reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Apple předstihl Nikon v popularitě na Flickru, Canon nadále první

17.1.2015, Milan Šurkala, aktualita
Flickr udělal statistiku popularity jednotlivých fotoaparátů a letos došlo k velkým změnám. Nikon ztratil druhou pozici a byl předběhnut společností Apple. Ke změně došlo i na čtvrté a páté pozici mezi Samsungem a Sony.
Flickr uvolnil data o popularitě jednotlivých fotoaparátů. Jeden bod pro daný fotoaparát byl získán, pokud uživatel uploadoval za daný týden alespoň jednu fotografii. Pokud jich nahrál více, nemělo to na počet bodů vliv. Pokud některý týden vynechal, pro tento týden se podíl tohoto fotoaparátu logicky snížil.


Flickr zastoupení značek 2014


V souboji značek stále vede společnost Canon, druhé místo ale nově připadá společnosti Apple, která odsunula Nikon na třetí pozici. Výrazně posílil také Samsung díky svým smartphonům a nově dostává čtvrtou příčku. Z té byla sesazena společnost Sony. Čísla bych ale bral trochu s rezervou. Na blogu Flickru, kde jsou i tabulky, jsou cifry a pořadí, která moc nedávají smysl (jiné pořadí v celkovém počtu a jiné pořadí např. v zastoupení DSLR). Nejrozšířenějšími fotoaparáty jsou Apple iPhone 5, 5S, 4S, 4 a až na páté pozici je první zrcadlovka, Canon EOS 600D.


Flickr zastoupení smartphonů 2014


Zde jde vidět, že podíl Samsungu ve smartphonech dramaticky roste, zatímco u Apple spíše trochu klesá. Navzdory tomu Apple dokázal překonat Nikon, je zde patrný nástup nových modelů iPhone6 a snižování podílů starších verzí iPhonů. Apple má nejen díky menšímu počtu modelů hned pět prvních příček, Samsung okupuje až šestou se smartphonem Galaxy S3. Do první desítky se dostalo i HTC One na desáté pozici. Nokii se očividně nedaří, podíl docela výrazně klesá.


Flickr zastoupení CSC 2014


Ve třídě CSC fotoaparátů vede Sony se zhruba 40 %. Na druhém místě je Olympus, který má přibližně 25 %, na druhou stranu má nejpoužívanější CSC, model OM-D E-M5. Na druhém místě je pak Sony A7, na třetím Sony NEX-6 a čtvrtá příčka patří Fujifilmu X-E1. Třetí místo mezi výrobci patří Panasonicu a čtvrté Fujifilmu, oba mají zhruba okolo 20 %. Jak je vidět, skoro nikdo nepoužívá Nikon 1, Samsung NX, CSC od Pentaxu nebo Canon EOS M.

V kategorii DSLR vítězí Canon s 55% podílem. Druhé místo má Nikon se 40 % a jako poslední je Sony s 5 procenty. Nejpopulárnější DSLR na Flickru je Canon EOS 600D, pak EOS 7D a na třetí pozici je Nikon D7000.

Zdroj: Flickr
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama