Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Software pro úpravu fotografií

11.3.2010, Milan Šurkala, recenze
Dnes se podíváme na programy pro úpravu fotografií a obrázků. Konkrétně na Photoshop CS4, Photoshop Elements 8, GIMP a Zoner Photo Studio 12. Zkusíme, jak se ovládají, načrtneme si jejich možnosti a silné i slabé stránky. Který program toho nabídne nejvíce?
Kapitoly článku:
Po určité době focení zjistíte, že z fotoaparátu nedostanete vždy fotografie právě takové, jaké byste si přáli. Nejprve začne vadit nevhodný ořez, mdlé barvy, nízký kontrast, špatné vyvážení bílé, někdy se hodí i mírná retuš snímku. V dnešním článku se podíváme právě na některé programy, které slouží k těmto úpravám fotografií.

Podíváme se tedy, jak je možné ze svých fotografií "vytřískat" co nejvíce. Možností mají pochopitelně stovky, není tedy v silách článku je všechny projít. Podíváme se zejména na ovladatelnost programů, jejich silné i slabší stránky a zajímavé vlastnosti. Začneme tradičním Photoshopem.


Adobe Photoshop CS4


Photoshop se dostal již do jedenácté verze, která nyní nese označení CS4. Vyznačuje se přepracovaným moderním designem, některé nabídky jsou proti předchozím verzím mírně překopané, takže pokud jste ve větší míře pracovali se staršími verzemi, můžete nejprve v některých částech trošku tápat. Většinou ale vše najdete velmi rychle. Obrázky se nyní neotevírají v jednotlivých oknech, ale záložkách ve stylu internetových prohlížečů. Zprvu jsem si na to nemohl zvyknout, ale ve výsledku je to mnohem přehlednější a snáze se pracuje s více obrázky najednou.



Mnohem snadněji se dnes zvětšuje snímek na celou obrazovku nebo v zobrazení pixel na snímku = pixel na monitoru. Zvětšení od 600 % je doplněno mřížkou, díky které vidíte snímek přesně na jednotlivé pixely. Při zvětšování přes lupu je zobrazení akcelerováno pomocí GPU a změna je tak plynulejší. Ostatně podpora GPU by měla být značná výhoda nové verze. Pomocí grafických karet by mělo být možné zrychlit několik různých efektů. Nicméně na notebooku s Windows 7 64bit a grafickou kartou GeForce GT330M byla aplikace neskutečně pomalá v překreslování. Mnohem lepšího výsledku jsem dosáhl na Windows Vista 32bit, které navíc běžely na virtuálním stroji. Ani update na verzi 11.0.1 nepomohl.



Zajímavostí je možnost natočení snímku, která je nedestruktivní. Stisknete klávesu R a myší si obrázek dočasně otočíte. Pak můžete aplikovat různé štětce (nebo kresbu tabletem) na pootočený snímek. Po ukončení obrázek znovu otočíte do původního natočení. Nic se nepřepočítává. Další výhodou nové verze je kvalitní zobrazení bez zubů i při nestandardních zvětšeních (např. při 84 %).



Pravý sloupec je podobný jako u předchozích verzí. Byl designově sjednocen do záložek. Při zmenšování velikosti Photoshopu se automaticky srolují některá podokna, aby uvolnila místo. Práce s vrstvami je již tradičně dobrá, zejména pokud to s nimi opravdu umíte.



Novinkou je paleta Adjustments, přes kterou si můžete navolit buď předvolené režimy, nebo vyvolat okno s některými nastaveními (např. křivky, kontrast, hloubku, saturaci a další). Úpravy se ukládají jako nová vrstva, netýká se tedy výchozího obrázku. Pokud se vám tedy efekt přestane líbit, stačí jen tuto vrstvu smazat, neboť úpravy jsou opět nedestruktivní.



Photoshop CS4 dostal několik vylepšených funkcí, např. Vibrance, což je méně agresivní zvyšování saturace. Velmi pozitivně hodnotím novou variantu klonovacího razítka, které nyní ukazuje i náhled jeho aplikace. Vidíte tedy, jak bude obraz vypadat po jeho aplikaci, což výrazně zlepšuje práci s ním. Největší zlepšení je zejména při retuši rovných linií, které byly u starších verzí Photoshopu docela o nervy.



Další zajímavostí je možnost nastavování velikosti veškerých štětců stiskem klávesy Alt a pravého tlačítka myší. Pak už jen stačí táhnout myší a vidíte, jak se velikost mění. Rovněž je patrné, jaká je tvrdost okrajů štětce. Tuto vymoženost můžete využít nejen u malování, ale i u klonovacích štětců, rozmazávání, zesvětlování, ztmavování a mnoha dalších.



Když se nyní přesuneme k levému sloupci, nenajdete zde téměř nic netradičního, v podstatě je základ z předchozích verzí převzat beze změny. Novinky se nachází až dole, kde jsou 3D úpravy (Photoshop CS4 umožňuje načíst 3D objekty a malovat textury přímo na ně, platí pro verzi Extended). Tažením myši doprava lze rozkliknout nabídku podobných možností, různé druhy štětců. Za uživatelské rozhraní dostává Photoshop jedničku. I když je zde opravdu hodně možností, velmi rychle si lze zvyknout na to, kde se co nachází.



Výhodou je i možnost integrace Camera RAW, který slouží k vyvolávání RAWů. Díky tomu na ně můžete aplikovat prakticky veškerá nastavení a vytáhnout ze svých snímků, co jen lze. Nové fotoaparáty vyžadují novější verze Camera RAW, takže pozor na to. Stahujte si aktuální verzi.



Nechybí ani součást pro tvorbu panoramat. Je však trošku zakopaná, takže může trvat, než ji najdete. Nevýhodou je pomalejší práce, sloučení i tří snímků trvá poměrně dlouho. Na druhou stranu výsledky jsou poměrně dobré.



Podíváme se ještě na jednu zajímavou věc nazvanou Content-Aware Scaling. Photoshop sám pozná, co je na snímku důležité, resp. co je popředí a co je zbytečné pozadí. Pak můžete zmenšovat snímky, přičemž hlavní objekty zůstávají ve správném poměru, zatímco pozadí se smrskává. Můžete tak přiblížit vzdálené objekty, zatímco pozadí se většinou docela rozumně zpracuje.



Takhle vypadá zhruba výsledek. Vojáci jsou víceméně správně tvarovaní, totéž platí i pro lampu. Lze si všimnout, že jsou sice trochu hubenější, ale není to tak markantní jako zmenšení u pozadí. Toto dobře funguje např. na záběrech pláží, pokud jsou tam budovy, už to tak dobré není. Holt funkce není všemocná, ale občas umí zajímavé věci.


Závěr


Photoshop CS4 prokazuje, že je opravdu velmi dobrým programem se spoustou možností. S každou další verzí musíte počítat s tím, že aplikace zabere více místa na disku, chce i hodně paměti a výkonu. Nová verze CS4 je dost háklivá na správné nastavení a hardware. Na notebooku se mi ji dobře rozjet nepodařilo (jede velmi pomalu), naopak na PC podobného výkonu běží svižně i na virtualizovaném stroji. Hlavní nevýhodou Photoshopu CS4 je bezpochyby cena. 17 tisíc Kč s DPH za základní verzi je pro většinu lidí prostě příliš, a to nehovořím o Extended verzi, která vás vyjde na 27 tisíc včetně daně. Vzhledem k určení pro profesionály se ale dá taková cena čekat. V nabídce je ale i mnohem levnější Photoshop Elements, za nějž dáte jen 2 tisíce.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.