Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe Photoshop a Premiere Elements 2023: přichází další AI vychytávky

2.10.2022, Milan Šurkala, aktualita
Adobe Photoshop a Premiere Elements 2023: přichází další AI vychytávky
Společnost Adobe přišla s novou generací svých aplikací pro úpravu fotografií a videa, Photoshop a Premiere Elements 2023. V obou případech se do hry dostává v ještě větší míře umělá inteligence. Ta např. rozpohybuje statické objekty z fotografií.
Adobe po roce opět uvádí novou verzi aplikací Photoshop a Premiere Elements 2023. Oproti aplikacím v Creative Cloud se tyto dají koupit bez předplatného s jednorázovou licencí. Přichází včetně webové a mobilní aplikace (v beta verzi), uživatelé také dostanou cloudové úložiště, to má ale kapacitu jen 2 GB. Pokud jde o Photoshop Elements 2023, tak ten nabízí např. možnost rozpohybovat statický prvek z fotografie. Uživatel si vybere oblast, kterou chce rozpohybovat, směr pohybu, rychlost a umělá inteligence Adobe Sensei se už postará o rozpohybování oblasti. Výsledek je možné uložit jako video v MP4 nebo jako animaci GIF.
 
Adobe Photoshop a Premiere Elements 2023
 
Přibyli noví průvodci úpravami, možnost náhrady pozadí jako např. oblohy s rozšířenou nabídkou, nově je tu vyhledávání těchto průvodců a "realistické" rámečky Peek-Through Overlay, které fotografiím dodají větší hloubku pohledem na objekt přes květiny, listy, trávu a další. Adobe také zrychlil instalaci o 30 %, aplikace nabíhá o 50 % rychleji, na disku zabírá o 30 % méně a na systémech s Apple M1 poběží o 45 % rychleji než předchozí verze.
 
Adobe Photoshop Elements 2023
 
Premiere Elements 2023 pro úpravu videa umožňuje díky Adobe Sensei konvertovat video do různých uměleckých stylů. Jsou zde nové audio stopy a stejně jako u Photoshop Elements 2023, i zde jsou aktualizovány styly pro animované slideshow skládající se z fotek a videí. Aplikace se o 35 % rychleji instaluje i nabíhá, na úložišti zabere o 45 % méně místa. V případě uživatelů s počítači Apple vybavenými procesory M1 (a patrně i M2) se nabíhání a práce s aplikací zrychluje dokonce o 70 %.
 
Adobe Photoshop Elements 2023
 
Photoshop i Premiere Elements 2023 jsou jako samostatné aplikace v prodeji za 100,43 EUR, v případě upgradu z předchozích variant je to o něco levnější a počítejte s cenou 82,28 EUR. V prodeji je ale i set obou aplikací zároveň. V tom případě činí cena 151,25 EUR včetně DPH, v případě upgradu je to 124,63 EUR.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.