Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HP Photosmart 735: jednoduchý foťáček s bohatým příslušenstvím!

29.5.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Do redakce se nám dostala novinka firmy Hewlett-Packard a tak jsme byli zvědaví, co foťáček dovede. Nutno říct, že nás rozhodně nezklamal. Našlo se sice i pár horších vlastností, nicméně na funkci přístroje je až na jednu jejich vliv malý. Ale více se dozvíte v článečku...
Na první pohled fotoaparát působí docela "hranatým" dojmem, nicméně se všemi hranami dokonale zaoblenými. Nemá již tak mohutnou konstrukci jako starší bratříček Photosmart 720, ale i tak je dostatečně robustní (při váze 235 g se ani není čemu divit). Zcela neoddiskutovatelným je fakt, že se fotoaparát velmi dobře drží. Napomáhá tomu jak grip na přední straně, tak i tvarování na straně zadní, kdy palec pravé ruky přirozeně "vklouzne" do kolébky ovládající zoom. K bezpečnějšímu držení (respektive proti vyklouznutí fotoaparátu z ruky) potom slouží poutko, dodávané spolu s přístrojem. K základním funkčním tlačítkům je velmi dobrý přístup a reagují velmi pohotově.


Photosmart 735


Na přední straně přístroje se nachází především objektiv, který je ve vypnutém stavu uschován v těle přístroje a chráněn kovovou krytkou. Po zapnutí fotoaparátu se krytka automaticky otevře a objektiv se vysune do pracovní polohy. Nad objektivem je potom okénko průhledového hledáčku, vedle něj je umístěn blesk. Na pravé straně je grip a u něj dioda signalizující časovou spoušť.


Photosmart 735 - horní stěna


Mnohem více ovládacích prvků nabízí horní stěna přístroje, které jednoznačně dominuje stavový displej. V této třídě fotoaparátů je to věc sice nečekaná, nicméně u fotoaparátů HP vcelku obvyklá. Na stavovém displeji se zobrazuje základní nastavení od kvality snímku, přes bleskové světlo a samospoušť až po jednotlivé snímací režimy. Po pravé straně stavového displeje se pak nachází spoušť, která funguje zcela klasicky: namáčknutím se aktivizuje autofokus a měření expozice, domáčknutím pak exponujeme vlastní snímek, který se pak uloží na paměťovou kartu (nutno říct, že při nejvyšší kvalitě operace ukládání trvá zhruba 5 vteřin). Netradičním (opět vzhledem k fotoaparátům ostatních firem) prvkem je spoušť pro videosekvence, umístěná pod spouští snímků.


Photosmart 735 - stavový displej


Nalevo od stavového displeje se potom nachází tři funkční tlačítka, která postupně umožňují nastavit režim bleskového světla, kvalitu snímku (u HP označenou tradičně hvězdičkami) a režim snímání (automatická expozice, motivové programy a režim priority clony - ten ovšem jenom pro dvě hodnoty clony).

Na levé stěně fotoaparátu (při pohledu zezadu) se pod průhlednou gumovou krytkou nachází konektory USB, AV a zdroje externího napětí. Krytka je sice z gumy, ale v tomto případě jsem neměl pocit, že by se měla každou chvíli "utrhnout" - víceméně má tvar dvířek, takže ke konektorům je více než dobrý přístup.

Z hlediska ovládacích prvků je na tom nejlépe (jako již tradičně) stěna zadní. Zcela jednoznačně jí dominuje LCD displej, který je umístěn takřka doprostřed spodní části a se svou 3,8 cm úhlopříčkou poskytuje dostatečně velké rozlišení - nafotografované snímky jsou velmi dobře viditelné - i když na ostrém slunci obraz poněkud "bledne". Ovládání LCD se nachází po jeho obou stranách. Nalevo jsou postupně tlačítka, která slouží k zapínání samotného LCD jako hledáčku, pod ním je tlačítko přepínající mezi režimem fotografování a prohlížení a posledním je potom prvek, který slouží k tisku a posílání fotografií mailem. Napravo od LCD se nachází opět tři tlačítka, která jsou potřebná k procházení a potvrzování voleb v menu.


Photosmart 735 - zadní stěna


Ovládání MENU je skutečně poměrně jednoduché a je potěšitelné, že na rozdíl od modelu HP Photosmart 720 se firma polepšila a jako hlavní položky v menu vyskočí kompenzace expozice, balance bílé, nastavení citlivosti a měřícího režimu. Dále je k dispozici ještě nastavení saturace, ostrosti a Setup, ve
kterém jsou obecnější věci, které však při snímání volit nepotřebujeme. Jinak musím říct, že tlačítka reagují dostatečně rychle a spolehlivě. Co mě trošku nesedlo, bylo ovládání posunu při prohlížení zvětšeného snímku. Volba mezi vpravo, vlevo a nahoru, dolů se musí provádět právě přes menu a to není zrovna moc pohodlné. V tomto bodě bych se přimlouval spíš za nějaký křížový volič.


Základní menu


Na pravé straně zadní stěny (vlastně úplně na rohu) se nachází krytka paměťové karty. Manipulace je velmi snadná, dvířka se lehce otevřou a karta lze snadno vyjmout i založit. Nad dvířky je umístěna dioda, která bliká při ukládání jednotlivých snímků.

Nad LCD je potom průhledový hledáček opatřený dvěma diodami, které informují o správném zaostření a natáčení videosekvence. V pravém horním rohu je potom "kolébkové" tlačítko zoomu. Úplně nahoře uprostřed je pak tlačítko ON/OFF, které uvádí fotoaparát do provozu.

Toť vše, přátelé. Vlastně ne, ještě jsem zapomněl na baterie. Ty jsou dvě a ukládají se do prostoru, k němuž jsou dvířka na spodní stěně aparátu. Navíc je tam umístěn i reproduktor, stativový závit a co je důležité, také kontakt pro dokovací stanici.


Objektiv

Trojnásobný optický zoom Pentax s rozsahem ohnisek f=5,8-17,4 mm (což odpovídá rozsahu ohnisek 38-114 mm u klasického kinofilmového přístroje) a světelností F2,6-F5,0. Je umístěn uvnitř přístroje a při jeho aktivaci je vysunut do pracovní polohy. Při té příležitosti je také otevřena kovová ochranná krytka objektivu. Na konstrukci objektivu a jeho optických vlastnostech se podílejí i dva asférické členy. Obecně se dá říct, že výběrem optiky od Pentaxu Hewlett-Packard rozhodně chybu neudělal. Tato japonská firma se zpracování optických částí fotopřístrojů a i jiných zařízení věnuje již skoro sto let. Komu by se zdál trojnásobný optický zoom málo, může si "vypomoci" (za cenu jisté ztráty kvality) až pětinásobným zoomem digitálním - celkem tedy fotoaparát "umí" až patnáctinásobné zvětšení!


Snímací prvek

1/2.7" barevný CCD snímač s RGB barevným filtrem a celkovým počtem 3,2 milionu efektivních bodů. Díky tomuto rozlišení fotoaparát zvládá maximální rozlišení až 2080 x 1542 bodů. (Jak je vidět, jedná se o u digitálních fotoaparátů tradiční poměr 4:3.)


Ostření

Zaostřování má na starosti autofokusový systém a neexistuje žádná možnost jeho případného ovlivnění. Je ale fakt, že pracoval dostatečně spolehlivě. Zaostřování probíhá ve dvou režimech: v normálním fotoaparát ostří od 40 cm až do nekonečna, v makrorežimu pak ostří od 10 cm do 50 cm.


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Expozice je u tohoto fotoaparátu víceméně jen plně automatická. Kromě automatiky jsou však k dispozici ještě motivové režimy a dvě hodnoty clony (minimální a maximální). Mluvit u tohoto přístroje o kreativní práci by byla čistá spekulace.


Nastavení způsobu měření expozice
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Nastavení kompenzace expoziceNastavení citlivosti


Pro ovlivnění automatiky lze použít ještě kompenzaci expozice, která probíhá v rozsahu +-2 EV v krocích po 1/2 EV. Bracketing fotoaparát samozřejmě nepodporuje. Závěrka fotoaparátu pracuje s časy od 1/3 s do 1/1500 s, což je řekl bych low-endový standard. Fotit ale za špatných světelných podmínek, asi bych měl velké problémy (tam jsou totiž potřeba i časy delší než jedna vteřina).

Potěšitelná je možnost nastavení citlivosti ISO a to jak na automatickou hodnotu, tak i manuálně v rozsahu ISO 100, 200 a 400.


Nastavení vyvážení bílé

Kromě automatického nastavení vyvážení bílé barvy, které je také výchozím továrním nastavením fotoaparátu lze volit ze čtyř nastavitelných režimů: denní světlo, zataženo, žárovkové a zářivkové osvětlení. Manuální změření teploty bílé barvy je kupodivu k dispozici také.


Nastavení vyvážení bílé


Vestavěný blesk

Blesk u tohoto fotoaparátu není žádný zázrak, ale to lze napsat úplně o všech vestavěných blescích jakéhokoliv digitálního i klasického fotoaparátu. Výkonné blesky jsou externí a dají se připojit pouze k přístrojům vyšší cenové kategorie a samozřejmě k digitálním zrcadlovkám. Nicméně na klasické snímky z rodinných oslav, které se odehrávají v místnostech 5 x 4 metry i tento blesk dozajista postačí. Výrobce jej alespoň vybavil režimem automatickým, k potlačení jevu červených očí (jak klasicky, tak i na nočním snímku), no a chybět nemůže samozřejmě ani možnost plného vypnutí bleskového světla.


Formát a kvalita snímků

Fotoaparát ukládá všechny snímky ve formátu JPEG. Odlišují se pouze stupněm použité komprese, v tomto bodě HP nenabízí naprosto nic nového. Jednotlivé kompresní stupně jsou:
  • *** best - nejvyšší kvalita snímku
  • ** better - střední kvalita snímku
  • * good - nejnižší kvalita snímku


Paměťové medium

Fotoaparát je vybaven slotem pro paměťové karty Secure Digital. Slot je umístěn za krytem na zadní (a pravé) stěně fotoaparátu a je k němu velmi snadný přístup. Vkládání i vyjímání paměťové karty nečiní naprosto žádný problém. S fotoaparátem se dodává 32 MB paměťová karta, která postačuje asi na 19 snímků v nejvyšší kvalitě. Nesmím zapomenout ani na fakt, že je fotoaparát vybaven také 16 MB interní pamětí, na kterou lze uložit až 114 snímků v té nejnižší kvalitě.


Paměťová karta


Zdroj energie

Zdrojem energie Photosmartu 735 jsou dva AA monočlánky, které lze dobíjet pomocí dokovací stanice aniž by se musely vyjímat z fotoaparátu. K dispozici je však také volitelný síťový zdroj, jehož kontakt se nachází pod gumovou krytkou na levé stěně přístroje. Baterie dodané s fotoaparátem na můj vkus nic moc nevydržely a nabíjení trvalo také poměrně dlouhou dobu (kdepak jsem asi dělal chybu? :-). Bateriový prostor se nachází na spodní straně fotoaparátu a je k němu velmi snadný přístup.


Photosmart 735 - bateriový prostor


Samospoušť

Je velmi vhodná (nejenom pro pořizování snímků na nichž chce být i fotograf) v kombinaci se stativem. Aktivuje se pomocí menu a její zpoždění je 10 vteřin.


Rozhraní fotoaparátu a softwarové vybavení

K propojení fotoaparátu s počítačem se využívá rozhraní USB, jehož konektor je umístěn pod částečně průhlednou krytkou z tvrdé gumy na levé stěně přístroje (při pohledu zezadu, viz. snímek).

Fotoaparát se k počítači připojuje bez problémů, pod Win XP nebyly potřeba žádné ovladače. Nicméně i ty jsou součástí programového vybavení, které je k dispozici na CD.




Navíc může uživatel využít i možnost propojení fotoaparátu s televizí, popřípadě technologie Hewlett-Packard umožňující přímý tisk fotografií na velkém množství jejich tiskáren. Ani možnost posílat fotografie mailem zzcela jistě není k zahození. Fotoaparát tyto věci zvládá i sám, nicméně v kombinaci s dokovací stanicí se jedná o mnohem větší komfort.


Provoz fotoaparátu

Photosmart 720 se uvede do provozního stavu zhruba do tří vteřin po zapnutí přístroje. Na to, že se jedná spíše o low-endový fotoaparát jde o dostatečnou hodnotu. Na spoušť reaguje přístroj dostatečně rychle, ostření sice nepatří k nejrychlejším, ale svou službu uživatelům zcela jistě odvede. Na akční fotografie samozřejmě HP Photosmart 720 nepoužiju. Trošku problémem je doba ukládání jednotlivých snímků, v nejvyšší kvalitě se jedná o více než 5 vteřin. Mnoho uživatelů však potěší jiné možnosti fotoaparátu, jako je natáčení videosekvencí, které jsou omezeny pouze velikostí paměťového média. Stejně je tomu i u nahrávání zvukových poznámek. Podstatněji mě zklamala jen výdrž baterií, ostatně u nich bych stejně doporučoval mít po ruce záložní sadu. Přeci jenom je zdroj energie u digitálních fotoaparátů stále velký problém a většinou vysadí, když to nejmíň potřebujeme.