Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Agentura Reuters už nepřijímá vyvolané RAWy, chce pouze JPEG

19.11.2015, Milan Šurkala, aktualita
Agentura Reuters poslala fotografům, kteří pro ní příležitostně pracují, e-mail, ve kterém oznámila, že nebude přijímat snímky převedené z RAWu. Nyní budou akceptovány pouze fotografie, které fotoaparát uloží do JPEGu.
Fotografové na volné noze, kteří posílali své snímky do agentury Reuters, budou muset nově posílat pouze JPEGy, které vyprodukuje přímo fotoaparát. Agentura nově odmítá přijímat snímky, které vznikly konverzí z RAW formátu. I tyto JPEGy mohou projít jen mírnými úpravami jako je ořez nebo jemné vyrovnání jasu a barev.


Reuters logo


Fotografové tak budou hodně limitováni tím, jak si pohrát se šumem a především dynamickým rozsahem. Na druhou stranu to může zajistit věrnější podobu snímků, které měly občas hodně silný HDR efekt. To je tedy první důvod ke změně. Nicméně i samotné fotoaparáty mají různé HDR režimy a otázkou je, jak se bude Reuters tvářit na takto vzniklý JPEG.

Druhým důvodem je rychlost. Agentura Reuters chce, aby se fotografové nezdržovali zpracováváním snímků. Odeslání "hotových" JPEGů je totiž mnohem rychlejší. Jde např. i o to, že RAWy obecně vyžadují větší hrátky s jasem a kontrastem, který bývá ve fotoaparátu už obvykle zvýšen a JPEGy bývají více kontrastní a více "připravené" k publikaci. Jak ale již bylo řečeno, někdy fotografové chtějí právě tyto úpravy obejít např. za účelem zvýšení dynamického rozsahu, který bývá zvýšeným kontrastem omezován - z RAWu mohou dostat slušný kontrast i dynamický rozsah zároveň. Pro zajímavost připomeňme, že s nepovolenými úpravami se letos potýkalo World Press Photo, kde bylo vyhozeno přes 20 % příspěvků.

Zdroj: theverge.com, petapixel.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.