Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Alice: Micro Four Thirds fotoaparát s AI, který "rozšiřuje" smartphony

24.9.2020, Milan Šurkala, aktualita
Britský startup připravuje nový fotoaparát Alice patřící do kategorie Micro Four Thirds. Ten bude výrazně spoléhat na umělou inteligenci, ale to nebude jediná zajímavost. Jeho displejem totiž bude obrazovka telefonu.
Na trhu s Micro Four Thirds fotoaparáty by se brzy mohl objevit fotoaparát Alice. Jeho tvůrci jsou z Británie a chtějí přinést fotoaparát, který má dle autorů přitáhnout uživatele z telefonů (osobně si ale nemyslím, že budou se svým konceptem úspěšní). Chtějí jít na to tak, že jde o jakousi obrovskou předsádku pro telefon. A to dokonce takovou, že má i vlastní senzor. Telefon se zde totiž stává v podstatě displejem fotoaparátu s jeho menu nabídkami. Alice má totiž vzadu držák na telefon, který se bezdrátově (přes 5GHz Wi-Fi) připojí k fotoaparátu a umožní jeho ovládání. Díky tomu, že jde o bezdrátové spojení, není ani potřeba mít telefon fyzicky připojený k fotoaparátu a ten může být několik metrů daleko.
 
Fotoaparát Alice
 
Tento fotoaparát má bajonet pro Micro Four Thirds objektivy a uvnitř najdeme 11MPx snímač s barevnou maskou typu Quad Bayer a 4,63µm pixely. Umí natáčet 4K videa při 30 fps a Full HD při 60 fps. O nastavování expozice i autofokusu se stará systém umělé inteligence. Stabilizace je pouze elektronická.
 
Fotoaparát Alice
 
Jako úložiště tu mohou být microSD karty a nabíjení může probíhat přes port USB-C, k dispozici je i 3,5mm jack. Cena fotoaparátu je na dobu po ukončení kampaně stanovena na 750 britských liber. Prvních 100 zákazníků ho ale může mít za 450 liber, další zákazníci ho v rámci kampaně mohou dostat za 550 liber. Dodávky by měly začít v létě 2021. 
 
Fotoaparát Alice


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama