www.digimanie.cz
>
>
>
>

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem

5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
, , návod
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
K oblíbeným
reklama
Dostali jsme se k závěru dnešního článku. Ten vám měl nastínit úskalí focení makro fotografií s běžnými kompakty a ultrazoomy a napovědět, jak překonat některé jejich slabiny a naopak najít jejich silné stránky, o kterých jste možná ani netušili. Je nutné podotknout, že každý typ kompaktu je jiný, a tedy to, že jeden se nejlépe projevuje při jednom nastavení, neznamená, že ten druhý zde bude také excelovat. Je v podstatě takřka jisté, že jiný kompakt bude vyžadovat jiné nastavení. Přesto jsou základní principy stejné.
 
Nikon Coolpix A300 makro
 
Shrňme si tedy dnešní poznatky. Předně je nutné znát svůj kompakt a vědět, kdy dosahuje vysokých zvětšení a jak tyto body najít. Ne vždy je žádoucí fotit na nejmenším zoomu co nejblíž objektu, ale obvykle je lepší trochu zazoomovat, byť za cenu menšího zvětšení. Pomůžete si k lepší kompozici, klidnějšímu a obvykle i více rozmazanému pozadí, rovněž si nebudete tak snadno stínit. Mnohdy pomůže také focení z úrovně objektu, čímž dostanete pozadí dál a opět jej zklidníte a více rozmažete. Snímky budou působit mnohem profesionálněji. U některých kompaktů je dobré dávat si pozor na clonu, odclonit, pokud chcete více mazat, přiclonit, pokud chcete mazat méně nebo zvýšit kvalitu kresby.
 
Nikon Coolpix L840 makro
 
Pověděli jsme si také něco o tom, jak lépe zaostřit. Ne každý kompakt má zrovna spolehlivý AF systém a někdy je mu potřeba trochu pomoci. Pokud se tedy chytá na pozadí, je dobré ho přemluvit zaostřením na něco jiného, plnějšího, co je v přibližně stejné vzdálenosti jako focený objekt. Klidně můžete použít i vaší ruku. A pokud i tak AF stávkuje a váš fotoaparát podporuje manuální ostření, můžete využít místo autofokusu manuální zaostření a správnou míru zaostření hledat posouváním fotoaparátu vpřed a vzad.
 


Ukázka dnešních tipů ve formě videa.
 
Doufáme tedy, že vám náš dnešní článek alespoň trochu pomohl a při vašich příštích snímcích makra už budete s fotoaparátem méně bojovat a získávat lepší fotografie.Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ricoh zveřejnil specifikace Pentaxu K-3 Mark III, nové vlajkové lodi APS-C Ricoh zveřejnil specifikace Pentaxu K-3 Mark III, nové vlajkové lodi APS-C
Ricoh dnes představil další informace o připravované zrcadlovce Pentax K-3 Mark III. Ta se má stát vlajkovou lodí třídy APS-C a přinést hledáček s 1,05×  zvětšením. Slibuje také velmi vysoké ISO 1.600.000.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Finanční výsledky Canonu: fotoaparátům a tiskárnám se docela daří Finanční výsledky Canonu: fotoaparátům a tiskárnám se docela daří
Canon zveřejnil výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí letošního roku a oproti tomu druhému jde o mnohem pozitivnější čísla. Docela optimisticky totiž vypadá i divize fotoaparátů, která navýšila zisky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Japonský trh s full frame CSC: Canon ohrožuje Sony, zabodoval i Lumix S5 Japonský trh s full frame CSC: Canon ohrožuje Sony, zabodoval i Lumix S5
Prodejní čísla z japonského trhu s full frame CSC fotoaparáty ukazují zajímavý vývoj. Canon díky novým modelům začíná ohrožovat Sony a dost se dařilo i Panasonicu díky jeho menšímu a lehčímu Lumixu S5.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Viltrox uvedl objektivy 23mm F1.4 a 33mm F1.4 pro Canon EOS M Viltrox uvedl objektivy 23mm F1.4 a 33mm F1.4 pro Canon EOS M
Společnost Viltrox rozšiřuje nabídku svých objektivů o nový model 23mm F1.4 pro Canon EOS M. Současně s tím se konečně dostává do prodeje i objektiv 33mm F1.4 pro již zmíněný APS-C CSC systém Canonu.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky
Deepfakes jsou velkou hrozbou pro politiku a manipulaci veřejným míněním falešnými fotografiemi a videi, ale zdaleka to nemusí skončit jen u toho. Objevil se např. bot, který "svlékal" ženy na dodaných snímcích.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář