www.digimanie.cz
>
>
>

Adobe Camera Raw 13.2 přináší Super Resolution, zvýšení rozlišení díky AI

Adobe Camera Raw 13.2 přináší Super Resolution, zvýšení rozlišení díky AI
, , aktualita
Nová verze RAW konvertoru Adobe Camera Raw 13.2 přináší zajímavou funkci Super Resolution. Díky zapojení algoritmů umělé inteligence dokáže zvýšit rozlišení a vdechnout tak více života starším fotografiím nebo výrazným ořezům.
K oblíbeným
reklama
I když má dnes většina fotoaparátů více než dostatečné rozlišení i pro dosti velké výtisky, stále se najdou situace, kdy se pixelů nedostává např. kvůli výraznému ořezu. Dalším důvodem může být to, že jde naopak o snímek ze staršího fotoaparátu s nižším rozlišením. Adobe proto zavádí funkci Super Resolution do Adobe Camera Raw 13.2 a později bude k dispozici i v Lightroomu a Lightroomu Classic. Funkce staví na základu Enhance Details, která se objevila před dvěma lety. Umělá inteligence (která likviduje jeden tradiční grafický algoritmus za druhým) zde byla natrénována na milionech různých snímků (výřezů o velikosti 128×128 pixelů), aby se naučila poznat, které detaily chybí a doplnit je. Cílem byla např. interpolace bez nepříjemného zoubkování na hranách.
 
Adobe Camera Raw Super Resolution
 
Dobré je, že zdrojovými daty mohou být RAWy s klasickou Bayerovou maskou, X-Trans, nicméně funkce spolkne už i hotové obrázky jako JPEG, PNG nebo TIFF, výsledkem je pak nový DNG soubor se 4krát tak vyšším rozlišením (2krát vyšší na obě strany). Maximální délka delší strany činí 65000 pixelů a rozlišení může být do 500 MPx. V plánu je toto číslo navýšit, ale tvůrci si myslí, že to prozatím bohatě stačí.
 
Adobe Camera Raw Super Resolution
 
Využito je zde CoreML a Windows ML, takže pokud nechcete čekat desítky sekund nebo i několik minut na výsledek, budete potřebovat moderní GPU, které to podporuje (např. TensorCore na GeForce RTX). Pak se vše řádově zrychlí a hovoříme tu max. o jednotkách sekund. Využití může najít i Neural Engine v procesorech Apple M1.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
15.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik