Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DSLR Pentax KP, elektronická závěrka a ISO 819200

26.1.2017, Milan Šurkala, aktualita
Ricoh představil novou digitální zrcadlovku Pentax KP, která přináší pár zajímavých funkcí. Máme tu elektronickou závěrku s podporou rekordně krátkých časů, vysokou citlivost ISO 819200 i možnost měnit gripy.
Zrcadlovky Pentax většinou nebyly příliš tradiční a pro nový model Pentax KP to platí rovněž. Má zajímavý retro design a je vybavený funkcemi a možnostmi, které nejsou u zrcadlovek příliš obvyklé. Zmínit můžeme např. elektronickou závěrku nebo možnost zvolit si jednu ze tří různých velikostí gripu S, M nebo L (všechny tři jsou v balení).


Pentax KP zrcadlo


Pokud jde o senzor, tak ten má APS-C velikost (23,5×15,6 mm) a rozlišení 24,96 megapixelů. Efektivně se využívá 24,32 MPx. Najdete tu mechanickou 5osou stabilizaci SR II, která slibuje až 5EV účinek (s 18-135mm WR objektivem na 135mm ohniskové vzdálenosti) a její mechanismus umožňuje také vyrovnávat horizont. V případě zapnuté funkce stabilizování obrazu lze vyrovnat horizont maximálně o 1°, bez aktivní stabilizace je to pak až o 2°. Nechybí ani multiexpoziční režim Pixel Shift Resolution, který vyfotí čtyři snímky s posunem po pixelu, čímž eliminuje neduhy Bayerovy interpolace a zlepší detailnost snímku. Fotoaparát umožňuje zapnout i vypnout korekci pohybu v tomto režimu. Záznam fotografií je možný do JPEGu i 14bitového RAWu, podporován je jak formát PEF, tak i obecný DNG.


Pentax KP objektiv


Expoziční režimy zahrnují klasickou automatiku, prioritu clony, času a manuál, tradičně pro Pentax je tu i priorita citlivosti a priorita clony&času (tyto dva režimy se ale v podstatě dají vytvořit i pomocí těch předchozích a vypnutím či zapnutím Auto ISO). Citlivosti mají velmi bohatý rozsah od ISO 100 do extrémně vysoké hodnoty ISO 819200, nicméně těžko si představit, že při tak vysoké citlivosti poleze z 24MPx APS-C čipu něco kloudného. Expoziční časy mají vysoce nadprůměrné rozmezí hodnot. Můžete totiž použít nejen mechanickou závěrku s časy od 1/6000 do 30 sekund, ale je zde i elektronická závěrka, která podporuje časy již od 1/24000 sekundy. K dispozici je pochopitelně i bulb režim. Korekce expozice má rozsah od -5 EV do +5 EV. Využít můžete i funkci HDR.


Pentax KP horní strana


Samozřejmostí je live view s ostřením na bázi detekce kontrastu, je zde možné využít focus peaking a zvětšení náhledu. Při ostření přes hledáček se pak používá fázový autofokus SAFOX 11, který byl vylepšen a díky novým algoritmům má ostřit zase o něco přesněji. Má 27 ostřících bodů, z čehož je 25 křížových. Jeho citlivost začíná už na -3 EV, slibuje tedy velmi dobré výkony i za špatného světla. Vestavěný blesk má směrné číslo pouhých 6 při citlivosti ISO 100. Synchronizační čas blesku činí 1/180 sekundy a pochopitelně nechybí možnost využít externí blesků včetně bezdrátových.


Pentax KP gripy


Sekvenční snímání dosahuje solidní hodnoty 7 fps, zklame ale velikost bufferu, která postačí jen na 28 JPEGů nebo pouhých 8 RAWů. Využít lze i pomalejší snímání s rychlostmi 3 fps a 0,8 fps, kdy buffer vystačí na delší dobu. Je zde i multiexpozice (2 až 2000 snímků) a intervalové snímání. U něj lze nastavit intervaly od 2 sekund do 24 hodin, je možné pořídit až 2000 expozic. Výsledkem intervalového snímání může být nejen spousta fotografií, ale i video. Ve Full HD rozlišení může mít 2000 snímků, ve 4K pak 500. Je zde i funkce Stopy hvězd pro natáčení hvězdné oblohy. Bohatá je i nabídka bracketingů, vedle toho expozičního je zde i pro simulaci AA filtru nebo hloubky ostrosti.


Pentax KP barevné kombinace


Fotoaparát umí natáčet maximálně Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů maximálně při 60 prokládaných nebo 30 progresivních snímcích za sekundu. Bohužel, 60p není podporováno. Využívá se formátu MPEG-4 AVC/H.264. Interní stereo mikrofon lze nahradit externím mikrofonem. Samozřejmostí je dnes i bezdrátové Wi-Fi rozhraní (IEEE 802.11 b/g/n).


Pentax KP výklopný displej


Pentax KP podporuje paměťové karty SD, SDHC a SDXC, rozumí si i modely s UHS-I rozhraním, kartami Eyefi a FLU. Radost udělá i fakt, že jsou zde hned dva sloty. Pentaprizmový hledáček má 100% pokrytí a 0,95× zvětšení (0,63× po přepočtu). Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor D-LI109, jehož výdrž je ale na danou třídu dosti nízká a činí 390 fotografií na jedno nabití. Bez použití blesku se pak vyšplhá na 420 snímků. Fotoaparát je vybaven USB 2.0 rozhraním a vedle již zmíněného portu pro externí mikrofon je tu i port pro dálkové ovládání a kabelovou spoušť. HDMI byste zde ale hledali marně, je nutné použít redukci SlimPort (USB) na HDMI.

3,0" polohovatelný displej má rozlišení 921 tisíc bodů (640×480 RGB pixelů). Rozměry fotoaparátu jsou 131,5×101×76 mm, hmotnost těla je pak 643 gramů. S baterií a kartou pak povyroste na 703 gramů. Pentax KP je utěsněn na 87 místech proti prachu a vodě, má bezproblémově fungovat i v -10°C mrazech. Prodej začne v únoru, cena pak byla nastavena na příznivých $1099.

Zdroj: dpreview.com, pentax.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.