Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HP Photosmart 635: Vědu a techniku mládeži!

28.4.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Především pro mladší a začínající fotografy je určen levný kompaktní fotoaparát z produkce společnosti Hewlett - Packard. Jde o jednoduchý dvoumegový přístroj se zajímavým designem, nesporně použitelný a za aktuální cenu mezi třemi a čtyřmi tisíci korunami.
Kapitoly článku:
Ovládání a nabídka

Shora na přístroji najdeme “samovracecí” přepínač On-Off a dvojici spouští, HP 635 totiž má oddělenou spoušť pro snímání videa. Zezadu je kolébka pro zoom, ovládání blesku, čtyři tlačítka vedle displeje (zapnutí displeje, prohlížení snímků, přímý tisk, nastavení tisku/odeslání snímku) a dále čtyři směrová tkačítka pro navigaci v menu a mezi nimi potvrzovací OK. Menu je zpracováno tak, jak se na na známého výrobce hardware sluší – přehledně a stručně. Dalo by se říci, že menu je nejsilnější stránkou přístroje. Každá obrazovka navíc obsahuje položku nápovědy, z níž se v případě potřeby skutečně i něco dozvíte.




Dohromady toho na nastavování moc není, u přístroje této třídy by to ani nebylo žádoucí. Máme na výběr ze tří stupňů komprese, další je samospoušť, korekce expozice +-2EV, expoziční módy (normální, akce, krajina, portrét, makro), vyvážení bílé a ISO 100 – 400. Speciálnějšími nastaveními pak jsou Color – to jsou vlastě efekty Černobílá fotografie a Sépie, důvěrně známé z jiných značek, dále saturace, kterou zde docela využijete (v některých situacích se zde hodí možnost barvy trochu “přismažit”, jinak mohou vyjít nevýrazně), a tři stupně doostřování. Ačkoliv u velkých zrcadlovek při snímání v RAWu se budeme softwarovému doostřování vyhýbat, u jednoduchého kompaktu může výslednému snímku pomoci.

V menu Setup pak můžeme vypnout zvuk, nastavit datu a čas, TV mód a řeč, netradičně je zde dále možné pro USB komunikaci zvolit mód zařízení jako digitální fotoaparát nebo jako diskovou jednotku.


Objektiv

Sklo je srdcem fotoaparátu, zde má tento sval rozsah 38 – 114 mm, což jej řadí mezi kompakty s delší ohniskovou vzdáleností. Minimální zaostřovací vzdálenost je v makro režimu 20 cm, což si přístroj sám hlídá tím, že pokud se k objektu přiblížíte více – stačí již 19 cm (měřili jsme), přečtete si na displeji upozornění, že objekt je příliš blízko. Na low-end je zde slušná světelnost F2,9 – F4,95.




Kresebností ani podáním barev nás objektiv neohromí, žádné výrazné vady zobrazení však nemá, pokud vezmeme v úvahu, že jde o jeden z nejlevnějších přístrojů na trhu. Skla u low-endů některých věhlasnějších fotoznaček se povedly podstatně méně, takže v této cenové relaci není nutné upřednostňovat “velkou šestku” největších digivýrobců. Ještě krátkou zmínku o digitálním zoomu: použijte skutečně jen v nouzi nejvyšší.


Expozice

Začněme tentokrát nejdříve hanou. Proti srovnatelnému (ovšem dvakrát dražšímu) dvoumegovému Coolpixu 2100 od Nikonu neoplývá HP 635 velkým množstvím kreativních režimů. Na druhé straně má aspoň nějaké – na rozdíl od například posledně testovaného Umaxu. Při nedobrých světelných podmínkách pak zákonitě selhává autofokus, ovšem díky světlému objektivu se nemusíme bát, že bychom nezaostřili třeba za dne v hlubinách bytu – což se u low-endů často stává.

Venku se zřídkakdy stane, že by expozice nedopadla dobře. Poučenější uživatel neudělá při hojném využívání namáčknutí špatně exponovanou fotku. Je však třeba vycházet přístroji trochu vstříc a předvídat, co si o konkrétní světelné situaci – třeba obloze přes dvě třetiny záběru – může “myslet”.


LCD a hledáček

LCD o úhlopříčce 41 mm nás ničím nezklamalo, k vidění je a k přečtení také. Jenom ta písmenka v Helpu by mohla být o kousíček větší. Příjemným překvapením byl způsob zobrazování digitálního zoomu – obraz se při digitálním zvětšování neroztahuje přez celý displej, ale na snímané scéně se ukáže výřez, z nějž bude záběr pořízen. Nestane se tak, že bychom digitální zoom použili nechtěně v dobré víře, že jsme stále v optickém.

Hledáček je dostatečně velký a jasný, dioptrickou korekci zde samozřejmě nenajdeme. Pokrývá zhruba 80% snímané plochy.




Video

Videozáznam je omezený pouze velikostí paměťové karty. Jeho rozlišení je 320 x 240 pixelů při rychlosti 24 obrázků za sekundu. Záznam bohužel není ozvučený. Na dvoumegový přístroj to není špatné, jen ta absence zvuku trochu zamrzí.

To ostatní

Při dlouhém zmáčknutí spouště se začne nahrávat zvuková poznámka – to je nezvyklé a dobré řešení.
Pochválit můžeme 16MB interní paměť, která se pomalu v oblasti low-endů stává běžnou věcí. Užitečná je funkce synchronizace blesku s pomalými časy závěrky, což umožňuje dělat za šera a v noci snímky s popředím nasvíceným bleskem a neošizeným pozadím.

Přístroj není z nejrychlejších a zvláště při použití blesku bychom se přimlouvali za zrychlení nástupců tohoto přístroje. Potřebným, i když ne úplně nezbytným doplňkem je dokovací stanice, která umožní využít všechny funkce přístroje naplno – třeba přímé posílání fotografií mailem.

Úložištěm dat je již zmíněná 16MB interní paměť nebo SD/MMC karta. Výhodou je pohon přístroje na 2xAA baterie, což umožňuje používat kromě akumulátorů zásoby energie na cesty v podobě nedobíjitelných baterií – přednosti tohoto řešení poznáte na vandru.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.