Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony A5100: postřehy z praxe

14.3.2019, Milan Šurkala, recenze
Už nějakou dobu je na trhu CSC fotoaparát Sony A5100. Nyní se prodává za poměrně nízké částky, a proto jsme se mu podívali na zoubek. Nabídne 24MPx snímač a otočný dotykový displej. Jak si povede v našem testu?
I když se fotoaparát Sony A5100 (ILCE-5100) objevil už před více než 4 lety, společnost Sony obvykle neukončuje výrobu fotoaparátů a postupným zlevňováním tlačí starší modely do low-endu. To je i případ tohoto fotoaparátu, kterému se dnes podíváme na zoubek. Přitom se můžete těšit na 24MPx APS-C CMOS snímač, který podporuje maximálně Full HD video. Najdete zde Wi-Fi, o 180° otočný dotykový displej, takže jde o low-end, jaký bychom asi čekali. Do testu jsme jej vzali se setovým objektivem Sony E 16-50mm F3.5-5.6 OSS, který je powerzoomem. Jak dobrá bude tato kombinace v praxi, na to se podíváme v dnešní recenzi.
 
 

Recenze Sony A5100



Videorecenze fotoaparátu Sony A5100 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Testovaný objektiv:

  

Ergonomie ovládání

 
Fotoaparát Sony A5100 je dosti malým fotoaparátem s ohledem na to, že se uvnitř skrývá poměrně velký APS-C senzor. Má i grip, což vylepšuje focení, není však příliš hluboký. S těžšími objektivy to nebude žádná legrace, nicméně se setovým 16-50mm objektivem je držení slušné, byť na delší nošení v ruce grip není uzpůsoben. Zpracování hodnotím jako dobré, většina prvků působí dostatečně tuze. U objektivu působí trochu levně páčka zoomu, ale jinak je vše také dobré. 
 
Sony A5100 (ILCE-5100)
 
V útrobách fotoaparátu se skrývá 24MPx APS-C CMOS senzor s fázovými detektory. Tady je dobře vidět velikost fotoaparátu, neboť bajonet vyplňuje celou výšku fotoaparátu a v podstatě už ani není možné u Sony CSC vyrobit nižší fotoaparát, než je A5100. Na těle je už jen přisvětlovací dioda a páčka na odjištění objektivu. Ta je na pravé straně při pohledu od fotografa, takže je s tím nutno počítat.
 
Sony A5100 (ILCE-5100) CMOS snímač
 
Do testu jsme si vzali set se známým 16-50mm powerzoom objektivem. Ten tedy nabídne přepočtené ohniskové vzdálenosti 24 až 75 mm a standardní světelnost F3,5-5,6. Prstenec objektivu se dá použít k elektronickému zoomování, které sice není úplně dokonalé, ale přesto nabídne dobré výsledky. Je zde jen velmi mírná prodleva, po rozjetí se pak jede plynule. Po straně je ještě páčka zoomu, kterou se dá objektiv také ovládat, což platí zejména pro režim manuálního zaostřování, kdy k ostření slouží hlavní prstenec a páčka je tak jediným způsobem jak upravit zoom. Připravte se také na to, že tu není žádný přepínač AF/MF, takže to musíte udělat přes menu fotoaparátu (a protože A5100 nemá zrovna mnoho tlačítek, buď to budete složitě lovit v menu, nebo si přepínání dáte na jedno z funkčních tlačítek). Objektiv využívá 40,5mm filtry.
 
Sony A5100 (ILCE-5100) objektiv
 
Nepříjemným překvapením je u Sony A5100 absence ovládacího kolečka fotografických režimů. To tak musíte lovit složitě v menu, nebo si to opět hodit na jedno z funkčních tlačítek. Na druhou stranu je nutno říci, že A5100 nemíří na profíky nebo nadšence, ale na laické uživatele. Pokud to mám říci trochu nadneseně, tak fotoaparát svým ovládáním křičí "nastav automatiku a už na nic jiného nesahej". Kdo chce trochu více toho manuálního ovládání, nevyhne se důkladnému přenastavování funkčních tlačítek, aby byl fotoaparát dostatečně dobře ovladatelný. Naštěstí jsou možnosti konfigurace dosti bohaté.
 
Sony A5100 (ILCE-5100) horní strana
 
Na levé straně je vidět malé tlačítko pro mechanické vyklopení blesku. Na druhé straně fotoaparátu pak najdete solidní spoušť a kolem ní je zoomovací páčka. Máte-li powerzoom objektiv, můžete ho ovládat nejen prstencem, ale i touto klasickou páčkou, takže ti, kteří přechází z kompaktu, zde budou jako doma. Musím říci, že tato páčka byla pro mě asi nejpohodlnějším ze tří nabízených možností ovládání zoomu. Dále je tu ještě páčka zapnutí přístroje s lehce tužším chodem. Nechybí ani červené tlačítko pro natáčení videa. To se začne natáčet asi 1,2 sekundy po zmáčknutí a nahrává se ještě téměř půl sekund po vypnutí. Takže skoro každé video bude mít na konci zaznamenáno sklopení fotoaparátu.
 
Na pravé straně máte ještě otočný čtyřsměrný ovladač (některé směry jsou konfigurovatelné), totéž se týká posledního tlačítka s otazníčkem. I tak ale musíte počítat s tím, že ačkoli funkčních tlačítek není úplně málo, ořezané možnosti ovládání rychle vyčerpají některé nutné volby (např. namapování PASM kolečka) a někteří tak budou mít problém si vybrat, které volby kam nastavit. Je to potřeba, jinak hodně času strávíte v hlavním menu a věřte tomu, že tady se cokoli hledá hodně dlouho.
 
Sony A5100 (ILCE-5100) blesk
 
U Sony nejsou dotykové displeje zrovna obvyklé a v době, kdy byl model A5100 představen, už vůbec ne. Přesto zde v tomto případě máme čest s dotykovým LCD, které je výklopné o 180° dopředu. Můžete ho tak použít na vlogování, selfie snímky a podobně. Má klasickou 3,0" úhlopříčku a rozlišení 921 tisíc bodů (640×480 RGB pixelů). Pokud jde o dotykové ovládání, počítejte s tím, že je velmi omezené a v podstatě se omezuje na výběr AF bodů. Škoda, že není použitelné i v některých menu nabídkách.
 
Sony A5100 (ILCE-5100) výklopné LCD
 
Na levé straně je velká krytka prostoru pro paměťovou kartu (SD až SDXC nebo Memory Stick PRO Duo). Je tu také malé HDMI a micro USB port, přes který se fotoaparát nabíjí.
 
Sony A5100 (ILCE-5100) levá strana
 
Vespod je pak krytka prostoru pro baterii a je vcelku daleko od závitu pro stativ, takže se obvykle dá vyměnit i tehdy, když máte fotoaparát na stativu.
 
Sony A5100 (ILCE-5100) akumulátor
 
V našem případě jsme dostali nekompletní příslušenství, chyběl např. popruh. Jinak ale může počítat s akumulátorem, USB kabelem, adaptérem a přívodním kabelem k adaptéru, je zde i vícejazyčný manuál.
 
Sony A5100 (ILCE-5100) příslušenství
 
Sony A5100 tedy po prvních zkušenostech potěšil malými rozměry, ale na druhou stranu ze stejného důvodu zklamal komplikovaným ovládáním. Jak ale bude fotit? Na to se podíváme v dalších kapitolách.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.