www.digimanie.cz
>
>
>
>

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
, , návod
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
K oblíbeným
reklama
Dostali jsme se k závěru dnešního článku. Ten vám měl nastínit úskalí focení makro fotografií s běžnými kompakty a ultrazoomy a napovědět, jak překonat některé jejich slabiny a naopak najít jejich silné stránky, o kterých jste možná ani netušili. Je nutné podotknout, že každý typ kompaktu je jiný, a tedy to, že jeden se nejlépe projevuje při jednom nastavení, neznamená, že ten druhý zde bude také excelovat. Je v podstatě takřka jisté, že jiný kompakt bude vyžadovat jiné nastavení. Přesto jsou základní principy stejné.
 
Nikon Coolpix A300 makro
 
Shrňme si tedy dnešní poznatky. Předně je nutné znát svůj kompakt a vědět, kdy dosahuje vysokých zvětšení a jak tyto body najít. Ne vždy je žádoucí fotit na nejmenším zoomu co nejblíž objektu, ale obvykle je lepší trochu zazoomovat, byť za cenu menšího zvětšení. Pomůžete si k lepší kompozici, klidnějšímu a obvykle i více rozmazanému pozadí, rovněž si nebudete tak snadno stínit. Mnohdy pomůže také focení z úrovně objektu, čímž dostanete pozadí dál a opět jej zklidníte a více rozmažete. Snímky budou působit mnohem profesionálněji. U některých kompaktů je dobré dávat si pozor na clonu, odclonit, pokud chcete více mazat, přiclonit, pokud chcete mazat méně nebo zvýšit kvalitu kresby.
 
Nikon Coolpix L840 makro
 
Pověděli jsme si také něco o tom, jak lépe zaostřit. Ne každý kompakt má zrovna spolehlivý AF systém a někdy je mu potřeba trochu pomoci. Pokud se tedy chytá na pozadí, je dobré ho přemluvit zaostřením na něco jiného, plnějšího, co je v přibližně stejné vzdálenosti jako focený objekt. Klidně můžete použít i vaší ruku. A pokud i tak AF stávkuje a váš fotoaparát podporuje manuální ostření, můžete využít místo autofokusu manuální zaostření a správnou míru zaostření hledat posouváním fotoaparátu vpřed a vzad.
 


Ukázka dnešních tipů ve formě videa.
 
Doufáme tedy, že vám náš dnešní článek alespoň trochu pomohl a při vašich příštích snímcích makra už budete s fotoaparátem méně bojovat a získávat lepší fotografie.Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář