Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Záchrana fotografií ze smazané paměťové karty

30.4.2003, David Dvořák, článek
Stalo se vám, že jste si omylem smazali čerstvě nafotografované snímky? Na dotaz jednoho našeho čtenáře jsem se trošku víc podíval na možnost, zda přeci jenom nelze i takové snímky zachránit. A jak to dopadlo? To se dozvíte po přečtení dnešního článečku.
Pokud se vám někdy přihodilo, že jste si omylem vymazali všechny (popřípadě jen některé) snímky z paměťové karty vašeho fotoaparátu a záběry to byly neopakovatelné, asi se o vás v té chvíli pokusil infarkt. Nicméně, jako ve většině situací z lidského života, i tahle má své řešení. A jakže vypadá?

Především je potřeba říct, že všechna paměťová média používají pro mazání a formátování podobné principy jako klasický počítačový harddisk. A protože data ze smazaných disků obnovit lze, implikuje to v nás automaticky domněnku, že u paměťových karet tomu nebude jinak. A abych vás už déle nenapínal - skutečně to možné je. Otázkou zůstává, co je k takové obnově všechno potřeba.

Takže, kromě fotoaparátu (či čtečky), paměťové karty (bez ní bychom neměli co zachraňovat, že?) a počítače je potřeba i speciální software, který dokáže přečíst strukturu dat na disku či paměťové kartě po jejich smazání, popřípadě po zformátování. Pokud takový software máte, jste na nejlepší cestě infarktovým stavům po nechtěném smazání fotografií předejít. Podle výše napsaného je zřejmé, že podobný software, který by dokázal strukturu paměťové karty přečíst, samozřejmě existuje. Jenže něco za něco! Autoři kvalitních programů většinou vědí, co jejich dítka umí, a z toho důvodu si je nechají pěkně zaplatit. Proto se pak každý zamyslí nad tím, jestli za to ty snímky vlastně stojí. Anebo platit nemusím? Ano i taková neuvěřitelná možnost tady je!

Při surfování po internetu jsem narazil na velmi zajímavý prográmek, který je nejen schopen výše uvedené požadavky splnit, ale navíc se jedná o freeware, tedy program, který je zadarmo. Jmenuje se příznačně - Restoration, což bychom mohli volně přeložit jako zachránce. A on takový skutečně je. Tedy pokud jsou splněny alespoň dva základní, ovšem velmi důležité, předpoklady:
  • Po nechtěném smazání snímku či zformátování paměťového média jej NEPOUŽIJETE k dalšímu fotografování (tj. k opětovnému ukládání nových snímků)!
  • Paměťovou kartu lze k počítači připojit jako další disk (nicméně tohle splňují snad všechny digitální fotoaparáty - jedná se o volbu mass storage, a pokud ne, lze použít čtečku).
Pokud výše uvedená pravidla splníte, máte velkou (prakticky stoprocentní) šanci při záchraně souborů s obrázky uspět. Ono totiž formátování i smazání souborů probíhá ve skutečnosti tak, že se na paměťové médium pouze zapíše informace o tom, že je médium "prázdné" popřípadě jednotlivý soubor (v případě smazání) získá příznak, že jej lze ignorovat. Takhle jednoduše je to zařízeno! Snímky tak díky tomu nejsou smazány fyzicky a jen proto se dají specializovanými programy přečíst. Z toho je jasné, v čem je "nebezpečí" dalšího fotografování - data jsou ukládána přes "již smazané" snímky, čímž dojde k jejich úplné fyzické likvidaci.

A nyní již k prográmku Restoration. Kromě toho, že se jedná o freeware je potěšitelné, že je i malý. Tedy z dnešního úhlu pohledu není 200 kB žádná míra. A to se navíc může pochlubit i grafickým rozhraním a velmi jednoduchým, takřka intuitivním ovládáním! Co víc si přát!

Vyzkoušel jsem jeho schopnosti s pomocí digitálního fotoaparátu HP Photosmart 850, s nímž jsem testově nafotografoval pár snímků a pak je naráz všechny smazal. Musím konstatovat, že šly všechny obnovit a program byl dokonce schopen obnovit i soubory, které byly smazány mnohem dřív. Po jeho spuštění se ukáže základní okno, kde je důležitá hlavně položka Drives. Připojíte fotoaparát k počítači jako Mass Storage a v této položce jej vyberete (na snímku HP850 (E:)). Poté již jen stisknete tlačítko Search Deleted Files (Hledat smazané soubory) a v hlavním okně se vám ukáže seznam smazaných souborů. Program se ještě zeptá, zda chcete aby prošel i "prázdné" clustery - to je vhodné při zformátování paměťového média. Výsledkem činnosti je pak seznam souborů, které byly "smazány" a jiné programy je proto nezobrazí.






K jejich obnovení je stačí jednoduše označit a stisknout pro změnu tlačítko Remote by Coping. Program vám nabídne abyste si vybrali, do kterého adresáře na disk si přejete snímky obnovit a pak je již vesele zkopíruje. Na vás je potom jen vizuální kontrola, zda je takto restaurovaný snímek bez vad.






Co je trošku nepohodlné je fakt, že musíte snímky obnovovat po jednom, neboť je nelze označit hromadně. Nicméně tato "mini nepříjemnost" je bohatě vykoupena cenou i uměním tohoto jednoduchého prográmku.

A vy, pokud se rozhodnete jej používat, se tak vyhnete případným depresím z omylem zmařené práce.