Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe Camera Raw 13.2 přináší Super Resolution, zvýšení rozlišení díky AI

11.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
Nová verze RAW konvertoru Adobe Camera Raw 13.2 přináší zajímavou funkci Super Resolution. Díky zapojení algoritmů umělé inteligence dokáže zvýšit rozlišení a vdechnout tak více života starším fotografiím nebo výrazným ořezům.
I když má dnes většina fotoaparátů více než dostatečné rozlišení i pro dosti velké výtisky, stále se najdou situace, kdy se pixelů nedostává např. kvůli výraznému ořezu. Dalším důvodem může být to, že jde naopak o snímek ze staršího fotoaparátu s nižším rozlišením. Adobe proto zavádí funkci Super Resolution do Adobe Camera Raw 13.2 a později bude k dispozici i v Lightroomu a Lightroomu Classic. Funkce staví na základu Enhance Details, která se objevila před dvěma lety. Umělá inteligence (která likviduje jeden tradiční grafický algoritmus za druhým) zde byla natrénována na milionech různých snímků (výřezů o velikosti 128×128 pixelů), aby se naučila poznat, které detaily chybí a doplnit je. Cílem byla např. interpolace bez nepříjemného zoubkování na hranách.
 
Adobe Camera Raw Super Resolution
 
Dobré je, že zdrojovými daty mohou být RAWy s klasickou Bayerovou maskou, X-Trans, nicméně funkce spolkne už i hotové obrázky jako JPEG, PNG nebo TIFF, výsledkem je pak nový DNG soubor se 4krát tak vyšším rozlišením (2krát vyšší na obě strany). Maximální délka delší strany činí 65000 pixelů a rozlišení může být do 500 MPx. V plánu je toto číslo navýšit, ale tvůrci si myslí, že to prozatím bohatě stačí.
 
Adobe Camera Raw Super Resolution
 
Využito je zde CoreML a Windows ML, takže pokud nechcete čekat desítky sekund nebo i několik minut na výsledek, budete potřebovat moderní GPU, které to podporuje (např. TensorCore na GeForce RTX). Pak se vše řádově zrychlí a hovoříme tu max. o jednotkách sekund. Využití může najít i Neural Engine v procesorech Apple M1.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.