www.digimanie.cz
>
>

Videokamera s pevným diskem: Sony Handycam DCR-SR70

, , recenze

Další kamera, která nám přišla pod ruku je megapixelová kompaktní videokamera s pevným diskem a délkou záznamu až 40 hodin. Ve své kategorii se řadí do skupiny low-end a pravdou je, že výbava tomuto faktu odpovídá. Pojďme se ale podívat jak to bude vypadat v praxi.

Kapitoly článku:
  1. Videokamera s pevným diskem: Sony Handycam DCR-SR70
  2. Menu, příslušenství, specifikace
  3. Testy fotografií
  4. Testy videa
  5. Závěrreklama
Firma Sony nedávno uvedla na trh videokameru s největší kapacitou pevného disku od této značky. Doposud se jednalo o 30 GB pevné disky, avšak tento model už Sony vybavila 60 GB kapacitou. Popišme si kameru zatím jen z té vizuální stránky. Menší tělo ukrývá klasický Carl Zeiss objektiv, který je jako jediná část kamery ve stříbrném kabátě. Jednu stranu zabírá médium, čili 60 GB disk a na druhé straně vyplňuje místo LCD panel. Spodní část patří konektorům, mikrofonu a nechybí zde ani závit pro stativ. Pod pohledným, trochu širším tělem se skrývá snímač Advanced HAD CCD 1,07 megapixelu. Velikost čipu je 1/5,5'', což odpovídá f = 4,6 mm při rozlišení 1152 x 864 pixelů (4:3) a 1152 x 648 pixelů (16:9). Režim 16:9 má označení True, nicméně se jedná o klasické rozlišení PAL (720 x 576).


Přední pohled - pro zvětšení klikněte

Carl Zeiss vybavil kameru objektivem s 12x optickým zvětšením při rozsahu ohnisek 3 - 36 mm. Pokud ohniska přepočítáme na standard 35 mm, dostaneme rozsah od 40 - 480 mm (4:3) resp. 43,6 - 523,2 mm (16:9) při režimu nahrávání videa. U fotografie je to 48 - 576 mm (4:3) resp. 46 - 628,5 mm (16:9). Světelnost objektivu je od F 1,8 - 2,5 a jeho průměr je 30 mm, ale pořádek v číslech nám udělá až následující tabulka.

SR-70
4:3
16:9
video [mm]
40 - 480
43,6 - 523,2
foto [mm]
48 - 576
46 - 628,5

K objektivu snad už můžeme jen dodat, že má závit pro různé filtry, širokoúhlé nebo tele předsádky a spoustu dalšího příslušenství, kterého Sony nabízí obrovské množství. Základem je také elektronická stabilizace SteadyShot, kterou si ukážeme v testech. Nejkratší ostřící vzdálenost jsme určili na 1cm, což už je výborným standardem u této značky.


Zadní pohled s vyklopeným LCD - pro zvětšení klikněte

V další kapitole bych se rád zmínil o hledáčku a jeho vlastnostech. Zde ale narážíme na první a docela velký problém tohoto modelu. Hledáček prostě chybí a není. Našli moji rádcové, našli, našli ? Nenašli milý králi, nenašli. Spousta lidí by hned dodala, že se nejedná o tak závažný nedostatek, pokud budeme vše nahrávat přes LCD panel. Absence hledáčku však pocítíme při dnech bez mráčků, kdy nám sluníčko svítí přímo na panel. Zjistíte, stejně jako já, že vůbec nemáte ponětí co nahráváte. Hledáček je nutností a zde se stává jeho absence výrazným mínusem. Vrhneme se raději na LCD obrazovku, která přístroji, bohu dík, nechybí. Displej má úhlopříčku necelých 69 mm (2,7") při rozlišení 123 200 pixelů. Na panelu nechybí tlačítka pro funkci pomalého zoomu a dále tlačítko pro nahrávání. Ovládání je klasické dotekové, jak už jsme v minulých recenzích napsali, na první pohled se jedná o efektní a příjemnou záležitost. Po delší práci ale ztrácí na praktičnosti, neboť klasické ovládání přes pákový ovladač je příjemnější.LCD panel - stav baterie

Pod výklopným LCD panelem se ukrývají pouze tři tlačítka a reproduktor. Wide select, jak už název naznačuje, umožňuje výběr z formátů 4:3 nebo 16:9. Další tlačítko je nazvané Disp / Batt. info., které zahrnuje více funkcí najednou. Při zapnutém stavu stisk tlačítka zobrazí nebo vypne informace o zbývajících minutách záznamu, baterii atd. na obrazovce. Delší namáčknutí vypne displej úplně. Ve vypnutém stavu nám kamera zobrazí informace o baterii, které jsme již chválili v předchozích modelech (viz obr. LCD panel). Poslední tlačítko v řadě je funkce EASY handycam, která vypne většinu nastavení kamery a kameraman se už nemusí o nic starat.Konektory a tlačítka pod LCD - pro zvětšení klikněte

Na posledním obrázku vidíme pod panelem i řadu konektorů a tlačítko s nápisem Back light. První konektor je pro dálkové ovládání, druhé je stereofonní rozhraní A / V, a poslední napájení DC IN. Mnohé z vás už asi napadlo, že nevidíte ten nejpoužívanější konektor USB. Fotky si můžete prohlédnout ze všech úhlů a stejně nic nenajdete. Další věc, kterou jsme dlouho hledali a stejně jsme nic nenašli. Přenos do počítače je zde vyřešen kolíbkou. Tímto jsme objasnili další nedostatek u tohoto přístroje. Druhým dechem ale dodávám, že 60 GB disk není nutné tak často stahovat do PC, protože délka záznamu 40 hodin (režim LP) je snad dostačující i pro všechny náročné kameramany. Doplňující tabulku s konektory naleznete na další stránce.

Ovládání videokamery se soustředí do zadní části přístroje. Polohovacím kolečkem uvedeme kameru do chodu, dalším pootočením přepínáme mezi režimy Video, Foto a Edit. Nad kolečkem máme tlačítko Photo a transfokátor. Baterie není úplně zapuštěná do těla přístroje, a tím brání pohybu palcem po ovládání. Při delším nahrávání je tak palec vystaven nepříjemnému tlaku ze strany baterie. Ergonomie kamery je koncipována spíše pro menší ruce, takže majitelé s větší dlaní si budou muset trochu zvykat na držení přístroje.


Ovládání kamery - pro zvětšení klikněte

Kamera nabízí několik expozičních režimů: Auto, Bodový refl., Portrét, Sport, Pláž & Sníh, Soumrak a Krajina. Klasické je vyvážení bíle, které můžeme nastavit na Auto, Venku, Uvnitř a 1 stisk. Digitální efekty a jiné další nastavení uvidíme dále v testech. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/3 s až po 1/3500 s a při fotografiích jsme naměřili rozsah od 1/25 s až po 1/425 s. Clona a čas nejdou manuálně nastavit, ale při přímém pohledu na slunce se clonové číslo zastavilo na hodnotě F26 při čase 1/425 s. Nejnižší hodnota clony, jak už jsme psali, je F1,8.

Další nevýhodou modelu SR-70 je absence jakéhokoliv zdroje světla. Blesk, popřípadě přisvětlovací lampa, chybí a i zde jde vidět do jaké kategorie kamera spadá. Jediná možnost „světla“ zůstává infračervená LED dioda, která je oproti ostatním modelům poněkud slabší. Poslední věc kterou zmiňuji je snímač pádu. Kamera je vybavena Inteligentní ochranou pevného disku se snímačem 3G a pamětí. V praxi to znamená, že pokud kamera spadne nebo se hodně zatřese, ochrana zapezbečí poškození pevného disku.


Nejnovější články
Transcend SuperMLC microSDHC paměťové karty s vysokou výdrží
Společnost Transcend přichází s novými paměťovými kartami, které využívají SuperMLC čipy. Ty přináší dosti vysoký výkon, ale také hodně dobrou výdrž. Transcend slibuje životnost na 30 tisíc zapisovacích cyklů.
Včera,  aktualita,  Milan Šurkala
Objektivy Samyang 50mm F1.4 a 14mm F2.8 s autofokusem
Přestože se bez autofokusu dá žít, jde o velmi užitečnou pomůcku. Ta ale dosud objektivům Samyang dost chyběla, což se týkalo především světelných objektivů. Nyní konečně představuje objektivy AF 50mm F1.4 a AF 14mm F2.8 s autofokusem.
3.5.2016,  aktualita,  Milan Šurkala,  3 komentáře
Karbonový stativ Rollei Compact Traveller No.1 Carbon
V další recenzi se budeme věnovat novému karbonovému stativu Rollei Compact Traveller No.1 Carbon. Hlavní výhodou je vynikající skladnost, neboť ve složeném stavu má jen 33 centimetrů a i s kulovou hlavou váží necelý 1 kg.
3.5.2016,  recenze,  Milan Šurkala
ZEISS chystá na příští týden tři nové objektivy
Společnost ZEISS uvolnila nový teaser, který v náznaku odhaluje tři nové objektivy. Tyto objektivy připravuje na příští týden. Internetem kolují dohady o některých modelech, např. o jednom velmi světelném teleobjektivu.
2.5.2016,  aktualita,  Milan Šurkala
Olympus M.Zuiko Digital 25mm 1:1.8
Dnes se budeme věnovat dalšímu objektivu pro Micro Four Thirds systém. Jde o světelný pevný objektiv Olympus M.Zuiko Digital 25mm 1:1.8, což se po přepočtu chová jako klasická padesátka. Co vše nám nabídne?
2.5.2016,  recenze,  Milan Šurkala,  39 komentářů