www.digimanie.cz
>
>

Videokamera s pevným diskem: Sony Handycam DCR-SR70

, , recenze

Další kamera, která nám přišla pod ruku je megapixelová kompaktní videokamera s pevným diskem a délkou záznamu až 40 hodin. Ve své kategorii se řadí do skupiny low-end a pravdou je, že výbava tomuto faktu odpovídá. Pojďme se ale podívat jak to bude vypadat v praxi.

Kapitoly článku:
  1. Videokamera s pevným diskem: Sony Handycam DCR-SR70
  2. Menu, příslušenství, specifikace
  3. Testy fotografií
  4. Testy videa
  5. Závěrreklama
Firma Sony nedávno uvedla na trh videokameru s největší kapacitou pevného disku od této značky. Doposud se jednalo o 30 GB pevné disky, avšak tento model už Sony vybavila 60 GB kapacitou. Popišme si kameru zatím jen z té vizuální stránky. Menší tělo ukrývá klasický Carl Zeiss objektiv, který je jako jediná část kamery ve stříbrném kabátě. Jednu stranu zabírá médium, čili 60 GB disk a na druhé straně vyplňuje místo LCD panel. Spodní část patří konektorům, mikrofonu a nechybí zde ani závit pro stativ. Pod pohledným, trochu širším tělem se skrývá snímač Advanced HAD CCD 1,07 megapixelu. Velikost čipu je 1/5,5'', což odpovídá f = 4,6 mm při rozlišení 1152 x 864 pixelů (4:3) a 1152 x 648 pixelů (16:9). Režim 16:9 má označení True, nicméně se jedná o klasické rozlišení PAL (720 x 576).


Přední pohled - pro zvětšení klikněte

Carl Zeiss vybavil kameru objektivem s 12x optickým zvětšením při rozsahu ohnisek 3 - 36 mm. Pokud ohniska přepočítáme na standard 35 mm, dostaneme rozsah od 40 - 480 mm (4:3) resp. 43,6 - 523,2 mm (16:9) při režimu nahrávání videa. U fotografie je to 48 - 576 mm (4:3) resp. 46 - 628,5 mm (16:9). Světelnost objektivu je od F 1,8 - 2,5 a jeho průměr je 30 mm, ale pořádek v číslech nám udělá až následující tabulka.

SR-70
4:3
16:9
video [mm]
40 - 480
43,6 - 523,2
foto [mm]
48 - 576
46 - 628,5

K objektivu snad už můžeme jen dodat, že má závit pro různé filtry, širokoúhlé nebo tele předsádky a spoustu dalšího příslušenství, kterého Sony nabízí obrovské množství. Základem je také elektronická stabilizace SteadyShot, kterou si ukážeme v testech. Nejkratší ostřící vzdálenost jsme určili na 1cm, což už je výborným standardem u této značky.


Zadní pohled s vyklopeným LCD - pro zvětšení klikněte

V další kapitole bych se rád zmínil o hledáčku a jeho vlastnostech. Zde ale narážíme na první a docela velký problém tohoto modelu. Hledáček prostě chybí a není. Našli moji rádcové, našli, našli ? Nenašli milý králi, nenašli. Spousta lidí by hned dodala, že se nejedná o tak závažný nedostatek, pokud budeme vše nahrávat přes LCD panel. Absence hledáčku však pocítíme při dnech bez mráčků, kdy nám sluníčko svítí přímo na panel. Zjistíte, stejně jako já, že vůbec nemáte ponětí co nahráváte. Hledáček je nutností a zde se stává jeho absence výrazným mínusem. Vrhneme se raději na LCD obrazovku, která přístroji, bohu dík, nechybí. Displej má úhlopříčku necelých 69 mm (2,7") při rozlišení 123 200 pixelů. Na panelu nechybí tlačítka pro funkci pomalého zoomu a dále tlačítko pro nahrávání. Ovládání je klasické dotekové, jak už jsme v minulých recenzích napsali, na první pohled se jedná o efektní a příjemnou záležitost. Po delší práci ale ztrácí na praktičnosti, neboť klasické ovládání přes pákový ovladač je příjemnější.LCD panel - stav baterie

Pod výklopným LCD panelem se ukrývají pouze tři tlačítka a reproduktor. Wide select, jak už název naznačuje, umožňuje výběr z formátů 4:3 nebo 16:9. Další tlačítko je nazvané Disp / Batt. info., které zahrnuje více funkcí najednou. Při zapnutém stavu stisk tlačítka zobrazí nebo vypne informace o zbývajících minutách záznamu, baterii atd. na obrazovce. Delší namáčknutí vypne displej úplně. Ve vypnutém stavu nám kamera zobrazí informace o baterii, které jsme již chválili v předchozích modelech (viz obr. LCD panel). Poslední tlačítko v řadě je funkce EASY handycam, která vypne většinu nastavení kamery a kameraman se už nemusí o nic starat.Konektory a tlačítka pod LCD - pro zvětšení klikněte

Na posledním obrázku vidíme pod panelem i řadu konektorů a tlačítko s nápisem Back light. První konektor je pro dálkové ovládání, druhé je stereofonní rozhraní A / V, a poslední napájení DC IN. Mnohé z vás už asi napadlo, že nevidíte ten nejpoužívanější konektor USB. Fotky si můžete prohlédnout ze všech úhlů a stejně nic nenajdete. Další věc, kterou jsme dlouho hledali a stejně jsme nic nenašli. Přenos do počítače je zde vyřešen kolíbkou. Tímto jsme objasnili další nedostatek u tohoto přístroje. Druhým dechem ale dodávám, že 60 GB disk není nutné tak často stahovat do PC, protože délka záznamu 40 hodin (režim LP) je snad dostačující i pro všechny náročné kameramany. Doplňující tabulku s konektory naleznete na další stránce.

Ovládání videokamery se soustředí do zadní části přístroje. Polohovacím kolečkem uvedeme kameru do chodu, dalším pootočením přepínáme mezi režimy Video, Foto a Edit. Nad kolečkem máme tlačítko Photo a transfokátor. Baterie není úplně zapuštěná do těla přístroje, a tím brání pohybu palcem po ovládání. Při delším nahrávání je tak palec vystaven nepříjemnému tlaku ze strany baterie. Ergonomie kamery je koncipována spíše pro menší ruce, takže majitelé s větší dlaní si budou muset trochu zvykat na držení přístroje.


Ovládání kamery - pro zvětšení klikněte

Kamera nabízí několik expozičních režimů: Auto, Bodový refl., Portrét, Sport, Pláž & Sníh, Soumrak a Krajina. Klasické je vyvážení bíle, které můžeme nastavit na Auto, Venku, Uvnitř a 1 stisk. Digitální efekty a jiné další nastavení uvidíme dále v testech. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/3 s až po 1/3500 s a při fotografiích jsme naměřili rozsah od 1/25 s až po 1/425 s. Clona a čas nejdou manuálně nastavit, ale při přímém pohledu na slunce se clonové číslo zastavilo na hodnotě F26 při čase 1/425 s. Nejnižší hodnota clony, jak už jsme psali, je F1,8.

Další nevýhodou modelu SR-70 je absence jakéhokoliv zdroje světla. Blesk, popřípadě přisvětlovací lampa, chybí a i zde jde vidět do jaké kategorie kamera spadá. Jediná možnost „světla“ zůstává infračervená LED dioda, která je oproti ostatním modelům poněkud slabší. Poslední věc kterou zmiňuji je snímač pádu. Kamera je vybavena Inteligentní ochranou pevného disku se snímačem 3G a pamětí. V praxi to znamená, že pokud kamera spadne nebo se hodně zatřese, ochrana zapezbečí poškození pevného disku.


Nejnovější články
Project360, prohlédněte si cestu na Mount Everest v 360°
Project360 mapuje horolezecké výstupy na spoustu zajímavých hor a posledním přírůstkem do rodiny je výstup na tu nejvyšší, Mount Everest. Nyní se i vy můžete podívat na několik 360° snímků z této cesty.
27.5.2016,  aktualita,  , Milan Šurkala
Olympus vstupuje na trh akčních videokamer, Tough TG-Tracker
Společnost Olympus zkouší nové trhy a jedním z nich jsou populární akční videokamery. Novinkou je kamerka Tough TG-Tracker, která nabídne 5osou stabilizaci obrazu pro méně roztřesené video a spoustu nejrůznějších senzorů.
27.5.2016,  aktualita,  , TV Freak
Cashback Canonu vrátí až 5000 Kč do poloviny léta
Společnost Canon spustila další prodejní akci, kdy vám za nákup vybraných fotografických produktů a videokamer může vrátit až 5000 Kč. Akce platí již od začátku května a můžete ji využít až do poloviny léta.
26.5.2016,  aktualita,  , Milan Šurkala
Lensbaby uvádí Circular 180+ předsádku pro GoPro kamery
Pokud pro vás úhel záběru GoPro kamer není dostatečně širokoúhlý, může mít pro vás společnost Lensbaby řešení. Připravuje novou předsádku typu rybí oko Circular 180+, která nabídne neuvěřitelný 185° úhel záběru.
24.5.2016,  aktualita,  , Milan Šurkala,  1 komentář
Patent na širokoúhlý zoom Canon EF-M 9-17mm
Na internetu se objevil další zajímavý přiznaný patent společnosti Canon. Nyní jde o rozšíření objektivů pro CSC systém fotoaparátů Canon EOS M, konkrétně o extrémně širokoúhlý zoom EF-M 9-17mm.
24.5.2016,  aktualita,  , Milan Šurkala