Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe Lightroom Mobile nyní umí úpravy bez importu i Edit Replay

19.6.2023, Milan Šurkala, aktualita
Adobe Lightroom Mobile nyní umí úpravy bez importu i Edit Replay
Adobe přinesl dvě zajímavé novinky do své mobilní aplikace Lightroom Mobile. Nově umí upravovat fotografie bez toho, aniž by je bylo nutné importovat. Další novinkou je možnost přehrávání editace snímku.
Adobe Lightroom Mobile je jednou z mnoha aplikací, které mohou posunout fotografické schopnosti mobilních telefonů o něco dál. Základním iPhonům např. přináší možnost záznamu do RAWu a dokonce i HDR režim (multiexpozici). Je zde ale i klasická část s úpravou fotografií a tady se nová verze vyznačuje dvěma změnami. Jednou z nich je Edit Replay aneb video zobrazující snímek před a po úpravě včetně historie úprav. Lightroom Mobile z toho vytvoří video, kde ukáže obě verze vedle sebe a pak postupné kroky, které byly aplikovány, včetně jejich názvu. Jaká jsou přesně kritéria pro dostupnost funkce, to je otázkou. V mém případě se mi to totiž nepovedlo rozhodit (má verze aplikace to nenabízela, ačkoli druhá novinka byla dostupná), přičemž by mělo jít o jednu z položek při exportu. Máte tu i historii jednotlivých úprav, takže se při editaci můžete vrátit ke kterékoli z nich (lze si je i pro přehlednost pojmenovat).
 
Adobe Lightroom Mobile
 
Druhou novinkou, která může být dost užitečná, je Instant Access. Jednoduše řečeno, ke snímkům pro úpravy můžete přistupovat přímo bez toho, aniž byste je museli importovat. Jednou z cest, která dosud platila pro fotografie vyfocené telefonem, bylo otevření snímku v galerii telefonu a její sdílení, kde jste vybrali aplikaci Lightroom Mobile. Pak jste šli do Lightroomu (nebo si ho nechali otevřít), kde se při otevírání nejprve naimportoval snímek, a až pak jste s ním mohli pracovat.
 
Adobe Lightroom Mobile
Adobe Lightroom Mobile
 
Nově samotný Lightroom Mobile zobrazuje celou galerii snímků na telefonu (záložka Device), takže si vystačíte s jednou aplikací. Snímek kliknutím otevřete a můžete ho upravovat. Během těchto úprav se teprve na pozadí vloží do katalogu Lightroomu a tato práce s katalogem tak nijak nezdržuje. Snímek lze okamžitě uložit na zařízení bez exportu a vybírání detailů pro něj.
 

Ukázka starého a nového způsobu importu snímků
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.