www.digimanie.cz
>
>
>
>

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
, , návod
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
K oblíbeným
reklama

Tip 4: Zaostřete si na ruku

 
Čtvrtý tip možná zní nesmyslně, ale hned jej vysvětlím. Některé fotoaparáty mají problém s ostřením na blízké popředí zejména tehdy, když jde dobře vidět i pozadí. Typickým příkladem může být květina s tenkým stonkem, za nímž jde vidět pozadí. Jak má fotoaparát vědět, zda chcete ostřit na to, co je vepředu a ne na to, co je vzadu? Bude potřeba mu to nějak naznačit a právě zde můžete využít např. svou ruku.
 
Makro stávkující AF
 
Stávkující AF? Ne a ne zaostřit tam, kam potřebujete?
 
Patrně jste už takovou situaci zažili a nyní si řekneme, jak z ní ven. Problém je v tom, že fotoaparát už může mít zaostřeno na pozadí a ani další pokusy jej mnohdy nepřinutí na tom něco změnit. Vidí něco, co už je ostré, tak proč by přeostřoval na něco jiného? Naštěstí pomoc není tak složitá. Jednoduše mu musíte schovat pozadí, kterého se tak dobře chytá a tím ho přinutíte, aby to skutečně zkusil znovu a nespoléhal se na předchozí špatné zaostření. Využít se dá spousta věcí. Můžete fotoaparát namířit na něco celistvějšího (třeba velký plochý list) ve zhruba stejné vzdálenosti jako květina (toto je vhodné zejména tehdy, když využíváte velký zoom, který způsobuje příliš dlouhou zaostřovací vzdálenost), nebo třeba do podobné vzdálenosti strčíte svou druhou ruku a přinutíte fotoaparát zaostřit na ni.
 
Ostření na ruku
 
Když nezvládne tenký stonek nebo květ, tak na velkou ruku autofokus jistě správně zaostří.
 
Tím, že fotoaparát zaostří třeba na vaši ruku v přibližně stejné vzdálenosti, jakou má focený objekt, fotoaparát najednou uvidí tento tenký stonek a květinu ostřeji, zatímco pozadí (které bylo původně ostré) se rozostří. Když pak opětovně zkusíte zaostřit autofokusem, ten opět využije znalostí z předchozích pokusů. Jenže poněvadž teď má ostřejší květinu než pozadí, obvykle zůstane při zaostřování na květině a nikoli na pozadí.
 
 

Tip 5: Využijte manuální ostření

 
Další možností, jak obejít neposlušný autofokus, je využití manuálního ostření, pokud jím fotoaparát disponuje. Chcete-li dosáhnout co největšího zvětšení na daném zoomu (viz Tip 1), ale AF systém jen neochotně zaostřuje nebo to vzdává a nepomáhá ani zaostření na ruku (třeba tím, že se AF velmi rychle rozjede průběžným zaostřováním), pak můžete využít jednoduchého zaostření na nejmenší možnou vzdálenost pomocí manuálního zaostření. Poté už jen budete fotoaparát přibližovat a oddalovat od objektu tak, aby bylo ostré to, co chcete. Zvětšení náhledu, pokud je podporováno, zde bude užitečným pomocníkem.
 
Manuální zaostřování
 
Máme zaostřeno na minimum, teď ho jen najít i v reálu posunem fotoaparátu.
 
Je to však docela zrádná metoda, protože na displeji obvykle neuvidíte minimální rozdíly v zaostření, nicméně vzhledem k relativně velké hloubce ostrosti u kompaktů to nemusí být vždy až takový problém a máte přeci jen několik milimetrů prostoru, o které se můžete seknout.

reklama
Nejnovější články
DJI Pocket 2 dostává větší 1/1,7" snímač a 4K 60p DJI Pocket 2 dostává větší 1/1,7" snímač a 4K 60p
Společnost DJI přichází s druhou generací svého 3osého gimbalu s integrovanou kamerou Pocket 2. Novinka dostává větší CMOS senzor typu 1/1,7" s 64MPx rozlišením a možností natáčet 4K 60p video.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl dva APS-H senzory s 250 MPx Canon uvedl dva APS-H senzory s 250 MPx
Canon přichází na trh se dvěma novými senzory LI8020SAC a LI8020SAM, které na APS-H velikost nabízí opravdu extrémně vysoké rozlišení 250 megapixelů. To je 19568×12588 pixelů, důraz je nicméně dán na práci s ROI.
20.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: říjen 2020 Doporučené fotoaparáty: říjen 2020
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
20.10.2020, článek, Milan Šurkala63 komentářů
7artisans uvádí supersvětelný objektiv 35mm f/0.95 7artisans uvádí supersvětelný objektiv 35mm f/0.95
Na trhu se supersvětelnými objektivy se objevuje nový kousek od společnosti 7artisans. Jde o objektiv 35mm f/0.95 určený pro fotoaparáty s APS-C senzorem. Dostupný bude pro mnoho CSC bajonetů.
19.10.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
OmniVision uvedl OV64A, čip s "velkými" 1,0µm pixely a 4K/120p OmniVision uvedl OV64A, čip s "velkými" 1,0µm pixely a 4K/120p
OmniVision přichází s novým 1/1,34" snímačem pro mobilní telefony, modelem OV64A. Ten je docela zajímavý. Na dnešní dobu má poměrně velké 1,0µm pixely, tedy něco, co bychom ještě nedávno označili za supermalé.
19.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář