Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Apple si měl licencovat snímky Shutterstocku pro generativní AI za 50 mil. USD

8.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Apple si měl licencovat snímky Shutterstocku pro generativní AI za 50 mil. USD
Generativní AI je v posledních měsících velkým tématem nejen v textu, ale také v obrazu. Tam si mnoho firem licencuje snímky např. od fotobanky Shutterstock. Jednou z dalších je i společnost Apple.
V posledních letech se hodně rozvíjí systémy generativní AI, a to v nejrůznějších oblastech. Zdaleka nejde jen o textové formy jako ChatGPT, ale také o obraz, zvuk nebo v poslední době i video. Zatímco OpenAI (ale i Stable Diffusion) to vzalo z části celým internetem, z čehož si na sebe ušilo bič v množících se žalobách ohledně porušení copyrightu, další společnosti jsou opatrnější. Ty si tak snímky nechávají licencovat od externích dodavatelů, což jsou většinou různé fotobanky. Jednou z takových je fotobanka Shutterstock, která svůj dataset nabízí systémům generativní obrazové AI už nějakou dobu. Fotografové pak dostávají provize za poskytování svých snímků pro trénování. Konkurenční fotobanka Adobe Stock využívá svůj dataset jen pro svou AI Firefly.
 
Jednou z dalších firem, která má podle zákulisních informací spolupracovat se Shutterstockem, je Apple. Hovoří se o tom, že tato dohoda by měla být někde v rozmezí 25 až 50 milionů USD, neznáme však další podmínky licencování (např. dobu, po kterou lze snímky využívat a používat k trénování nových systémů). Uvážíme-li, že Shutterstock má nyní k dispozici okolo 460 milionů kusů fotografií a ilustrací, dělá to v průměru zhruba 0,05 až 0,11 USD na snímek. Podobné dohody se Shutterstockem má mít také Google, Meta nebo Amazon. Více se o cílech Applu a jeho generativních systémů AI dozvíme na vývojářské konferenci WWDC 2024, která začne 10. června 2024.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.