení je třicet snímků za sekundu (ta ovšem není dosažitelná u maximálního rozlišení). Videozáznam se ukládá ve formátu Motion JPEG. Délka záznamu je omezena pouze kapacitou paměťové karty. Navíc můžete při nahrávání videa také opticky zoomovat.

Rozhraní fotopřístroje a softwarové vybavení

Snímky dostanete do počítače pomocí příslušného kabelu přes USB 2.0 rozhraní. Na dodávaném cédéčku je pak umístěn klasický prohlížeč DiMAGE Viewer a další softwarové vybavení, jež vám umožní další úpravy fotografií. Ve standardním balení najdete kromě samotného modelu: závěsný řemínek, krytka objektivu, krytka sáněk pro příslušenství, AV kabel, 16MB paměťová SD karta, USB kabel, DiMAGE Viewer, ArcSoft VideoImpression, čtyři AA alkalické baterie.