Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe zlepšuje své aplikace, překopal Camera Raw i automatické výběry

18.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Adobe přichází s výraznými aktualizacemi svých aplikací pro fotografy. Lepší je např. automatický výběr objektů, zapracovalo se i na uživatelském rozhraní Camera Raw, výkonu nebo spolupráci mobilních aplikací.
Adobe nelení a dále vylepšuje své aplikace pro fotografy. Ty zlepšují nejen snadnost použití některých funkcí, ale i rychlost a schopnosti. Pokud jde např. o desktopový Photoshop, zásadní novinkou je vylepšené automatické výbírání osob. Především se zapracovalo na kvalitě okrajů detekovaných lidí v oblasti vlasů. Adobe Camera Raw dostal překopané uživatelské rozhraní a jednotlivé skupiny jsou nyní řazeny vertikálně v rozklikávacích podmenu nabídkách. Zjednodušeno bylo i dávkové zpracování, ořez a úprava křivek.
 
Adobe Photoshop výběr objektu
 
Uživatelé s tablet Apple iPad a Photoshopem pro iPad jistě ocení provázání Photoshopu s Lightroomem. Snímky tak lze snáze převádět mezi aplikacemi, např. provést základní zpracování v Lightroomu a posléze dokončit úpravy ve Photoshopu bez složitého exportování a importování snímků.
 
Adobe Camera Raw s novým UI
 
Tím to ale zdaleka nekončí. Adobe Camera Raw (ACR) a Lightroom Classic (LC) přidávají funkci Local Hue pro úpravu barev jen v určitém výběru i další vylepšení práce s křivkami. Lightroom také umožňuje zálohování originálu napříč zařízeními a lze se k němu vrátit na všech synchronizovaných přístrojích, podobně tak lze synchronizovat vodoznaky, které lze automaticky přidávat při exportu.
 
Ti, kteří v Lightroomu vyvolávají RAWy, mohou ocenit výchozí (přednastavené) zpracování snímků a v ACR i LC je pak možné nastavit adaptivní ISO presety. Pro každou ISO citlivost si tak lze nastavit jiné výchozí zpracování obrazu. Jednou z dalších novinek pro ACR a LC je možnost ořezávat podle vybraného středu (tedy nikoli od kraje). Lightroom Classic se dočkal zlepšení výkonu díky akceleraci některých operací, např. skrolování, vyhledávání, filtrování a podobně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.