Test paměťových karet SDHC a SDXC

Test paměťových karet SDHC a SDXC
, , recenze
Dnes se mrkneme na srovnávací test paměťových karet SDHC, SDXC a microSDHC, které jsou používány v mobilních telefonech, fotoaparátech a jiných zařízeních. Jak jsou na tom s rychlostí? Doplněno o karty SanDisk a Kingston. Použity nové čtečky karet.reklama
Aktualizováno 16.5.2016: Začali jsme využívat nové čtečky paměťových karet Kingston MobileLite G4 (FCR-MLG4) a Kingston USB 3.0 High-Speed Media Reader (FCR-HS4). Ty podporují i UHS-II karty a umožňují dále zvýšit naměřené rychlosti i u UHS-I karet.

Do testu byly přidány paměťové karty:

Aktualizováno 3.9.2015: Přešli jsme na nové testovací platformy. Je jím PC s PCIe kartou Axago PCEU-23R se dvěma USB 3.0 sloty a čipem Renesas uPD720202, který nahradil předchozí notebook s USB 3.0 slotem poskytovaným chipsetem AMD A68M. Otestovali jsme některé z dřívějších karet a např. 16GB Samsung povyskočil ze 77/52 MB/s na 90/54 MB/s. U SanDisku Extreme Pro to pak bylo ze 79/73 MB/s na 88/79 MB/s. Volba USB 3.0 čipu tedy očividně hraje také velkou roli. Nově máme k dispozici ještě jeden notebook s USB 3.0 sloty, takže v příštích testech patrně vyzkoušíme i tuto testovací platformu.


Axago PCEU-23R


Do testu byly přidány paměťové karty:

Aktualizováno 12.5.2015: Do testu byla přidána paměťová karta:
Aktualizováno 7.11.2014: Zrušili jsme test pomocí HD Tune Pro. Místo toho byly zařazeny dvě nové aplikace. První je H2testw, který zaplní celou kartu daty a pak tato data přečte. Jde tedy o poněkud praktičtější test než v případě syntetických testů. Další novou aplikací je AS SSD Benchmark. Do testu byly také přidány dvě nové paměťové karty:
Aktualizováno 6.8.2014: Do testu byly přidány tři paměťové karty:
Aktualizováno 10.3.2014: Do testu byly přidány dvě paměťové karty a byl proveden update firmwarů čteček:
Aktualizováno 8.1.2014: Do testu byly přidány dvě paměťové karty:
Aktualizováno 3.10.2013: Do testu bylo přidáno pět nových paměťových karet: Dále byly přidány tabulky s rychlostmi a cenami karet v kapacitách od 4 GB až po 128 GB. Naopak byly zrušeny grafy rychlostí podle velikosti bloku dat (k tomuto účelu zůstávají grafy z aplikace ATTO Disk Benchmark).
Paměťové karty typu Secure Digital, známé zejména ve formách SDHC, SDXC a microSDHC, jsou nejčastěji používaným typem u mobilních telefonů, digitálních fotoaparátů včetně některých videokamer a najdeme je i v dalších mobilních zařízeních. V dnešním srovnávacím testu se podíváme na několik vybraných paměťových karet různých typů a postupně, jak se nám do rukou budou dostávat další modely, budeme tento test dále rozšiřovat.

Než však přejdeme k testování, měli bychom si vysvětlit, co to vlastně ty SD karty jsou, jaké jsou druhy a co znamenají rychlostní indexy. Původem se SD karty vyvinuly z typu MMC, oproti nim jsou ale o něco tlustší (2,1 mm proti 1,4 mm) a mají vypínač proti nechtěnému zápisu. Základní SD karty mohou mít nejvýše kapacitu 2 GB, byť existovaly i pokusy s kapacitou 4 GB. Takové karty ale často měly problémy s kompatibilitou.

Nejznámějším typem je tak SDHC (Secure Digital High Capacity), což je v podstatě SD s kapacitami od 4 GB do 32 GB včetně. Jako poslední se objevily karty SDXC (Secure Digital eXtended Capacity), které mají kapacitu od 64 GB do 2 TB. V podstatě se dá říci, že karta, která má kapacitu 32 GB, je SDHC, a tatáž s kapacitou 64 GB, je SDXC. Problémem je kompatibilita, kdy SD zařízení nepřečte SDHC a SDXC karty, stejně jako SDHC nepřečte SDXC, nicméně zpátky už to funguje libovolně (SDXC zařízení přečte SDXC, SDHC i SD).

Postupem času se objevily rychlostní indexy vyjádřené zkratkami Class 2, Class 4, Class 6 a Class 10. Jednoduše řečeno, toto číslo vyjadřuje minimální rychlost karet v MB/s, kterou jsou schopny nabídnout. Class 2 karta tak nabídne alespoň 2 MB/s, Class 4 zvládne 4 MB/s a tak dále. Zde je ale nutno upozornit, že se jedná o minimální rychlost sekvenčního zápisu dat, např. videosekvencí. Nehovoří vůbec nic o tom, jaká bude rychlost při zápisu rozkouskovaných dat jako jsou např. kvanta maličkých souborů. Ostatně to uvidíte i v testech, že v takových případech jsou rychlosti znatelně nižší. U Class 10 je navíc vyžadována, aby karta nebyla fragmentována.

Výrobci neuvádí jen rychlostní třídu (Class), která udává minimální rychlost, ale často také rychlost maximální, která bude stěžejním parametrem, který budeme zkoumat. Tak je klidně možné, že najdete Class 4 kartu, která nabídne maximum 15 MB/s, ale i přesto není označena jako Class 6 nebo Class 10. I když jsme test provedli s více kartami, do testu byly nakonec zařazeny jen ty, které se ještě běžně prodávají a vyjmuty byly i ty, které vykazovaly výrazné odchylky v různých konfiguracích a nestabilitu s některými přístroji (mohla být jen kusová vada).


Testovací platformaK testu jsme do 2.9.2015 používali malý notebook Sony Vaio E11 s jedním USB 3.0 portem, kam byla instalována čtečka paměťových karet. Od 3.9.2015 jsme přešli na klasické PC, které bylo vybaveno PCIe USB 3.0 kartou Axago PCEU-23R. Pro větší přesnost jsme použili hned tři USB 3.0 čtečky karet, neboť ne vždy si každá karta sedne s každou čtečkou. Jako první je tu velmi levná a malá čtečka Kingston MobileLite G3 (FCR-MLG3), která si poradí s kartami typu SD a microSD (pochopitelně včetně SDHC a SDXC verzí).

Kingston FCR-MLG3
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Druhá čtečka je rovněž od Kingstonu, jde o model USB 3.0 Media Reader (FCR-HS3). Zde už můžete použít nejen karty rodiny Secure Digital, ale také Memory Stick včetně M2 verzí a karty Compact Flash. Do 9.1.2014 včetně byla použita verze firmwaru 0125, od 10.3.2014 se používá verze 0131.


Kingston FCR-HS3
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Karty SD až SDXC, Memory Stick a Compact Flash zvládá i poslední použitá čtečka Transcend RDF8, která rovněž zvládá rozhraní USB 3.0. Do 9.1.2014 byla používána verze firmwaru TS07, po tomto datu (od 10.3.) se přešlo na verzi TS22.


Transcend TS-RDF8
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>Poněvadž se už začínají objevovat první UHS-II karty, inovovali jsme také testovací sestavu a vzali dvě nové čtečky paměťových karet. Je dobře vidět, že zvládají mnohem více a jsou schopny z karet vymáčknout vyšší výkon. V některých případech se navýšení dostalo až téměř k 10 MB/s navíc, což rozhodně není zanedbatelné. Dosažená čísla ze starších a nových testování tak nejsou přesně porovnatelná.Kingston MobileLite G4 (FCR-MLG4)


První novou čtečkou je Kingston MobileLite G4 (FCR-MLG4). Je určena pro USB 3.0 rozhraní a jak již bylo řečeno, podporuje i rychlostní standard UHS-II. Její rozměry jsou jen 52×33×9 mm, jde tedy o dost malé zařízení. Poradí si s SD/SDHC/SDXC a microSD/microSDHC/microSDXC kartami.

Kingston FCR-MLG4
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>Kingston USB 3.0 High-Speed Media Reader (FCR-HS4)

Další novinkou je Kingston USB 3.0 High-Speed Media Reader (FCR-HS4), který tvarem nápadně připomíná předchozí model. V tomto případě můžete číst karty Compact Flash Type I i II (UDMA 0-7), kompletní řadu SD a microSD karet včetně modelů s rychlostním rozhraním UHS-I a UHS-II, zvládne také Memory Stick PRO, Duo, PRO Duo a PRO-HG Duo.

Kingston High-Speed Media Reader FCR-HS4
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>Nyní se už můžeme podívat na testované karty a jejich výkony v aplikacích Crystal Disk Mark 3.0.2, HD Tune Pro 5.50 a Atto Disk Benchmark (podle zobrazených grafů budeme 1 MB/s považovat za 1000 kB/s). Od 7.11.2014 byl vypuštěn test pomocí HD Tune Pro 5.50 a místo něj jsou požity aplikace H2testw a AS SSD Benchmark.

Nejpopulárnější paměťové karty
Nejnovější články
Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy
Stále oblíbenou kategorii kapesních ultrazoomů rozšířil Nikon Coolpix A900, který se může chlubit 35× optickým zoomem. Má také výklopný displej a překvapí rovněž 4K videosekvencemi. Bude zajímavý i v praxi?
Dnes,  recenze, Milan Šurkala,  5 komentářů
Fujifilm uvedl středoformátový fotoaparát GFX 50S Fujifilm uvedl středoformátový fotoaparát GFX 50S
Fujifilm se posouvá výše a představuje svůj středoformátový fotoaparát GFX 50S. Novinka je vybavena 51,4MPx CMOS snímačem a umí natáčet i videosekvence. Hledáček i displej mají nadprůměrně vysoké rozlišení.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Špiónské makety zvířat s kamerou v přírodovědném dokumentu BBC One Špiónské makety zvířat s kamerou v přírodovědném dokumentu BBC One
Aby bylo možné natočit zajímavé záběry zvířat a ještě lépe pochopit, jak mezi sebou žijí, je často nutné vyvíjet speciální kamery. Nový dokument BBC One k tomuto využívá špiónské kamerky v podobě zvířat, které se hýbou a dokáží imitovat zvuky.
17.1.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Cashback až 4000 Kč na fotoaparáty, objektivy a kamery Panasonic Cashback až 4000 Kč na fotoaparáty, objektivy a kamery Panasonic
Společnost Panasonic přichystala cashback akci na vybrané fotoaparáty, objektivy i kamery. V případě fotoaparátů lze dostat zpět až 4000 Kč, u objektivů je pak maximální částkou 3200 Kč a 1800 Kč u kamer.
17.1.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  5 komentářů
Nikon zveřejnil video k oslavě svého 100. výročí Nikon zveřejnil video k oslavě svého 100. výročí
Nikonu bude letos 100 let. Přesněji, uběhne 100 let od založení Nippon Kogaku K.K., ze které pak vznikla společnost Nikon tak, jak ji známe dnes. Na oslavu blížícího se výročí bylo zveřejněno video mapující historii značky.
16.1.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  7 komentářů