Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS R5 může mít problémy s chlazením

13.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Nový fotoaparát Canon EOS R5 je jedinečný svou schopností natáčet 8K video, nicméně překvapil relativně malým tělem a absencí pokročilého chlazení. Dle technických specifikací Canonu je viditelné, že mu přehřívání nemusí být úplně cizí.
Společnost Canon představila působivé CSC, full frame fotoaparát EOS R5. Ten zvládá až 8K/30p video, zvládne také 4K při 120p, 4K/60p bez cropu nebo oversampling pro 4K/30p. Otázkou ale je, jak moc dobře toto Canon zvládne uchladit. EOS R5 totiž nemá žádné aktivní chlazení jako např. Panasonic Lumix S1H, nehovořilo se ani o nějakém propracovaném pasivním chlazení. EOS R5 má totiž na svou třídu relativně malé rozměry a ostatně i Panasonic dělal své video-fotoaparáty jako Lumix S1 nebo GH5 hodně velké i kvůli tomu, aby v těle mohl být obří pasivní chladič. Oficiální specifikace fotoaparátu EOS R5 nicméně samy ukazují, že to s chlazením bude trochu problematické.
 
Canon EOS R5
 
Docela v pořádku jsou hodnoty samotného nahrávání před tím, než dojde k přehřátí fotoaparátu. V 8K režimu (H.265 i RAW) vydrží fotoaparát po dobu 20 minut při teplotě 23 °C. Ve 4K/60p režimu je to 35 minut, zde ale Canon překvapil tím, že je zde pořád půlhodinový limit natáčení. Natáčení se tak po 29 minutách a 59 sekundách ukončí, aby bylo možné natočit ještě jedno 5minutové video. Za tyto problémy mohou celní předpisy, které přístroje schopné natáčet přes půl hodiny posouvají do kategorie přístrojů s vyšším dovozním clem. Některé konkurenční fotoaparáty výrazně cílené na video ale toto omezení nemají.
 
Canon EOS R5 limity
 
4K/30p s oversamplingem (tedy natáčené ve vyšším rozlišení a zmenšené do 4K) končí po 30 minutách, pak dochází k přehřátí. Naopak 4K 30p bez oversamplingu se dle Canonu za daných podmínek nepřehřeje. Časy mohou být delší, pokud je venkovní teplota nižší a naopak tyto časy mohou být kratší, pokud je venku teplo, na fotoaparát svítí slunce a podobně.
 
Canon EOS R5 limity
 
Jak je vidět, EOS R5 nebude úplně nejvhodnějším fotoaparátem pro dlouhé nepřerušované natáčení nebo natáčení s krátkým přestávkami oddechu pro přístroj. Výše uvedené časy s ohledem na to, že jde o fotoaparát bez aktivního chlazení, nejsou špatné, problémem je spíše návrat k normálu. Pokud dojde u 8K videa k přehřátí, po 10 minutách chlazení fotoaparátu bude možné natáčet jen další 3 minuty. Ani 20 minut chlazení příliš nepomůže a můžeme počítat s 8 minutami natáčení. Ve 4K/60p pak 10 minut chlazení znamená možnost natáčet dalších 10 minut, než se fotoaparát opět přehřeje. EOS R5 tak bude výborný spíše pro natáčení kratších klipů (s delšími přestávkami) než celé události.
 
 
Ještě připomeňme, že 8K není v dnešní době určeno k tomu, aby se používalo jako 8K, ale především k tomu, že se s ním dá velmi dobře kouzlit pro 4K výstup (oversampling, bezzeztrátový plynulý 2× zoom bez rizika focus breathingu,...).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.