www.digimanie.cz
>
>
>
>

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
, , návod
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
K oblíbeným
reklama

Tip 4: Zaostřete si na ruku

 
Čtvrtý tip možná zní nesmyslně, ale hned jej vysvětlím. Některé fotoaparáty mají problém s ostřením na blízké popředí zejména tehdy, když jde dobře vidět i pozadí. Typickým příkladem může být květina s tenkým stonkem, za nímž jde vidět pozadí. Jak má fotoaparát vědět, zda chcete ostřit na to, co je vepředu a ne na to, co je vzadu? Bude potřeba mu to nějak naznačit a právě zde můžete využít např. svou ruku.
 
Makro stávkující AF
 
Stávkující AF? Ne a ne zaostřit tam, kam potřebujete?
 
Patrně jste už takovou situaci zažili a nyní si řekneme, jak z ní ven. Problém je v tom, že fotoaparát už může mít zaostřeno na pozadí a ani další pokusy jej mnohdy nepřinutí na tom něco změnit. Vidí něco, co už je ostré, tak proč by přeostřoval na něco jiného? Naštěstí pomoc není tak složitá. Jednoduše mu musíte schovat pozadí, kterého se tak dobře chytá a tím ho přinutíte, aby to skutečně zkusil znovu a nespoléhal se na předchozí špatné zaostření. Využít se dá spousta věcí. Můžete fotoaparát namířit na něco celistvějšího (třeba velký plochý list) ve zhruba stejné vzdálenosti jako květina (toto je vhodné zejména tehdy, když využíváte velký zoom, který způsobuje příliš dlouhou zaostřovací vzdálenost), nebo třeba do podobné vzdálenosti strčíte svou druhou ruku a přinutíte fotoaparát zaostřit na ni.
 
Ostření na ruku
 
Když nezvládne tenký stonek nebo květ, tak na velkou ruku autofokus jistě správně zaostří.
 
Tím, že fotoaparát zaostří třeba na vaši ruku v přibližně stejné vzdálenosti, jakou má focený objekt, fotoaparát najednou uvidí tento tenký stonek a květinu ostřeji, zatímco pozadí (které bylo původně ostré) se rozostří. Když pak opětovně zkusíte zaostřit autofokusem, ten opět využije znalostí z předchozích pokusů. Jenže poněvadž teď má ostřejší květinu než pozadí, obvykle zůstane při zaostřování na květině a nikoli na pozadí.
 
 

Tip 5: Využijte manuální ostření

 
Další možností, jak obejít neposlušný autofokus, je využití manuálního ostření, pokud jím fotoaparát disponuje. Chcete-li dosáhnout co největšího zvětšení na daném zoomu (viz Tip 1), ale AF systém jen neochotně zaostřuje nebo to vzdává a nepomáhá ani zaostření na ruku (třeba tím, že se AF velmi rychle rozjede průběžným zaostřováním), pak můžete využít jednoduchého zaostření na nejmenší možnou vzdálenost pomocí manuálního zaostření. Poté už jen budete fotoaparát přibližovat a oddalovat od objektu tak, aby bylo ostré to, co chcete. Zvětšení náhledu, pokud je podporováno, zde bude užitečným pomocníkem.
 
Manuální zaostřování
 
Máme zaostřeno na minimum, teď ho jen najít i v reálu posunem fotoaparátu.
 
Je to však docela zrádná metoda, protože na displeji obvykle neuvidíte minimální rozdíly v zaostření, nicméně vzhledem k relativně velké hloubce ostrosti u kompaktů to nemusí být vždy až takový problém a máte přeci jen několik milimetrů prostoru, o které se můžete seknout.

reklama
Nejnovější články
Svatební fotografka lhala snímky z fotobanky, pár tak "zopakoval" svatbu Svatební fotografka lhala snímky z fotobanky, pár tak "zopakoval" svatbu
Pár z Velké Británie byl velmi nepříjemně překvapen fotografiemi ze své svatby. Ty byly tak příšerné, že svatební focení raději zopakoval s jiným fotografem. Portfolio svatební fotografky totiž nebylo zdaleka pravé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon si patentoval objektiv RF 135m F1.4 Canon si patentoval objektiv RF 135m F1.4
Společnost Canon má další patent na zajímavý objektiv. Tentokrát je to vysoce světelný objektiv s ohniskovou vzdáleností 135 mm. Jeho světelnost má činit F1,4 a je určen pro nové full frame CSC fotoaparáty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem
Společnost Leica uvedla na trh nový dálkoměrný fotoaparát M10 Monochrom, který je docela zajímavý. Má monochromatický snímač bez Bayerovy masky, jehož rozlišení bylo zvýšeno na 40 megapixelů.
20.1.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček
Nový CSC fotoaparát Fujifilm X-Pro3 má patrně nemalý problém. Stále větší množství uživatelů si totiž stěžuje na problematické chování elektronického hledáčku, jehož jas není konzistentní a přeskakuje.
19.1.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z
Techart představil další zajímavý adaptér. Tentokrát jde o model TZC-01, který je určen pro fotoaparáty Nikon Z a umožňuje použití objektivů Canon EF. Navíc podporuje kompletní komunikaci s tělem, tedy i stabilizaci, autofokus a další.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář