Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus C-220Z: Fotoaparát s rodokmenem

24.3.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na fotoaparát, který sice nepatří mezi nejžhavější novinky, ale i přesto má stále co nabídnout. Začínající uživatelé si zcela jistě přijdou na své.
Kapitoly článku:
Součástí dodávky je kromě fotoaparátu samotného dvojice dobíjecích akumulátorů včetně nabíječky, paměťová karta (k dispozici jsme měli 64 MB Smart Media kartu), USB a AV kabel a poutko, usnadňující bezpečnější držení fotoaparátu. Nechybí samozřejmě ani český manuál, dostatečně podrobný a obsahující v přehledné podobě všechny informace, které bude uživatel potřebovat. Dále je ve výbavě obsažen software, sloužící jak ke komunikaci fotoaparátu s počítačem, tak i k úpravě a třídění fotografií. Velmi příjemnou vlastností je, že software ke každému snímku zobrazuje technické podmínky, za nichž vznikl (tj. clonu, čas, balanci bílé, zoom, rozlišení snímku a spoustu dalších). To později umožní snadnější kontrolu podmínek, za nichž snímek vznikl.


Praktické zkušenosti

Olympus C-220 Zoom je fotoaparát, vyznačující se jednoduchým ovládáním, poměrně nízkou hmotností, ale i spoustou užitečných funkcí, jejichž nastavení je do značné míry pohotové. Při testování jsem se zaměřil na schopnosti přístroje při tvorbě fotografií. Testy probíhaly v exteriéru a výsledky si stručně shrneme do jednotlivých bodů.

a) Rozlišení a kvalita snímků - snímky byly pořízeny za stejných podmínek za zimního slunečného počasí, fotografoval jsem s pomocí stativu. Výsledné fotografie se liší rozlišením snímku a nejsou na počítači nijak upravované (žádná komprese, změna rozlišení či barevné korekce).


Širokoúhlé ohnisko, SHQ (1600x1200)Širokoúhlé ohnisko, HQ (1600x1200)
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Širokoúhlé ohnisko, SQ1 (1024x768)Širokoúhlé ohnisko, SQ2 (640x480)


Z detailu níže je vidět kvalitativní rozdíl mezi snímky snímanými v režimu SHQ a HQ (liší se kompresí). Je z nich vidět, že dochází k viditelné ztrátě obrazové informace (vznikají artefakty), a proto je nutné se před fotografováním zamyslet nad tím, jaké bude další zpracování fotografie.


Kvalita SHQ, 2x zoomKvalita HQ, 2x zoom


b) Expozice - zaměřil jsem se na posouzení automatického režimu, který se dá u tohoto fotoaparátu poupravit použitím korekcí expozice. Snímky byly pořízeny během slunečného zimního odpoledne.


Kompenzace 0EV
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Kompenzace -1/2EVKompenzace +1/2EV
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Kompenzace -1EVKompenzace +1EV


Z uvedených snímků je patrné, že si automatika se snímanou scénou poměrně dobře poradila - program zvolil kompromis mezi dostatečnou kresbou ve světlech a stínech. Samozřejmě, že při kladné kompenzaci jsou ve stínech vidět větší detaily, ale světla jsou již velmi "vypálená". Pro zápornou kompenzaci platí opačný fakt - větší kresba ve světlech za cenu úplné ztráty kresby ve stínech.


c) Vyvážení bílé - pro srovnání vlivu jednotlivých nastavení na výslednou fotografii jsem použil všechny přednastavené hodnoty balance bílé barvy. Z uvedených výsledků je vidět, že automatika v tomto případě fungovala na velmi slušné úrovni, protože snímek s nastavením balance na automatiku dostatečně věrně zachovává původní zimní atmosféru.


WB: automatika
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
WB: sluneční světloWB: zataženo
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
WB: žárovka WB: zářivka