Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Big Sky: kamera s 18K snímačem pro obří kupoli Sphere v LA

20.6.2023, Milan Šurkala, aktualita
Big Sky: kamera s 18K snímačem pro obří kupoli Sphere v LA
V Los Angleres se staví obří kupole Sphere, která se má stát obrovským zábavním centrem s projekční plochou téměř 54 tisíc metrů čtverečních. Obraz bude dodávat speciální 18K kamera Big Sky.
Madison Square Garden Company a Las Vegas Sands Corp. v roce 2016 oznámily záměr vystavět v Las Vegas obří kupoli, která se má stát zábavním centrem s obří projekční plochou. Jak už to tak bývá, původně zamýšlený rok otevření 2021 nevyšel a projekt nabral zpoždění. Zásadní ránu mu vrazila koronavirová krize, která zasáhla krátce po spuštění výstavby v roce 2019. Tato kupole má mít průměr 157 metrů a výšku 111,5 metrů, bude zde místo pro 17385 sedících lidí. Projekční plocha má mít necelých 54 tisíc m2, celkem je tu 168 tisíc reproduktorů a vedle obrazu tu nabídne ještě více vjemů. Zážitek totiž může být doplněn i o rychlé teplotní změny, aby vám u scén bylo horko nebo zima podle toho, co se promítá, nechybí ani tlakové vjemy. Dokáže tak vytvořit pořádný vítr i nasimulovat tlakovou vlnu při explozi. Otázkou ale je ona obrazová část, ta bude zajímat nás. Jde totiž o kameru Big Sky, která rozhodně není nezajímavá.
 
Big Sky
 
Tato kamera má obří snímač s rozměry 77,5×75,6 mm, což znamená, že plocha full frame čipu by se tu vešla téměř 7krát. Jeho rozlišení je v obou směrech okolo 18 K, celkově jde o 316 MPx. Standardní 4K tak překonává skoro 40krát, 8K pak zhruba 10krát. Navzdory obrovskému množství dat kamera zvládá 18K záznam při 120 fps při 10bitové barevné hloubce, resp. 60 fps při 12bitové. Je to tolik dat, že úložiště s kapacitou 32 TB vydrží jen na pouhých 17 minut záznamu.
 
Sphere
 
Pokud jde o objektiv, prozatím byly vyvinuty dva. Jeden má 150° úhel záběru, což je také úhel projekční plochy kupole. Další má 165° úhel záběru, přičemž těchto pár stupňů navíc je určeno pro stabilizaci. Díky většímu záběru se pak dá vyříznout stabilních 150°, což se hodí např. při záběrech z helikoptéry. Jen tak pro zajímavost, první generace kamery vážila přes 100 liber (45 kg), nynější má lehce přes 60 liber (27+ kg). Nová generace objektivů by měla hmotnost srazit pod 30 liber (pod 14 kg). Sphere by mělo otevřít 29. září letošního roku koncertem kapely U2.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.